Wielkie spotkanie firm rodzinnych

Możliwość komentowania Wielkie spotkanie firm rodzinnych została wyłączona Aktualności, Biznes

 

 

Mają szansę stworzyć marki na miarę Ikea, BMW czy Lego. Na Dolnym Śląsku działają tysiące firm rodzinnych – odnoszą sukcesy, wpływają na życie regionu, są wizytówką Polski na świecie. Ich przedstawiciele spotkali się we Wrocławiu na Kongresie Firm Rodzinnych, by dzielić się doświadczeniami, inspiracjami i uczyć się, jak tworzyć silne marki.

Kongres Firm Rodzinnych to nowość w kalendarzu wydarzeń gospodarczych Dolnego Śląska. Stanowi wspólne przedsięwzięcie nauki, biznesu oraz władzy samorządowej. Adresowany jest do dolnośląskich, a od tego roku również lubuskich i opolskich przedsiębiorców rodzinnych. W drugiej już edycji Kongresu, która odbyła się w dniach 6-7 marca br. we Wrocławiu uczestniczyło ponad 300 osób – lokalnych biznesmenów oraz ekspertów.

Tematem wiodącym tegorocznej edycji była „Ciągłość i zmiana”. Organizatorzy postawili sobie za cel odpowiedź na pytanie, jak korzystając z dorobku poprzednich pokoleń i tradycji, wciągnąć maksymalny potencjał do dalszego rozwoju firmy, zbudować silną markę i wyjść na rynki zewnętrzne. Wydarzenie zostało podzielone na dwa dni – konferencję 6 marca oraz warsztaty 7 marca, którym towarzyszyło śniadanie biznesowe.

Znani w regionie

Do dyskusji zaproszono przedstawicieli firm rodzinnych, które odniosły sukces Polsce i za granicą oraz ekspertów z m.in.: PwC, PKO BP, BGK, Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju, Urzędu Statystycznego i Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii. Konferencję poprowadził Łukasz Grass, redaktor naczelny Business Insider Polska, gośćmi specjalnymi byli Jacek Cieplak Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Rafał Antczak Wiceprezes Zarządu PKO BP, Grzegorz Inglot Wiceprezes Inglot USA oraz Oskar Zięta CEO ZietaProzessdesign, autor rzeźby przestrzennej NAWA, która zdobi Wyspę Daliową w centrum Wrocławia.

W panelach dyskusyjnych poświęconych inspiracjom biznesowym, wchodzeniu na nowe rynki, budowaniu marki oraz innowacyjności, uczestniczyli przedstawiciele kilkunastu firm rodzinnych. W ich gronie znalazły się firmy znane wielu mieszańcom Dolnego Śląska m.in.: Huta Szkła Kryształowego Julia, PPH Vitbis produkujący szklane bombki choinkowe, producent przetworów i żywności ekologicznej Runoland, wytwarzająca cenioną na świecie ceramikę Manufaktura w Bolesławcu czy firma Unilight Polska produkująca zapalniczki oraz akcesoria dla palaczy.

Większość firm rodzinnych dopóki nie uczestniczy w tego typu wydarzeniach nie jest w stanie sobie wyobrazić, jak dużo traci. Nam, przedsiębiorcom rodzinnym, podczas Kongresu stawiane są pytania o zagadnienia, nad którymi na co dzień nie mamy czasu się zastanowić lub podejmujemy je zbyt późno. Ponadto dopiero spotykając się z innymi przedstawicielami firm rodzinnych widzimy, że mamy przed sobą podobne wyzwania, podlegamy pewnym mechanizmom wspólnym dla biznesów rodzinnych. Kongres był dla mnie dużym pozytywnym zaskoczeniem. Nawiązaliśmy nowe kontakty dla Huty Julia, które będziemy wykorzystywać w dalszej pracy, skorzystamy też z usług, które były oferowane uczestnikom– mówi Agnieszka Blacheta, Dyrektor zarządzająca Huty Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach.

