Szansa dla pacjentów z rozległymi nowotworami klatki piersiowej

Możliwość komentowania Szansa dla pacjentów z rozległymi nowotworami klatki piersiowej została wyłączona Aktualności, Zdrowie

W Bielsku Białej w oddziale Polsko-Amerykańskich Klinik Serca należących do Grupy American Heart of Poland, przeprowadzono niezwykle skomplikowaną operację u pacjentki z rozległym guzem nowotworowym płuca naciekającym ścianę lewego przedsionka serca.

AHOP operacja foto mat. prasowe American Heart of Poland
AHOP operacja foto mat. prasowe American Heart of Poland

Zabieg przeprowadziły zespoły: kardiochirurgów pod kierunkiem dr. n. med. Witolda Gerbera, ordynatora Oddziału Kardiochirurgii w bielskim oddziale Polsko-Amerykańskich Klinik Serca oraz zespół torakochirurga prof. dr. hab. n. med. Marcina Zielińskiego ze Szpitala im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Zdaniem dr. n.med. Witolda Gerbera, ordynatora kardiochirurgii w bielskim PAKS, 32- letnia pacjentka po zabiegu przeprowadzonym na początku czerwca czuje się dobrze, przebywając od 10 dni w Uzdrowisku Ustroń, gdzie po rutynowym i niepowikłanym przebiegu pooperacyjnym została przewieziona.

„Zabieg, mimo że rozległy i złożony z dwóch procedur torako- i kardiochirurgicznej, pacjentka przeszła bardzo dobrze” – mówi dr n.med. Witold Gerber.

„Sama operacja wykonana siłami dwóch zespołów po krótkim, ale bardzo merytorycznym omówieniu z Panem Profesorem odbyła się w sposób planowy i w moim odczuciu bardzo sprawnie. Stało się tak ponieważ obaj poruszaliśmy się w znanym nam bardzo dobrze polu operacyjnym, wykonując swoją część zabiegu, a połączenie naszych sił umożliwiło wykonanie zabiegu operacyjnego jednoczasowo i doszczętnie, co dobrze rokuje na przyszłość dla chorej.” – dodaje ordynator Oddziału Kardiochirurgii.

W leczeniu chirurgicznym tak rozległych nowotworów klatki piersiowej wymagana jest współpraca torakochirurgów z kardiochirurgami oraz niejednokrotnie konieczne jest zastosowanie krążenia pozaustrojowego.

Prof. Marcin Zieliński od lat leczy pacjentów z nowotworami płuca, jednak jak mówi – „w niektórych przypadkach bez pomocy kardiochirurgów nie ma szans doszczętnie usunąć naciekającego guza. Tak było właśnie w przypadku tej pacjentki, u której konieczne było wycięcie części płuca oraz części lewego przedsionka serca, co wymagało zastosowania krążenia pozaustrojowego”.

AHOP operacja foto
AHOP operacja foto mat. prasowe American Heart of Poland

Od wielu lat tego typu skomplikowane zabiegi wspólnie z profesorem Zielińskim wykonywał prof. Andrzej Bochenek, koordynator ds. kardiochirurgii w American Heart of Poland. Od czerwca współpraca jest kontynuowana w Bielskim oddziale PAKS. Prof. Bochenek nie kryje radości, że współpraca wybitnych zespołów lekarskich jest kontynuowana, ponieważ daje to szansę na uratowanie życia pacjentów z najtrudniejszymi skomplikowanymi nowotworami klatki piersiowej.

źródło mat. prasowe: AHOP