W czasach kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa, paradoksalnie, rynek kapitałowy w Polsce odnotował niezwykłe zainteresowanie ze strony inwestorów indywidualnych. Padły rekordy w obrotach na rynku akcji. Sprzedaż funduszy inwestycyjnych nawet w miesiącach wakacyjnych była zaskakująco wysoka. Czy będzie to tylko chwilowy trend, czy uda się zatrzymać inwestorów na dłużej? Jakie są możliwości rozwoju Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i w ogóle polskiego rynku kapitałowego?
Odpowiedzi na takie i wiele innych pytań możemy uzyskać analizując Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego na lata 2019– 2023. Została ona przyjęta przez Radę Ministrów 1 października 2019 r. i stanowi pierwszy szczegółowy i kompleksowy plan rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. Została opracowana we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju i zespołem zewnętrznych konsultantów.
Finanse napędzają cyfryzację gospodarki
W Strategii zostało wskazanych 90 działań umożliwiających szybki rozwój polskiego rynku kapitałowego. Mówi się m.in. o konieczności wdrożenia nowych technologii wspieranych przez uczestników rynku w celu osiągnięcia pozytywnych efektów zewnętrznych sieci. Zwracamy na to uwagę, bo wiadomo, że sektor finansowy jest największym użytkownikiem technologii cyfrowych i jednocześnie główną siłą napędową cyfrowej transformacji gospodarki.
W tym kontekście warto zwrócić uwagę na Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, który wraz z izbą rozliczeniową KDPW_ CCP S.A. tworzy grupę kapitałową oferującą szereg specjalistycznych usług dla sektora finansowego w szeroko pojętym obszarze posttransakcyjnym.
Własne systemy informatyczne obsługują większość udostępnianych przez GK KDPW usług, w tym rozliczenia transakcji, zarządzanie ryzykiem, rozrachunek, usługi dla emitentów papierów wartościowych związane z operacjami na papierach, wypłatą świadczeń i obsługą walnych zgromadzeń spółek publicznych, repozytorium transakcji EMIR, ARM, wkrótce SFTR, nadawanie kodów LEI, czy system rekompensat.
W 2019 roku uruchomiony został system do obsługi rejestracji niepublicznych papierów wartościowych. W tej chwili ponad 90 proc. usług świadczonych przez Grupę KDPW, realizowanych jest za pomocą systemów informatycznych.
Od 2018 r. KDPW dostrzega istotny potencjał technologii rozproszonych rejestrów, w tym technologii blockchain, w dostarczaniu nowej jakości usług finansowych dzięki możliwości współpracy wielu podmiotów. Rozwiązania tworzone w oparciu o technologię blockchain, to odpowiedź KDPW na oczekiwania, obawy związane z technologią i rosnące potrzeby rynku
kapitałowego, w szczególności w obszarze usług posttransakcyjnych.
Unikatowa Platforma Blockchain
Efektem prac ekspertów KDPW oraz współpracy z IBM Polska było uruchomienie 1 lipca 2019 r. Platformy Blockchain dla Rynku Kapitałowego – nowoczesnej platformy biznesowej, będącej rozwiązaniem ukierunkowanym na współpracę wielu podmiotów, w celu wymiernego zwiększania wzajemnych korzyści.
Unikalna w skali światowej Platforma Blockchain adresowana jest do podmiotów świadczących usługi na rynku kapitałowym: banków, domów maklerskich oraz innych podmiotów, które mogą partycypować w tworzeniu wspólnej infrastruktury i są zainteresowane integrowaniem w jej ramach usług. Umożliwia ona tworzenie niezależnych aplikacji wspierających rozwój innowacyjnych linii biznesowych. Jest to rozwiązanie sektorowe, ukierunkowane na współpracę wielu podmiotów, w celu wymiernego zwiększania wzajemnych korzyści.
Pierwszą uruchomioną na Platformie Blockchain usługą jest eVoting, który digitalizuje proces głosowania na walnych zgromadzeniach. Aplikacja dostępna jest od 30 września 2019 r. i poszerza obsługę walnych zgromadzeń spółek, których akcje są zarejestrowane w KDPW, o możliwość zdalnego głosowanie z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
Nowoczesne, bezpieczne i tanie narzędzie, jakim jest usługa eVoting, znacząco ułatwia dostęp do pełnej i wiarygodnej informacji o walnych zgromadzeniach, pozwala śledzić cały proces i brać w nim czynny udział z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, a także zapewnia spójny, przejrzysty i niezaprzeczalny wgląd w wyniki walnego zgromadzenia.
Czym jest Blockhain?
Blockchain jest rodzajem sieci DLT (distributed ledger technology), czyli technologii rozproszonego rejestru, w ramach której każdy uczestnik posiada własną kopię wspólnego rejestru. Stan rejestru stanowi przedmiot wzajemnego uzgodnienia pomiędzy wszystkimi węzłami sieci i jest on kryptograficznie podpisywany. Pozwala to wszystkim uczestnikom sieci na pełną audytowalność rzeczywistego stanu rejestru i zapobiega wprowadzaniu nieautoryzowanych zmian w jego treści. Blockchain jest zatem rodzajem specyficznej bazy danych, zapewniającej niezmienność historii treści w niej zapisanych.
Oprac. na podstawie: www.kdpw.pl