Europa zmierza w kierunku neutralności klimatycznej i gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), co wiąż e się z długoterminowymi decyzjami politycznymi takimi jak Europejski Zielony Ład oraz wypływającymi z niego licznymi działaniami legislacyjnymi. Przemysł ma produkować w sposób zrównoważony, dbając jednocześnie o efektywność energetyczną, zdigitalizowanie, cyrkularność, uwzględniając 3 aspekty: środowiskowy, społeczny i ekonomiczny a wszystko to wymaga jasnej wizji, a także wysokiego stopnia kreatywności i elastyczności.
Działania na wszystkich etapach łańcucha wartości
Niejednokrotnie brakuje diagnozy na jakim etapie się znajdujemy, a następnie prawidłowego zidentyfikowania zmian, które musimy dokonać w procesach technologicznych, modelach biznesowych, zasobach ludzkich aby osiągnąć właśnie ten pożądany model funkcjonowania. Ta świadomość zmian rośnie, co widać chociażby w zapotrzebowaniu na produkty o zdefiniowanym śladzie węglowym. Jest to oczywiście powiązane z czekającym nas raportowaniem ESG oraz z możliwością pozyskania finansowania na „zielone” inwestycje i innowacje.
Znaczenie surowców w Gospodarce Obiegu Zamkniętego
Musimy pamiętać, że GOZ to również efektywność energetyczna i w tym przypadku dostęp do OZE (do energii odnawialnej) jest kluczowy dla procesów inwestycyjnych. W przypadku BASF dążymy do tego, aby do 2030 r. ponad 60% zapotrzebowania na energię pochodziło ze źródeł odnawialnych i dlatego intensywnie rozwijamy farmy wiatrowe. Woda i inne pozostałe surowce to kolejny element naszej cyrkularności. To już nie tylko zielony ład, ale coraz częściej słyszymy, że niebieski obejmujący oszczędność, retencjonowanie i ponowne wykorzystywanie wody w procesach przemysłowych.
Budowanie świadomości i edukacja
Dodatkowo nie możemy zapominać o naszej roli i współpracy w zakresie edukacji, zarówno konsumentów, przedsiębiorców jak i administracji odnośnie realnych korzyści płynących z GOZ, z zielonej transformacji, z wdrażania inicjatyw i strategii przyspieszających cele Zielonego Ładu oraz korzyści z ponownej naprawy i użytkowania, jak i wszelkich nowych rozwiązań technologicznych i innowacyjnych produktów. Wszystkie te aspekty są niezwykle istotne w osiągnięciu spójnych celów oraz stanowią odpowiedź na wyzwania pojawiające się na drodze do zielonej transformacji.