VIII EKS: Turystyka sportowa szansą na rozwój regionów. Jakie wyzwania stoją przed samorządami?

Możliwość komentowania VIII EKS: Turystyka sportowa szansą na rozwój regionów. Jakie wyzwania stoją przed samorządami? została wyłączona Aktualności

Pierwszego dnia VIII Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach (6 – 7 marca 2023) dyskutowano o tym, jak sport może być dobrym sposobem na dbanie nie tylko o kondycję fizyczną, ale również finansową. Turystyka sportowa otwiera przed regionem duże możliwości. Natomiast, żeby z tych możliwości skorzystać trzeba spełniać szereg warunków. Jakie wyzwania stoją przed samorządami, które chcą rozwijać u siebie turystykę sportową?

VIII EKS: Turystyka sportowa szansą na rozwój regionów fot. mat. prasowe EKS
VIII EKS: Turystyka sportowa szansą na rozwój regionów fot. mat. prasowe EKS

Panel poprowadził Mirosław Bieniecki – prezes Fundacji Bieg Rzeźnika, w roli panelistów wystąpili Renata Cytacka przewodnicząca Komisji ds. Zdrowia i Sportu Urzędu Miasta Wilna, Isto Vanhamäki, dyrektor ds. Rozwoju Regionu Biznesowego w Lahti Region Development LADEC Ltd, Maciej Żebrowski, Burmistrz miasta Wałcza, poseł Michał Wypij, oraz Jolanta Piotrowska, członkini zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Moderator zaczął od pytania w jaki sposób można zachęcić uczestników do udziału w organizowanych lokalnie imprezach i  w jak zorganizować Bieg Rzeźnika w ich miastach. Pierwszy odpowiedział Burmistrz miasta Wałcza, który podkreślił, że warto inwestować w organizację imprez sportowych, zwłaszcza jeśli wkomponowuje się to w politykę danego regionu. Miasto Wałcz promowane jest jako miasto sportowe, jednak nie jest to jedyne źródło utrzymania miasta. Zaznaczył, że konieczne jest rozszerzanie bazy hotelowej, a w tą samorząd nie zainwestuje. Imprezy sportowe są jednym ze sposobów promocji regionu, ważne jest odpowiednie ich doinwestowanie poprzez pozyskanie dobrych inwestorów, np. lokalnych przedsiębiorców. Imprezy sportowe mają wartość dodaną, przyciągają turystów do regionu.

W dalszej kolejności wypowiedziała się p. Jolanta Piotrowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, która zaznaczyła, że województwo warmińsko-mazurskie nastawione jest na turystykę, a turystyka sportowa to doskonały produkt regionalny. Według niej należy kłaść nacisk na każdą formę współpracy. W warmińsko-mazurskim odbywają się różnego rodzaju wydarzenia sportowe, a turystyka sportowa obejmuje sportowców, trenerów, sportowców-amatorów. Znane twarze na imprezach sportowych również przyciągają turystów, a region słynie z takich sportów jak siatkówka, thrialon oraz wszelkie sporty wodne, również te mniej popularne jak wake boarding. Według p. Piotrowskiej warunkiem rozwoju turystyki sportowej jest bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura, której rozwijanie to ciężka, mrówcza praca. Ważne są też ścieżki rowerowe a ich jest bardzo dużo w województwie – Mazurska Pętla Rowerowa.

Kolejny wypowiedział się poseł Michał Wypij. Według niego najważniejsze jest partnerstwo, chęci, czynnik ludzki i infrastruktura. Poseł podał przykład Olsztyna – jego rodzinnego miasta, skąd sportowcy wyjeżdżają. Sport jest doskonałym „brandem” i szansą rozwojową, a Olsztyn nie umie wykorzystać tej szansy i potencjału.

Renata Cytacka przewodnicząca Komisji ds. Zdrowia i Sportu Urzędu Miasta Wilna
Renata Cytacka przewodnicząca Komisji ds. Zdrowia i Sportu Urzędu Miasta Wilna fot. EKS

Renata Cytacka przewodnicząca Komisji ds. Zdrowia i Sportu Urzędu Miasta Wilna na początku swojej wypowiedzi w kilku słowach opisała krok po kroku sposób organizacji Biegu Rzeźnika. W Wilnie we wrześniu odbywa się rok rocznie maraton, a także ponad 200 innych imprez sportowych. Jest to niezwykły w kontekście wielkości tego miasta i liczby mieszkańców. Wilno ma świetnie dostosowaną infrastrukturę. Ze względu na nieco inny system niż w Polsce – brak ministerstwa sportu, inwestycje skupiają się na sporcie zawodowym. W obecnej, kończącej się kadencji samorządów dużo środków było skierowanych na cele związane z rozwojem sportu. Przy okazji wydarzeń kulturalnych, takich jak na przykład tegoroczne 700-ten urodziny Wilna również organizowane są imprezy sportowe. Wilno pozyskuje inwestorów, również z zagranicy.

Następny wypowiedział sięIsto Vanhamäki, dyrektor ds. Rozwoju Regionu Biznesowego w Lahti Region Development LADEC Ltd. Lahti jest centrum sportów zimowych w Finlandii, gdzie można uprawiać 400 różnych rodzajów tych sportów. Wydarzenia sportowe są bardzo ważne z punktu widzenia biznesu, są oknem dla biznesu. Zarówno sam event, jak i wszystko wokół niego. Niestety zmiany klimatu negatywnie wpływają na sporty zimowe – zmniejsza się ilość sniegu. Lahti stawia na zrównoważony rozwój – do 2025 roku ma stać się carbon neutral. Według Isto Vanhamäki firmy rozwijają się bardziej dynamicznie dzięki zrównoważonemu rozwojowi. Wyzwaniem jest za mała ilość hoteli, a pozyskanie inwestorów do ich budowy jest trudne.

Na koniec moderator zadał panelistom pytanie, co według nich należy zrobić aby turyści wracali do regionu, jak należy ich zachęcać. 

Według Isto Vanhamäki siłą Lahti są wspaniałe stoki narciarskie, świetne warunki do uprawiania tego sportu i bliskość stolicy. Natomiast do Wilna przyciągają turystów zabytki, które mogą podziwiać przy okazji biegu w maratonie. Często bywa, że turyści odwiedzają Wilno dla zabytków, a potem wracają w celach sportowych. Ponadto Wilno ma świetne ścieżki rowerowe. Według posła Wypija należy  postawić na aktywność dzieci i młodzieży.

Natomiast Jolanta Piotrowska powiedziała, że bardzo trudno jest odbudować aktywność społeczeństwa sprzed pandemii. Ponadto ze względu na bliskość Rosji, turyści obawiają się odwiedzać Województwo Warmińsko-Mazurskie. Trudności też wywołuje inflacja, zrost kosztów , natomiast samorządy nie zawsze mają możliwość dotowania sportu. Według niej ważny jest też zrównoważony rozwój. Turystyka sportowa jest szansą ale musi być zrównoważona. Natomiast burmistrz Wałcza powiedział, że miasto stawia na sport amatorski – to znaczy sporty wodne, rowerowe oraz coraz bardziej popularne deski saab.

źródło informacji: VII EKS