Tytuł Europejskiego Miasta Nauki przyznawany jest raz na dwa lata. Po raz pierwszy nadano go w 2004 roku. Katowice są pierwszym Europejskim Miastem Nauki w Europie Środkowo-Wschodniej.
Ideą inicjatywy jest pogłębienie zmian towarzyszących transformacji społeczeństwa w stronę społeczeństwa nauki, a także ukazanie bogactwa i różnorodności europejskiego krajobrazu naukowego. Kluczowe jest także wspieranie samokształcenia, integracji naukowej oraz zainteresowania nauką wśród młodszych pokoleń.
Korzyści, jakie wynikają z przyznania tytułu EMN 2024 dotyczą m.in. większego zainteresowania ze strony naukowców, polityków i przedstawicieli mediów z całego świata rozwojem nauki oraz zwiększenia atrakcyjności miasta na arenie międzynarodowej.
Dzięki przyznaniu tytułu Europejskiego Miasta Nauki katowickie uczelnie rozwijają ścisłą współpracę zarówno z Miastem jak i Regionem tworząc Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki, w ramach którego podejmowane są liczne działania oraz niezwykłe inicjatywy.
– Uzyskanie przez Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 zintegrowało, jak nigdy wcześniej, 7 akademickich uczelni wyższych, które wspólnie z władzami miasta i regionu mówią dzisiaj jednym, bardzo donośnym głosem: zmieniamy nasze miasto, nasz region, właśnie poprzez naukę, nowe technologie, nowy przemysł oraz nowe kompetencje. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest najstarszą publiczną uczelnią ekonomiczną w regionie, która z blisko 90-letnią tradycją akademicką była wrażliwa na potrzeby mieszkańców i regionu. Dzisiaj jesteśmy świadomi nowych, globalnych wyzwań, które stawia nam świat i nauka. Jestem przekonana, że integracja uczelni z władzami miasta i regionu przyczyni się do współtworzenia klimatu, który będzie autentycznym magnesem przyciągającym ludzi, naukowców oraz specjalistów z innych dziedzin. Patrząc na to, co w tym roku osiągnęliśmy dzięki współpracy i patrzeniu w tym samym kierunku jestem przekonana, że to dopiero preludium do dalszych działań. – mówi JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.
Jedną z najbardziej wyróżniających się aktywności jest idea 50 Tygodni w Mieście Nauki, które trwają od 1 stycznia do 22 grudnia 2024 r. Każda z uczelni koordynuje i prowadzi działania w ramach organizowanych przez siebie tygodni tematycznych. Nie brakuje inspirujących spotkań, licznych aktywności, zajęć czy przeróżnych gier edukacyjnych.
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach dotychczas przygotował 5 takich wyjątkowych Tygodni w Europejskim Mieście Nauki:
Tydzień Sztucznej Inteligencji,
• Tydzień Pieniądza,
• Tydzień Turystyki,
• Tydzień Informacji.
• Tydzień Kreatywności
W ramach Tygodni odbyło się dużo wydarzeń, takich jak na przykład: spektakl teatralny na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, LEGOwizja – finał Tygodnia Kreatywności, wycieczka na górę Grojec w Żywcu, spotkania w katowickich kinach (Kosmos, Światowid), warsztaty w Teatrze Korez, pokazy otaz prelekcje dotyczące robotów i sztucznej inteligencji, konferencje z udziałem “top of the top” branży płatniczej w Polsce i wiele, wiele więcej.
Aktualnie trwają intensywne przygotowania do organizowanego przez UE Katowice Tygodnia Człowieka, który odbędzie się w dniach 9-15 grudnia 2024 r. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu!
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest także liderem pasma Programu Młodych Miasta Nauki skierowanego do ambitnych przedstawicieli młodego pokolenia. Jego celem jest udostępnienie młodzieży własnej przestrzeni, tak aby mogli oni wyrazić swój głos i zaprezentować zaangażowanie w społeczną i naukową działalność.
Młodzi ludzie przez cały czas trwania Europejskiego Miasta Nauki mieli okazję przygotować wiele aktywności dla swoich rówieśników np.:
• Rawa Cooltury – przestrzeń koncertowa oddana młodym artystom ze Śląska, w ramach której mogą zaprezentować szerszej publiczności swoją twórczość;
• Polityka młodzieżowa Miasta Nauki – badania społeczne oraz projekt rozwiązań wypracowywany podczas warsztatów z udziałem grup interesariuszy osób młodych;
• Nauka Młodych – program grantowy, w którym Rada dofinansowuje projekty studencko-doktoranckie, tworząc tym samym przestrzeń dla integracji środowiska akademickiego;
• wKOŁO nauki – spotkania kół naukowych z uczelni Konsorcjum zwieńczone interdyscyplinarną konferencją naukową;
• spotkania dla kandydatów do szkół doktorskich.
Dodatkowo Uczelnia jest koordynatorem merytorycznym Kato Science Corner x Metrolab GZM, czyli miejsca gdzie każdy mieszkaniec regionu może przyjść na interesujące wykłady i warsztaty prowadzone przez wykładowców uczelni zrzeszonych w Konsorcjum Akademickim oraz Pasma Młodych Miasta Nauki.
O wszystkich aktywnościach dot. EMNK 2024 można przeczytać na stronie Uniwersytetu Ekonomicznego.