Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy aktywnie włączył się w przedsięwzięcia związane z walką z koronawirusem.
Przedsięwziecia podjęte w UTP w ramach walki z koronawirusem COVID-19:
I. Wspieranie walki ze skutkami COVID-19
1. Zbudowany został prototyp respiratora CoViVENTILUCM01 w oparciu o własny projekt, a przeprowadzone testy techniczne pracy prototypu z wykorzystaniem profesjonalnego fantomu i analizatora pf300 z symulowaniem różnych schorzeń płuc wykazały dużą zgodność pracy respiratora z założeniami. Ponadto testy wykazały zgodność parametrów pracy oraz przebiegów wentylowania płuc przy użyciu respiratora z ASL 5000 Lung Solution. Na prace projektowe i zbudowanie prototypów UTP otrzymało dofinansowanie z MNiSzW w wysokości 125 tys. zł. Specjalistów z UTP wspomagali również inni fachowcy. W skład zespołu kierowanego przez prof. Tomasza Topolińskiego weszli nie tylko pracownicy UTP, ale także z firmy CIMAT, MEDSEVEN, a nadzór medyczny nad pracami zespołu objął krajowy konsultant ds. obronności w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii, płk dr n. med. Robert Włodarski, zastępca Komendanta 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy. Obecnie trwają prace formalne i uzgodnienia dotyczące uzyskania zgody na wprowadzenie respiratora do obrotu co umożliwi wyprodukowanie pierwszej serii i przeprowadzenie badań klinicznych.
2. Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej wyprodukowanych zostało ponad 7500 przyłbic, które trafiły do szpitali, przychodni, DPS oraz instytucji publicznych np. straż pożarna. W produkcji przyłbic udział brali studenci pracownicy, a także radny m. Bydgoszczy Jakub Mikołajczak. Przyłbice produkowane były w technologii laserowej co pozwalało uzyskać wydajność nawet 300 przyłbic. Obecnie przyłbice przekazywane są także do szkół i przedszkoli. Przyłbice produkowane były także na Wydziale Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska metodą druku 3D.
Wyprodukowanie dużej liczby przyłbic było możliwe dzięki ogromnej życzliwości firmy Inline Poland z Murowanej Gośliny, Kolbud, Miko Pac z Bydgoszczy oraz KGL SA z Klaudyna, które nieodpłatnie przekazały część folii, a agencje reklamowe Replika i VST z Bydgoszczy pomagały w cięciu niektórych elementów. W akcję włączył się Bydgoski Klaster Przemysłowy oraz 8 Brygada Wojsk Terytorialnych Obrony Kraju pomagając nam m.in. w transporcie. Do wspierających akcję #UTPdlaSzpitali dołączyły sieci sklepów ALDI Polska i Lidl Polska zapewniając kartony do pakowania i wysyłki.
3. Wydrukowano ponad 200 adapterów do różnego rodzaju masek ochrony osobistej umożliwiające stosowanie filtrów.
4. Pracownicy Uczelni szyją maseczki ochronne i przekazują bydgoskim szpitalom.
II. Udział w pierwszym wykorzystaniu dronów do transportu medycznego próbek – studenci i pracownicy w ramach prac rozwojowych nad zastosowaniem dronów do zadań w sferze cywilnej uczestniczyli 29.04.2020 r., w pierwszym w kraju transporcie między szpitalem Banacha a szpitalem MSWiA w Warszawie.
III. W ramach działań kulturalne
a) Prezentacja ZUMBY
b)Zdalny Występ Chóru UTP https:// expressbydgoski.pl/chor-akademicki- -utp-nagral-kolysanke-ki-galczynskiego-wideo/ar/c13-14959940
c) Od kilku lat pracownicy Wydziału Zarządzania z okazji Dnia Dziecka są organizatorami miejskiego festynu Bajkowa Bydgoszcz skierowanego do całych rodzin, a szczególnie do dzieci. W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające z panującej pandemii Impreza ta nie mogła się odbyć w plenerze. Organizatorzy wykorzystali elementy formuły tego festynu i przygotowali wersję zdalną. W programie były tradycyjne życzenia złożone przez włodarzy województwa, miasta i Rektora UTP. W części artystycznej były między innymi występy taneczne dzieci oraz studentów.