Święto wszystkich kolejarzy

Możliwość komentowania Święto wszystkich kolejarzy została wyłączona Aktualności, Inwestycje

W środę 25 listopada obchodzimy Święto Kolejarza. W tym szczególnym dniu warto podziękować wszystkim pracownikom kolei, którzy każdego dnia pełnią swoją służbę – na pokładach pociągów, na dworcach, zapleczach technicznych i w biurach. To oni sprawiają, że nawet w tak trudnym okresie jakim jest pandemia, można bezpiecznie podróżować koleją.

Maszynista PKP Intercity

Maszynista PKP Intercity fot. PKP Intercity

Dla pasażerów podróż pociągiem zaczyna się dopiero na dworcu kolejowym, gdzie m.in. w kasach pracownicy pomagają w doborze atrakcyjnego połączenia. Jednak zanim pociąg ruszy w trasę, jego przygotowanie zajmuje wiele godzin i pracuje przy tym kilkadziesiąt osób. Rewidenci taboru, mistrzowie, elektromonterzy, rzemieślnicy i mechanicy – to m.in. oni tworzą zespoły rewizji technicznej, które są odpowiedzialne za przygotowanie składu do drogi. Już w czasie przejazdu na pokładzie pociągu o bezpieczeństwo dba przede wszystkim drużyna pociągowa składająca się z maszynisty oraz kierownika pociągu i konduktora. PKP Intercity dziennie wyprawia średnio ponad 400 składów. W szeregach spółki pracuje aktualnie ponad 8 tys. osób. To dzięki ich zaangażowaniu pociągi są jednym z najbezpieczniejszych środków transportu.

Praca na kolei to służba i pasja. Chciałbym podziękować w imieniu zarządu PKP Intercity wszystkim tym, którzy sprawiają, że pasażerowie wybierają nasze pociągi i czują się w nich bezpiecznie. Profesjonalizm drużyn konduktorskich, komunikatywność kasjerów, opanowanie maszynistów, a także precyzja i umiejętność działania pod presją czasu pracowników technicznych są wizytówką naszej spółki – podsumował Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

W dobie trwającej pandemii, bezpieczeństwo nabrało jeszcze większego i szerszego znaczenia. PKP Intercity cały czas funkcjonuje w reżimie sanitarnym, dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa zarówno podróżnym jak i pracownikom spółki. Maksymalnie bezpieczne korzystanie z pociągów zapewniają zaostrzone i restrykcyjnie przestrzegane procedury związane z codzienną obsługą taboru. Każdy skład przewoźnika jest czyszczony po zakończeniu przejazdu. Dezynfekowane są kluczowe miejsca i elementy wyposażenia wagonów, z którymi pasażerowie mają bezpośredni kontakt, m.in. klamki, poręcze, uchwyty czy przyciski sterowania drzwiami.

Tegoroczne obchody Dnia Kolejarza mają więc wymiar szczególny. Pandemia koronawirusa wpłynęła na wszystkie aspekty życia Polaków, w tym także na podróżowanie. Dlatego też szczególne podziękowania oraz gratulacje należą się wszystkim pracownikom kolei, którzy każdego dnia sumiennie wykonując swoje obowiązki, zapewniają każdemu z nas możliwość odbycia bezpiecznej podróży.

mat. prasowe PKP Intercity