Udany rok dla chemicznego koncernu

Możliwość komentowania Udany rok dla chemicznego koncernu została wyłączona Aktualności, Biznes, Inwestycje

Zdywersyfikowane portfolio, perspektywiczne projekty w obszarze B+R oraz wsparcie dla core businessu – te trzy elementy rozwijane równolegle mogą stanowić o silnej, stabilnej pozycji przedsiębiorstwa. Za przykład może posłużyć Grupa Azoty ZAK S.A. – kędzierzyńska spółka największego w Polsce koncernu chemicznego, która ma za sobą udany rok.

fot. mat. prasowe

Nowe produkty

Grupa Azoty ZAK S.A. należy do najbardziej znanych producentów granulowanych i płynnych nawozów azotowych. Z opracowanej w Kędzierzynie-Koźlu technologii granulacji mechanicznej nawozów korzystają również inne zakłady Grupy Azoty. W ostatnim czasie portfolio spółki zostało wzbogacone o nowy produkt – ZAKsan® 33, będący odpowiedzią na potrzeby rynku i ofertę konkurencji. Nawóz przeznaczony jest do użytku w dużych, nowoczesnych gospodarstwach rolnych. Podobnie jak inne nawozy granulowane produkcji Grupy Azoty ZAK S.A., może być stosowany we wszystkich uprawach polowych. Nowości pojawiły się również w kędzierzyńskim segmencie Oxoplast, w ramach którego wytwarzane są plastyfikatory, czyli środki zmiękczające, pozwalające na uzyskanie odpowiednich parametrów mechanicznych tworzyw sztucznych. Nowe plastyfikatory specjalistyczne – Adoflex® i Oxovilen® wytwarzane są na wielofunkcyjnej instalacji o zdolności produkcyjnej 10 tys. ton/rok. – Podejmowane w Grupie Azoty ZAK S.A. inwestycje są efektem konsekwentnej realizacji strategii Grupy Azoty, nakreślającej kierunki działań do roku 2020. Aby dostosować się do obecnych wymagań rynkowych i legislacyjnych, wzbogacamy portfolio produktowe o plastyfikatory nieftalanowe i specjalistyczne – mówi prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A. Sławomir Lipkowski. Na budowę instalacji spółka uzyskała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. W przyszłości na nowej linii produkcyjnej wytwarzane będą kolejne plastyfikatory.

Przyszłościowe projekty

Równolegle do oferty produktowej Grupa Azoty rozwija działalność badawczo-rozwojową. Dedykowane jej Centrum Badawczo-Rozwojowe w Tarnowie z powodzeniem funkcjonuje od 2018 r. Również kędzierzyńska spółka postawiła pierwsze kroki w kierunku stworzenia jednostki badawczej z prawdziwego zdarzenia. Po uruchomieniu Laboratorium Badań Aplikacyjnych i Rozwojowych (tzw. CBR etap I) trwają przygotowania do budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR etap II), którego celem będzie wspieranie długofalowego rozwoju segmentu produktowego Oxoplast. – Liczymy, że efektem działania nowego laboratorium będą kolejne marki produktowe, dzięki którym rozszerzymy współpracę z dotychczasowymi partnerami biznesowymi – mówi Sławomir Lipkowski. Spółka przystąpiła też do realizacji kluczowego projektu mającego zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w Kędzierzynie-Koźlu. Nowa koncepcja energetyczna to efektywna alternatywa dla planowanej realizacji drugiego etapu elektrociepłowni, która zakładała budowę kolejnego kotła węglowego. Rozwiązanie pozwala na wykorzystanie energii cieplnej pochodzącej z procesu produkcji amoniaku do wytwarzania mediów energetycznych i energii elektrycznej. – Dzięki zmniejszeniu zużycia surowców wzrośnie efektywność energetyczna zakładów, co w skali najbliższych lat przyniesie milionowe oszczędności. Wprowadzając Nową Koncepcję zabezpieczamy również realizację przyszłych inwestycji – informuje Artur Kamiński, wiceprezes zarządu odpowiedzialny za finanse i inwestycje Grupy Azoty ZAK S.A.

Wsparcie dla głównej działalności

Aby przedsiębiorstwo przemysłowe rozwijało się i przynosiło zyski, konieczne jest konsekwentne inwestowanie nie tylko w obszary podstawowej działalności, takie jak produkcja, ale również we wspierającą logistykę, która ostatnimi czasy z perspektywy wielu biznesów postrzegana jest jako strategiczny sektor. W 2019 roku Grupa Azoty ZAK S.A. rozpoczęła przebudowę systemu wag samochodowych przy bramie głównej zakładu. Dzięki wymianie obecnie eksploatowanych oraz budowie trzeciej wagi znacząco wzrośnie tempo i komfort obsługi klientów. Jednocześnie zarząd Grupy Azoty ZAK S.A. obiecujące perspektywy dostrzega w poprawie żeglowności Odry i ożywieniu transportu śródlądowego na niej. Na terenie kędzierzyńskich zakładów znajduje się port, który mógłby odegrać ważną rolę dla procesów logistycznych całej Grupy Azoty. – Jeśli ruszy realizacja wielkich inwestycji rządowych w tym zakresie, w odpowiednim czasie uruchomimy nakłady niezbędne dla dostosowania zakładowego portu do nowych zadań – deklaruje Sławomir Lipkowski.