Tomasz Lender: Prąd ze słońca napędzi oszczędności dla firm

Możliwość komentowania Tomasz Lender: Prąd ze słońca napędzi oszczędności dla firm została wyłączona Aktualności, Inwestycje

Fotowoltaika to dla firm rozwiązanie generujące korzyści finansowe w trudnym otoczeniu markoekonomicznym. Firma, która zainwestuje w panele fotowoltaiczne może zmniejszyć swoje koszty energii elektrycznej nawet o blisko 80 procent.

Tomasz Lender, wiceprezes TAURON Sprzedaż odpowiedzialny za rynek biznesowy fot. Forum Ekonomiczne
Tomasz Lender, wiceprezes TAURON Sprzedaż odpowiedzialny za rynek biznesowy fot. Forum Ekonomiczne

Do sieci dystrybucyjnej TAURONA podłączona jest już blisko jedna trzecia wszystkich mikroinstalacji w Polsce. Wspieramy rozwój fotowoltaiki między innymi poprzez kompleksową ofertę inwestycyjną dla małych i większych firm, dzięki której mogą one zmniejszać swoją zależność od wahań rynkowych cen energii i w konsekwencji znacząco obniżyć roczne rachunki za energię 

Począwszy od lipca rozpoczął w praktyce funkcjonowanie nowy system rozliczeń prosumentów, czyli tzw. net-biling, w którym prosument jest aktywnym uczestnikiem rynku. W tym kontekście nasiekspercipodkreślają, że fotowoltaika pozostaje atrakcyjnym i opłacalnym źródłem energii zarówno dla małych, jaki i większych firm – szczególnie tych, które zmaksymalizują swoją autokonsumpcję.

Przykładowo,  średniej wielkości firma produkcyjna, która zdecyduje się na montaż najczęściej wybieranej instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kWp, może dzięki niej zaoszczędzić w ciągu roku od blisko 60 do prawie 80 procent wydatków na energię.

Obok poniesionych nakładów i sposobu finansowania najważniejszym parametrem branym pod uwagę przy obliczeniach czasu zwrotu z inwestycji jest poziom autokonsumpcji.

Dla przykładu popularna instalacja o mocy 50 kWp za około 180 000 zł przy autokonsumpcji wynoszącej 25 procent zwróci się po około 5 latach, generując ponad 35 000 zł oszczędności rocznie. Jeżeli firma zwiększy współczynnik autokonsumpcji do 50 procent, wówczas okres zwrotu skróci się do niecałych 4 lat, a wartość oszczędności wzrośnie do około 46 000 zł rocznie. Oznacza to, że przez 25 lat, czyli przewidywany okres użytkowania paneli fotowoltaicznych, można zaoszczędzić nawet milion złotych.

Okres zwrotu z inwestycji może być jeszcze krótszy, jeżeli inwestor posłuży się dodatkowymi instrumentami wspierającymi, tj. dotacjami gminnymi oraz ulgami i odliczeniami podatkowymi.

Oprócz korzyści finansowych inwestycja w odnawialne źródła energii pozwala firmom budować dobrą reputację. Wytwarzając energię ekologicznie, firmy postrzegane są przez konsumentów, jako podmioty prowadzące działalność w sposób odpowiedzialny społecznie. Trend ten popularyzowany jest przez największe światowe marki.

Dla wszystkich zainteresowanych oszczędnościami i innymi korzyściami, jakie niesie z sobą fotowoltaika nasi eksperci opublikowali bezpłatny poradnik, który w przejrzysty sposób wyjaśnia, jak skutecznie zainwestować w forowoltaikę krok po kroku i jak działa jej nowy system rozliczeń.

Nowy poradnik dostępny jest na stronie: biznes.tauron.pl/ebook-fotowoltaika

źródło informacji: Forum Ekonomiczne