Wrocławscy architekci z prestiżową nagrodą

Możliwość komentowania Wrocławscy architekci z prestiżową nagrodą została wyłączona Aktualności, Inwestycje, Mieszkania

Projekt pracowni AP Szczepaniak właśnie zwyciężył w międzynarodowym konkursie Urban Design & Architecture Desing Awards 2019. Atal Warta Towers przyciąga uwagę nowatorskim pomysłem i geometryczną koncepcją.

AP Szczepaniak_Wizualizacja Atal Towers

Wrocławskie biuro projektowe AP Szczepaniak zdobyło kolejną w tym roku nagrodę w międzynarodowych konkursach architektonicznych. Tym razem architekci zwyciężyli w Urban Design & Architecture Desing Awards 2019 w kategorii „Mixed Use (Concept)” za projekt Atal Warta Towers w Poznaniu.

Ta nagroda bardzo nas uszczęśliwia. Projekt Atal Warta Towers na pewno na nią zasługuje, cieszymy się, że to właśnie on został wyróżniony – przyznaje Artur Szczepaniak, projektant główny. – Prestiżowe nagrody zdobyte w międzynarodowych konkursach i plebiscytach architektonicznych są wymarzonym prezentem na 20. urodziny pracowni. Za nami bardzo udany rok, obfitujący w wiele wspaniałych wydarzeń, owocną pracę projektową oraz liczne sukcesy – podsumowuje Artur Szczepaniak.

W konkursie UDAD Awards biorą udział znane i renomowane pracownie architektoniczne z całego świata. W gronie zwycięzców znaleźli się przedstawiciele krajów takich jak: Stany Zjednoczone, Kanada, Chiny, Hiszpania, Holandia, Armenia, Brazylia, Puerto Rico i Rwanda. Celem konkursu organizowanego przez APR jest rozpowszechnienie na świecie wartościowych projektów autorstwa profesjonalnych architektów oraz studentów.

Pracownia AP Szczepaniak w tym roku zdobywała nagrody i wyróżnienia także w innych prestiżowych konkursach, takich jak: European Property Awards, World Architecture & Design Awards 2019, Global Future Design Awards 2019 oraz International Architecture Awards 2019. Biuro z Wrocławia może pochwalić się dorobkiem aż 9 nagród w mijającym roku.

AP Szczepaniak_Wizualizacja Atal Towers

Atal Warta Towers to projekt realizowany na poznańskich Ratajach, tuż przy rondzie Starołęka. To wysoki na 60 m budynek mieszkalny z usługami. Zdaniem architektów jego konstrukcja jest intrygująca, a on sam stanowi przykład nowatorskiego podejścia do współczesnej architektury. – Projekt powstał na bazie geometrycznej idei, która do dziś wzbudza u mnie duże emocje – mówi Artur Szczepaniak. – Dzięki wertykalnym i horyzontalnym podziałom powstały mniejsze bryły, które poprzesuwaliśmy względem siebie. Zróżnicowaliśmy wysokość poszczególnych części tak, aby uzyskać wrażenie lekkości. Charakterystycznym elementem jest kilkumetrowe nadwieszenie nad linią zabudowy, w którym umieściliśmy wejście główne. Budynek stoi na naturalnym wzniesieniu i dzięki temu otrzymujemy wrażenie monumentalizmu, które w tym przypadku należy uznać za zaletę.

W efekcie przesunięcie brył dało ciekawy i spójny efekt kompozycyjny – w przypadku wszystkich brył zastosowano te same materiały i deseń. Dodatkową zaletą jest uzyskanie widoku z budynku na Wartę oraz Stare Miasto. W Atal Warta Towers zaprojektowano 352 mieszkania o zróżnicowanej wielkości (od 26 do 108 mkw. i liczbie pokoi od 1 do 4). Do tego 15 lokali usługowych i 365 miejsc parkingowych (305 w hali podziemnej).

AP Szczepaniak to biuro architektoniczne założone w 1999 roku przez braci Artura i Pawła Szczepaniaków. Początkowo funkcjonujące jako autorska pracownia dwóch architektów, dziś zespół liczy około 50 architektów – wykwalifikowanych specjalistów z doskonałą znajomością lokalnych uwarunkowań inwestycyjnych. Wrocławskie biuro specjalizuje się w przygotowaniu projektów architektonicznych i wielobranżowych w sektorach: budownictwa mieszkaniowego, użyteczności publicznej, handlu oraz usług komercyjnych. Oferuje pełny zakres usług projektowych i inżynierskich oraz kompleksową obsługę dotyczącą projektowanej inwestycji pod względem wszelkiego rodzaju uzgodnień, ekspertyz i pozwoleń. AP Szczepaniak posiada na swoim koncie wiele prestiżowych projektów, zrealizowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą, również w afrykańskim regionie Maghreb. Wykonane projekty były wielokrotnie nagradzane w konkursach i plebiscytach architektonicznych, takich jak: International Property Awards, Piękny Wrocław, Najlepszy Projekt Mieszkaniowy czy Budowa Roku.

mat. prasowe AP Szczepaniak