Grupa TAURON zaprezentowała strategię transformacji energetycznej, która łączy rozwój OZE, modernizację sieci i ciepłownictwa oraz odpowiedzialne podejście do przemian społeczno-gospodarczych w południowej Polsce.

Grupa TAURON ogłosiła nową strategię na lata 2025–2035, która zakłada inwestycje o wartości 100 miliardów złotych. Kluczowymi filarami strategii są dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii, dekarbonizacja systemów ciepłowniczych oraz zapewnienie sprawiedliwej transformacji dla regionów objętych odchodzeniem od węgla. Spółka chce do 2035 roku stać się najbardziej prokliencką grupą energetyczną w Polsce, a do 2040 roku osiągnąć pełną neutralność klimatyczną.
Dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii
roku Grupa osiągnie 2,7 GW mocy zainstalowanych w OZE, a do 2035 roku – 4,7 GW. W szczególności planowany jest rozwój lądowych farm wiatrowych (1,5 GW do 2030 r. i 2,4 GW do 2035 r.), farm fotowoltaicznych (1 GW i 1,7 GW) oraz magazynów energii i elektrowni szczytowo-pompowych (0,7 GW i 1,4 GW). W perspektywie dekady Grupa zakłada także rozwój morskich farm wiatrowych – do 2035 roku ich łączna moc ma osiągnąć 0,4 GW.
- Budujemy Świat Nowej Energii, którego rdzeniem jest 6 milionów klientów przyłączonych do naszej sieci dystrybucyjnej. Do 2035 roku staniemy się najbardziej prokliencką grupą energetyczną w Polsce, a do 2040 roku osiągniemy neutralność klimatyczną – mówi Grzegorz Lot, prezes zarządu TAURON Polska Energia.
Inwestycje w nowoczesne ciepłownictwo
Do 2030 roku TAURON Ciepło planuje całkowite odejście od węgla, co oznacza konieczność modernizacji lub budowy ponad 1,1 GWt mocy cieplnych opartych na technologiach nisko- i zeroemisyjnych. Znaczącym elementem tej transformacji jest planowana inwestycja w Elektrowni Łagisza, gdzie powstanie nowoczesny system oparty na kogeneracji gazowej, technologii Power to Heat oraz akumulatorze ciepła. Inwestycja ta zastąpi wyeksploatowaną jednostkę węglową, zapewniając czystsze źródło energii dla mieszkańców Będzina.
TAURON rozwija również inteligentne zarządzanie ciepłem, wykorzystując nowoczesne narzędzia pomiarowe i analityczne. Grupa chce wdrażać systemy zdalnego odczytu i automatyzacji sieci cieplnych w największych miastach południowej Polski, co ma podnieść efektywność dostaw oraz obniżyć straty przesyłowe.
Sprawiedliwa transformacja regionów
Transformacja TAURONA to nie tylko zmiany technologiczne, ale także społeczne. Spółka angażuje się w szeroko zakrojone działania na rzecz sprawiedliwej transformacji regionów, które dotychczas funkcjonowały w oparciu o aktywa węglowe. Podczas spotkań członkowie Zarządów Spółek Grupy TAURON przedstawili rozważane warianty projektów biznesowych, które mogą stanowić alternatywę dla działalności bloków węglowych. W trakcie rozmów podkreślono, że Grupa TAURON realizuje szereg analiz techniczno-ekonomicznych, których celem jest znalezienie najlepszych rozwiązań umożliwiających uruchomienie nowych projektów biznesowych, pozwalających na osiąganie korzystnych wyników ekonomicznych z wykorzystaniem potencjału oraz terenów Grupy TAURON. W grę wchodzą inwestycje z zakresu budowy magazynów energii wraz z instalacją fotowoltaiczną oraz budowy szczytowych jednostek gazowych – przygotowanych także do spalania wodoru, czy konwersji kotłów na paliwa alternatywne. Warianty inwestycji uzależnione są od specyfiki poszczególnych lokalizacji.
W ramach Gospodarczego Okrągłego Stołu TAURON prowadzi rozmowy z samorządami i partnerami społecznymi dotyczące przyszłości lokalnych zakładów: Sierszy, Łazisk, Jaworzna i Łagiszy.
- Gospodarczy Okrągły Stół to formuła umożliwiająca wypracowanie najlepszych zasad współpracy, w której każdy głos jest słyszany. Przedstawiliśmy szereg propozycji, wysłuchaliśmy stanowisk strony samorządowej i potwierdziliśmy, że nie tylko jesteśmy gotowi, ale wręcz potrzebujemy ścisłej współpracy z każdą gminą, powiatem i samorządem. Ze swojej strony gwarantujemy, że dołożymy wszelkich starań, by prowadzone przez nas procesy wpisywały się w ideę sprawiedliwej transformacji, rozumianej w ten sposób, że nowy, rozwijający się biznes bierze odpowiedzialność za tych, którzy budowali jego fundamenty – mówi Grzegorz Lot, prezes zarządu TAURON Polska Energia.
Sieci dystrybucyjne – fundament transformacji
Równolegle do inwestycji w OZE i ciepłownictwo, TAURON planuje modernizację infrastruktury sieciowej. W ciągu najbliższych 10 lat 60% (60 mld zł) nakładów inwestycyjnych całej Grupy przeznaczone zostanie przeznaczona na rozwój inteligentnych sieci elektroenergetycznych.
