Systemy bezzałogowe firmy Flytronic | GRUPA WB sprawdzone na polu walki

Możliwość komentowania Systemy bezzałogowe firmy Flytronic | GRUPA WB sprawdzone na polu walki została wyłączona Aktualności, Biznes, Inwestycje

Rozmowa z Jarosławem Zającem, prezesem Flytronic S.A.

Jarosław Zając, prezes Flytronic S.A.

Podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw wziął Pan udział w sesji tematycznej „Kierunki rozwoju rynku pracy w erze robotyzacji i automatyzacji”. Jakie główne wnioski płyną z debaty na ten temat?

Aotu w przemyśle zbrojeniowym. Przejęcie większościowego pakietu udziałów przez WBE było kamieniem milowym w rozwoju spółki Flytronic. Profesjonalny ośrodek badawczo – rozwojowy, jakim stał się Flytronic, już w 2010 roku opracował i wdrożył do produkcji pierwszą wersję systemu bezzałogowego FlyEye. Współpraca z polskim wojskiem i realizacja dostaw systemów bezzałogowych klasy mini otworzyła drogę do współpracy ze Strażą Graniczną w Polsce oraz z klientami zagranicznymi. Flytronic dostarczył kompletne systemy bezzałogowe a także komponenty do ich produkcji dla liczących się partnerów zagranicznych. Grupa WB stała się rozpoznawalnym w świecie producentem systemów bezzałogowych. System FLYEYE uzyskał wiele nagród i wyróżnień w tym tytuł Defenderai nagrodą Straży Granicznej. Po znaczących modyfikacjach FlyEye w wersji 3.0 uzyskałobecnie aprobatę natowskiej agencji zakupowej NSPA. Równolegle w spółce Flytronic dzięki konsekwencji i zgromadzonym zasobom merytorycznym doprowadzono do powstania kolejnych produktów unikalnych w skali światowej w tym BSL w klasie taktycznej FT-5, również nagrodzonego Defenderem, a także Warmate 2 – samolotem w kategorii latającej amunicji. Oferowane aktualnie przez Grupę WB profesjonalne i konkurencyjne systemy obserwacyjne i uderzeniowe są przedmiotem zainteresowania klientów na całym świecie.

Jakie są najważniejsze produkty Flytronic S.A.?

Sztandarowym produktem spółki Flytronic S.A. | GRUPA WB , jest bezzałogowy system powietrzny FlyEye. Obecnie do klientów dostarczana jest już trzecia, zmodernizowana wersja tego systemu. System FLYEYE swój chrzest bojowy przeszedł podczas misji w Afganistanie, gdzie dzięki niemu prowadzono misje obserwacyjno-rozpoznawcze na rzecz polskiego kontyngentu ISAF. Obecnie BSP FLYEYE, oprócz polskiej armii, znajduje się również na wyposażeniu Straży Granicznej oraz armii ukraińskiej. System FlyEye służy do prowadzenia obserwacji i rozpoznania na polu walki a dzięki integracji z system zarządzania walką TOPAZ ICMS, również do wskazywania celów dla jednostek artyleryjskich. Drugim sztandarowym produktem spółki Flytronic jest system bezzałogowy klasy taktycznej FT5 „Łoś”. System został zaprojektowany zgodnie z wymaganiami programu „Orlik” ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. W porównaniu do systemu FlyEye, FT 5 charakteryzuje się znacznie większym zasięgiem oraz dłuższym czasem lotu. Podobnie jak jego mniejszy brat, może realizować misje obserwacyjno – rozpoznawcze oraz dodatkowo przenosić uzbrojenie w postaci bomb szybujących podwieszonych pod skrzydłami. Dzięki stosunkowo dużej – 30 kg masie ładunku, BSP „Łoś” może zostać zabudowany różnego rodzajami sensorami. Mogą to być zarówno standardowe głowice obserwacyjne, jak również różnego typu sensory pomiarowe np. do badania skażeń chemicznych lub radioaktywnych, systemy nasłuchu radioelektronicznego oraz systemy radarowe. Jednak gliwicka spółka Grupy WB to nie tylko kompleksowe systemy bezzałogowe, lecz również cała niezbędna elektronika umożliwiająca wzbicie się dronów w powietrze. Firma specjalizuje się w projektowaniu i produkcji całej gamy urządzeń i systemów do kontroli i sterowania lotem dla oferowanych systemów bezzałogowych. Od stacji do transmisji danych zapewniających łączność z platformą bezzałogową w powietrzu, przez stacji kontroli lotów i awionikę aż po systemy lokalizacyjne.

Jaka jest rola dronów w zakresie monitorowania powietrza, wykrywania niskiej emisji i tym samym w rozwiązywaniu problemu smogu?

Wykorzystanie technologii bezzałogowych Flytronic S.A. | GRUPA WB do monitorowania powietrza z pewnością stanowiło istotny przełom w walce z coraz powszechniejszym zanieczyszczeniem powietrza. Drony znacznie przyspieszają kontrole prowadzone przez samorządy i są w stanie w krótkim czasie wykryć więcej źródeł zanieczyszczeń. Ponadto, dzięki temu, że wyniki pomiarów z naszych urządzeń są dostępne od ręki, służby miejskie mogą od razu przeciwdziałać potencjalnym źródłom skażeń powietrza. O skuteczności systemu do monitorowania niskiej emisji świadczy 95% wykrytych i potwierdzonych przypadków. Z naszych usług skorzystały już zarówno duże miasta jak i małe gminy w całej Polsce. Co ważne, w zakresie monitorowania środowiska współpracujemy nie tylko z samorządami, w których działa straż miejska. Prowadzimy również patrole w tych gminach, w których straży nie ma. Drony oczywiście pomagają w rozwiązaniu problemu smogu, ale w celu ograniczenia tego problemu potrzebne są również inne systemowe rozwiązania. Tak samo jest w przypadku monitorowania wysypisk i składowisk śmieci gdzie również z powodzeniem wykorzystujemy systemy bezzałogowe.