Nie zabrakło też firm technologicznych, jak Mine Master producenta maszyn dla górnictwa, działającej jako doradca na uwolnionym rynku energii firmy Innpact czy firmy NavSim wytwarzającej oprogramowanie dla żeglugi. Gośćmi Kongresu byli również przedstawiciele firm dostarczających usługi – działającej na rynku finansowym Kaczmarski Group, kancelarii prawnej WKB, Wierciński, Kwieciński, Baehr oraz Biura Podróży Rapala. Ponadto w panelu dyskusyjnym poświęconym internacjonalizacji gościli konsulowie honorowi Republiki Czeskiej, Królestwa Hiszpanii i Republiki Korei.

Podczas Kongresu zostali również nagrodzeni zwycięzcy plebiscytu na Najpopularniejszą Firmę Rodzinną Dolnego Śląska, który został przeprowadzony na łamach Gazety Wrocławskiej. Pierwsze miejsce zajęła firma Euro-System Marcin Gasztyk z Trzebnicy, drugie Mario Market w Zgorzelcu a trzecie Maciejowy Sad z Lutyni.

Kongres ma pomagać biznesom rodzinnym

W Polsce działa 828 tys. firm rodzinnych, wytwarzają one 18% PKB. Większość z nich to przedsiębiorstwa sektora MŚP, zatrudniają miliony pracowników, działają m.in. w handlu, przetwórstwie przemysłowym, budownictwie oraz w dziedzinach wymagających wysokiej specjalizacji. Spośród tych przedsiębiorstw 57% w ciągu 5 lat planuje sukcesję, czyli przekazanie zarządzania firmą młodszemu pokoleniu. Firmy te generują kapitał w wysokości 183,54 miliarda złotych. Tymczasem światowe badania pokazują, że proces sukcesji udaje się przejść zaledwie 30% firm. Oznacza to, że zagrożonych jest aż 70% polskich przedsiębiorstw generujących kapitał o wartości 128,5 miliarda złotych. Pieniądze to jednak nie wszystko, bo firmy te tworzą miejsca pracy, często ich działalność stymuluje rozwój lokalnej gospodarki, wpływa na społeczność i stanowi o przewagach turystycznych regionu.

Kongres ma wspierać przedsiębiorców poprzez dostarczanie wiedzy, umożliwiającej im pokonanie specyficznych barier rozwojowych, które często są nieuświadomione przez właścicieli ale charakterystyczne dla firm rodzinnych.

Ta edycja Kongresu pokazała nam, że wielu przedsiębiorców dopiero odkrywa ogromny potencjał wynikający z rodzinnego charakteru swoich firm. Są oni otwarci na czerpanie z doświadczeń innych firm rodzinnych, które przeszły już drogę jaką jest sukcesja, wchodzenie na rynki zewnętrzne czy budowanie silnej marki opartej na tradycjach rodzinnych. Już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców na kolejną edycję, która odbędzie się w marcu 2020 rokumówi dr hab. Krzysztof Safin, prof. WSB we Wrocławiu, inicjator Kongresu Firm Rodzinnych.

Twórcy Kongresu

Organizatorem Kongresu Firm Rodzinnych „Ciągłość i zmiana” był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Centrum Biznesu Rodzinnego Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, Zachodnia Izba Gospodarcza – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, Dolnośląska Izba Gospodarcza, Regionalna Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Związek Pracodawców Polska Miedź oraz Dolnośląski Fundusz Rozwoju.

Wydarzenie objęte było patronatem honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Marszałka Województwa Opolskiego, Marszałka Województwa Lubuskiego, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Komitetu Przedsiębiorstw Rodzinnych Krajowej Izby Gospodarczej.

Sponsorem strategicznym był PKO Bank Polski. Partnerami wydarzenia byli PPF Hasco-Lek S.A., Wrocławskie Centrum Transferu Technologii, Bank Gospodarstwa Krajowego, Kaczmarski Group, PwC, kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr oraz Związek Pracodawców Polska Miedź.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.wsb.pl/wroclaw/kongres-firm-rodzinnych.