T-Master SISO najlepiej sprawdzi jak segregujemy odpady

Możliwość komentowania T-Master SISO najlepiej sprawdzi jak segregujemy odpady została wyłączona Aktualności

Z Robertem Szczepankowskim prezesem zarządu T4B Sp. z o.o., rozmawia Radosław Nosek

System Indywidualnej Segregacji Odpadów T – Master został wyróżniony w tym roku Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na czym polega wartość i unikatowość tego rozwiązania?

System Indywidualnej Segregacji Odpadów T-Master jak już sama nazwa wskazuje niesie ze sobą największą zmianę w gospodarce odpadami tj. znosi anonimowość w temacie segregacji odpadów komunalnych i pozwala wskazać indywidualne wyniki segregacji dla każdego gospodarstwa domowego objętego systemem. Aktualny stan prawny oraz wymogi Unii Europejskiej spowodowały, iż selektywna zbiórka odpadów to już nie moda czy trend. To konieczność zmiany naszych przyzwyczajeń, mentalności oraz zintensyfikowania działań edukacyjnych. Cała sztuka polega na zrozumieniu, iż worek śmieci to nie odpad, a cenny surowiec. Nasz system to jedyne dostępne w Europie narzędzie do skutecznej segregacji odpadów. Dzięki niemu wiemy jaka ilość i rodzaj odpadu czeka na odbiór przez firmę komunalną, jaki poziom segregacji osiągnęło dane miasto, osiedle, blok czy gospodarstwo domowe w określonym czasie. Wdrożenie systemu T-Master SISO daje władzom miasta, a nawet zarządcom spółdzielni/osiedli mieszkaniowych możliwość monitorowania dopełnienia obowiązku segregacji przez gospodarstwa domowe, premiowania za poprawną postawę lub wskazania do poprawy w przypadku stwierdzenia błędów w segregacji. Kontrola jakości segregacji to istotny element naszego rozwiązania. A wszystko to indywidualnie dla każdego gospodarstwa domowego. Stworzenie bazy danych o odpadach wraz z ich lokalizacją czyli tzw. ‘mapa śmieci’ dostępna w trybie on-line to bezdyskusyjna rewolucja w porównaniu do dotychczasowych informacji jakie były w posiadaniu gmin. Prognozowanie kosztów, planowanie inwestycji w oparciu o rzetelne i aktualne dane pozwoli optymalizować wydatki na odbiór śmieci w mieście. Rozliczanie się przez miasto z firmą odbiorową na podstawie dokładnie określonej masy odpadów z rozróżnieniem na frakcje to tylko jedna z wielu możliwości wprowadzenia w życie zapisów nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, która umożliwia przyjęcie innej formy rozliczania niż ryczałtowa. W 2020 roku każda gmina powinna osiągnąć średni poziom recyklingu o wartości 50% w stosunku do całkowitej masy zebranych odpadów. Aktualnie, to oznacza wielomilionowe kary jakie władze miasta muszą przewidzieć w planach budżetowych na 2021 rok. Jak widać, czasu na działanie czy edukację jest niewiele, ale nigdy nie jest za późno, aby poczynić kroki skutecznie redukujące te gorzkie konsekwencje. Jako autor rozwiązania jestem świadomy, iż czekają nas czasy solidnej pracy u podstaw, ale po wynikach pilotażowego uruchomienia systemu w Ciechanowie wiemy, że jest to możliwe.

T master fot. mat. prasowe

Grupa T4B rozpoczęła działalność na rynku w 2003 roku. Jak bardzo od tego czasu rozwinęło się przedsiębiorstwo, proszę podać najważniejsze etapy tego rozwoju.

Nagroda dla Systemu T-Master SISO odebrana na MTP w Poznaniu przypomniała mi początki działalności Grupy T4B. W 2008 roku, w Poznaniu podczas XVII Międzynarodowej Wystawy Zabezpieczeń SECUREX najważniejsze wyróżnienie targów, Złoty Medal MTP został przyznany jednej z naszych spółek, firmie IPP za System Sterowania i Kontroli Ruchu TCS wdrożony pierwszy raz w 2003 na Przejściu Granicznym w Kuźnicy Białostockiej. Był to flagowy produkt Grupy, który wyszedł spod ręki naszych inżynierów i programistów – wspomina Robert Szczepankowski, Prezes Zarządu spółek T4B, IPP. Niektórzy z Nich są aktualnie zaangażowani w projekt T-Master. Było to ponad 11 lat temu. Przez ten czas nasz autorski system TCS został wdrożony na wszystkich przejściach granicznych wschodniej ściany Polski (system CAIFS II) zwiększając bezpieczeństwo i skuteczność kontroli granicznych. Dynamicznie rozwijał się i dostosowywał do zmieniających się potrzeb i wymogów prawnych. Dokładnie tak samo jak nasza Grupa. Przez lata zdobywanych doświadczeń i kompetencji otworzyliśmy się na działalność związaną z rynkiem budowlanym, inżynierią środowiska oraz energetyką. Mamy na swoim koncie realizacje największych systemów bezpieczeństwa technicznego m.in. na Lotnisku Chopina i dworcach Warszawskiego Węzła Kolejowego. Przełomowe dla nas lata 2011 – 2015 w branży zabezpieczeń uplasowały spółkę T4B na dobrej pozycji lidera tej branży. Dynamika rozwoju grupy 5 spółek o całkowicie polskim kapitale realizująca projekty dla największych publicznych zamawiających w kraju napawa dumą i satysfakcją. W swojej działalności poszukujemy często nisz, w które dzięki wiedzy i doświadczeniu potrafimy się wpasować i dostarczyć produkt uszyty na miarę dla każdego zamawiającego. Aktualnie jesteśmy w trakcie realizacji największego w historii naszej grupy projektu zastępując wspomniany system CAIFS II nowoczesnym rozwiązaniem dedykowanym wszystkim służbom granicznym w kraju. Cyfrowa Granica to projekt o wartości blisko 74 mln PLN brutto. Ważna w tym wszystkim jest pewna analogia- zaznacza Prezes Szczepankowski – dzięki systemowi TCS skutecznie uszczelniliśmy polskie przejścia graniczne. Obecnie oferujemy rozwiązanie uszczelniające proces segregacji śmieci. Po prostu znamy się na tym.

tmaster infografika mat. prasowe

Od kiedy Grupa rozpoczęła internacjonalizację i jakie są jej efekty działania na rynkach zagranicznych?

Od 1,5 roku T4B posiada swoje przedstawicielstwo w Kijowie. Jest to nie jako konsekwencja naszej działalności po polskiej stronie granicy. Przeniesienie naszych kompetencji i pomoc sąsiadom w zbudowaniu systemu odpraw celnych to pierwszy zagraniczny projekt jaki pozyskaliśmy w 2018r. Ujednolicenie systemów operacyjnych po ukraińskiej stronie z pewnością uprości i przyspieszy procedury dla przekraczających granicę na przejściu Hrebenne – Rawa Ruska. Widzę natomiast również duży potencjał w naszym nowym projekcie. Temat ekologii i walki o lepsze środowisko ma wymiar globalny. Zastosowana technologia daje możliwość zastosowania produktu Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów T-Master w dowolnym kraju europejskim.