W „Kapitale Polskim” dużo miejsca poświęcamy stosunkom polsko-niemieckim. Po zmianie rządów w Polsce, wyborach do Parlamentu Europejskiego, ogromnych wyzwań i zagrożeń stojących przed unijną gospodarką – temat nabiera szczególnego znaczenia.
– To, jak układają się stosunki między naszymi krajami, ma decydujące znaczenie nie tylko dla nas, ale również dla naszej wspólnej Europy – powiedział w wywiadzie dla redakcji Kapitału, Viktor Elbling, Ambasador Niemiec w Polsce. W ostatnim półroczu ponownie nastąpił wzrost wzajemnego zainteresowania, z czego bardzo się cieszę. Chcemy wykorzystać ten moment i przekształcić nowe impulsy w jeszcze ściślejszą współpracę – dodał.
KAPITAŁ POLSKI – wrzesień 2024 TUTAJ
Współpracę pomiędzy naszymi krajami pokazujemy również na przykładzie dwóch graniczących ze sobą regionów: Dolnego Śląska i Saksonii, które w tym roku obchodzą 25-lecie partnerstwa. Niedawno gościł z tej okazji we Wrocławiu Premier Wolnego Państwa Saksonii Michael Kretschmer mówiąc: Chcemy jeszcze bardziej zacieśnić tę relację. Tylko razem możemy pokonać przyszłe wyzwania, takie jak zmiany strukturalne, bezpieczeństwo czy transformacja gospodarcza. Cieszę się, że mamy na Dolnym Śląsku tak dobrego i rzetelnego partnera.
Prezentujemy również bardzo interesujący wywiad z Etienne’em de Poncins, ambasadorem Francji w Polsce. Zapytaliśmy naszego rozmówcę czy w formule Trójkąta Weimarskiego, oś Warszawa – Berlin – Paryż, może być teraz efektywna w stabilizowaniu europejskiej polityki?
Nasze trzy kraje są zaangażowane w dalszy rozwój tej współpracy i mają możliwość uczynienia z niej prawdziwej „siły napędowej” dla działań europejskichodpowiedział Etienne de Poncins.Jest to również forum wymiany z innymi partnerami, takimi jak Ukraina, która została zaproszona do udziału w wymianach w formacie Weimar+
Pokazujemy również działalność Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCIFP). Joanna Jaroch-Pszeniczna, Dyrektorka Generalna CCIFP, przedstawiła wyniki badania przeprowadzonego w lutym wśród firm z kapitałem francuskim obecnych w Polsce. Ponad połowa z nich w ciągu najbliższych 3 lat dokona inwestycji w dziedzinie cyfryzacji, co trzecia wdroży nowe rozwiązania z zakresu robotyzacji, a blisko 20% rozwinie działalność badawczo-rozwojową.
„Kapitał Polski” jest też obecny na XXXIII Forum Ekonomicznym w Karpaczu (3-5 września 2024 r.). Jest to największa w Europie Środkowo-Wschodniej platforma spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee. W ciągu 3 dni odbędzie się ponad 500 debat.
Przedsiębiorców szczególnie powinna zainteresować debata zatytułowana „Ponadczasowy, zrównoważony, innowacyjnyjak stworzyć wyróżniający się biznes?”. W dzisiejszych czasach, aby firma mogła się wyróżnić i przetrwać próbę czasu, musi łączyć w sobie elementy innowacyjności, zrównoważonego rozwoju oraz ponadczasowości.
Zapraszam do lektury Kapitału Polskiego! Redaktor Naczelny Ryszard Żabiński