„Wizja Zero” czyli bez wypadków i chorób zawodowych u rolników

Możliwość komentowania „Wizja Zero” czyli bez wypadków i chorób zawodowych u rolników została wyłączona Aktualności, Praca, Zdrowie

13 czerwca 2019 r. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zainaugurowała Strategię „Wizji Zero” w sektorze rolniczym w Polsce. Głównym celem strategii jest zmniejszanie wypadków przy pracy i chorób zawodowych, co wiąże się ze stworzeniem lepszych warunków pracy i poprawą zdrowia rolników. Strategia opiera się na przekonaniu, że wypadki przy pracy i choroby zawodowe można wyeliminować, jeśli zastosuje się odpowiednią strategię prewencji.

mat. prasowe

Dla Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która od ponad 25 lat aktywnie prowadzi działania prewencyjne w zakresie bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych, popularyzacja założeń Strategii pozwoli uzmysłowić wagę tych działań i dotrzeć z przekazem prewencyjnym do jeszcze większego grona rolników.

Strategia „Wizji Zero” opiera się na 7 złotych zasadach, których zastosowanie pomaga projektować środowisko pracy w taki sposób, aby nikt nie został w pracy pozbawiony życia lub zdrowia. Każde gospodarstwo rolne może znaleźć własną najlepszą drogę realizacji poszczególnych zasad.

7 ZŁOTYCH ZASAD

  1. Przejmij inicjatywę – zaangażuj się
  2. Zidentyfikuj zagrożenia – kontroluj ryzyko
  3. Zdefiniuj cele- stwórz program
  4. Zapewnij zdrowy i bezpieczny system pracy – bądź dobrze zorganizowany
  5. Zadbaj o bezpieczne otoczenie w gospodarstwie: maszyny, narzędzia i stanowisko pracy
  6. Poszerzaj wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa w gospodarstwie
  7. Daj dobry przykład i motywuj innych

 


W ramach wdrożenia strategii w Polsce Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeprowadzi szereg działań informacyjnych, m.in. powstanie spot promocyjny oraz odbędzie się ogólnopolski konkurs dla młodzieży na realizację krótkiego filmu prewencyjnego pod hasłem Moja Wizja Zero – Strategia Prewencji w Rolnictwie. Strategia „Wizji Zero” uwzględnia także ważny, często pomijany element, jakim jest dobrostan człowieka. Ma to uzasadnienie w wynikach badań, które dowodzą, że zmęczenie, stres, zdrowie psychiczne oraz organizacja pracy to ważne czynniki, które wpływają na bezpieczeństwo pracy, także rolników.

„Wizja Zero” to światowa strategia prewencji w dziedzinie bezpieczeństwa pracy w sektorze rolniczym, wdrażana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zabezpieczenia Społecznego – ISSA (ang. International Social Security Association), do którego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego należy od 1991 roku, a od 2007 roku, w jego ramach, prowadzi Międzynarodową Sekcję ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie. Kasa przystąpiła do międzynarodowej kampanii popularyzującej Wizję Zero w 2018 r. – tym samym stała się jej oficjalnym Partnerem.

 Materiały: KRUS