Ich celem jest poprawa niezawodności dostaw, integracja rozproszonych źródeł OZE i umożliwienie aktywnego udziału prosumentów.
Planowane są masowe wdrożenia liczników zdalnego odczytu oraz cyfryzacja procesów zarządzania siecią.
Nowa strategia TAURONA zakłada również rozwój usług sprzedażowych i doradczych. Grupa planuje zaoferować klientom nowe modele rozliczeń, pakiety prosumenckie, usługi magazynowania energii oraz rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną.
Silna pozycja finansowa i stabilność Grupy
W ciągu ostatnich miesięcy Grupa pozyskała ponad 15 mld zł finansowania zewnętrznego na realizację zielonych projektów. Jednocześnie uproszczono struktury wewnętrzne, co wpłynęło na obniżenie kosztów operacyjnych. Akcje TAURONA zyskały na wartości o ponad 60% w ujęciu rocznym, co odzwierciedla pozytywne postrzeganie nowego kierunku strategicznego przez inwestorów. TAURON Nowa Energia: Strategia odpowiedzialnej transformacji do 2035 roku
- Ostatni rok był czasem intensywnej pracy i przełomowych zmian. Budujemy Świat Nowej Energii, którego rdzeniem jest 6 mln klientów przyłączonych do naszej sieci dystrybucyjnej. Do 2035 roku staniemy się najbardziej prokliencką grupą energetyczną w Polsce, a do 2040 roku osiągniemy neutralność klimatyczną. Ogłoszenie nowej strategii stanowi kamień milowy w naszym rozwoju, ale jest też obietnicą, którą w procesie transformacji nowy biznes składa tym, którzy budowali jego fundamenty – mówił Grzegorz Lot, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia.
Priorytety Grupy TAURON
Rok temu nowy zarząd TAURONA skoncentrował swoje priorytety wokół siedmiu kategorii – stabilnej sytuacji ekonomicznej, rozwoju infrastruktury, Klienta, Pracowników, OZE, ESG i time to market.
Zgodnie z założeniami strategicznymi do 2035 roku firma planuje osiągnięcie poziomu 80%: e-umów, e-faktur, kontaktów zdalnych, mniej papieru i Klientów korzystających z aplikacji „Mój TAURON”.
W ostatnich tygodniach liczba użytkowników, którzy aktywnie korzystają z tej internetowej platformy przekroczyła dwa miliony (wzrost o 500 tys. użytkowników). Od marca firma wysyła do pierwszej grupy Klientów nakładkę na fakturę, ułatwiającą odczytanie standardowego dokumentu,
zawierającego wszystkie wymagane prawem elementy. Jednocześnie firma pracuje nad uproszczeniem faktury, premiera nowego dokumentu, który wdrożony zostanie jesienią, zaplanowana jest na 21 czerwca – równo rok po ogłoszeniu przez firmę flagowej oferty – Nowa Energia, gwarantującej klientom prąd ze stałą ceną przez Grupa TAURON zaprezentowała strategię transformacji energetycznej, która łączy rozwój OZE, modernizację sieci i ciepłownictwa oraz odpowiedzialne podejście do przemian społeczno-gospodarczych w południowej Polsce.
pięć (w przypadku firm) lub dziewięć lat (w przypadku gospodarstw domowych). Do tej pory z oferty skorzystało już ponad 160 tys. osób.
- TAURON jako pierwszy w Polsce wdrożył taryfę dynamiczną w dystrybucji i uruchomił jej sprzedażowy odpowiednik, otwierając nowy rozdział na rynku energii. To przełomowe rozwiązanie daje Klientom realne korzyści z elastycznego zarządzania zużyciem. Nie zatrzymujemy się – pracujemy nad kolejnymi produktami opartymi o ceny dynamiczne, bo przyszłość energetyki to inteligentne rozwiązania, dopasowane do zmieniającego się rynku – mówił Piotr Gołębiowski, Wiceprezes Zarządu ds. Handlu.
Wzrost mocy OZE
W ostatnim roku koncern zintensyfikował też działania w obszarze inwestycji. Firma oddała do użytku trzy farmy wiatrowe – Gamów, Warblewo, Mierzyn oraz farmę fotowoltaiczną Proszówek. Łącznie zielone moce TAURONA wzrosły o 187 MW do poziomu blisko 900 MW.
Równocześnie koncern zakończył też pierwszy etap prac nad projektem Elektrowni Szczytowo-Pompowej Rożnów II.
Wstępna koncepcja zakłada budowę obiektu o pojemności energetycznej powyżej 3 GWh oraz mocy ok. 700 MW. Obiekt będzie także ważnym elementem ochrony przeciwpowodziowej regionu. Będzie mógł przyjąć do 10% dopływu fali powodziowej Dunajca do Jeziora Rożnowskiego.
W tym czasie TAURON wygrał też aukcje rynku mocy dla 11 projektów magazynowych o łącznej mocy 277 MW i pojemności 1130 MWh. Dodatkowo Grupa zoptymalizowała też nakłady na aktywa konwencjonalne.