Sierpniowy Kapitał polski już online

Możliwość komentowania Sierpniowy Kapitał polski już online została wyłączona Aktualności

Wielka polityka i aż za wielkie wyzwania w najnowszym wydaniu Kapitału Polskiego. Zapraszamy Państwa do lektury!

sierpniowe wydanie Kapitału Polskiego okładka

Wydanie online TUTAJ

Czerwiec obfitował w wiele ważnych wydarzeń gospodarczych, konferencji. Zaczęliśmy od Pałacu Prezydenckiego, gdzie 9 czerwca odbyła się 31 już Gala Teraz Polska. O zaszczytne, biało czerwono godło ubiegali się twórcy najlepszych polskich produktów, usług, innowacji. Jak powiedział podczas Gali prof. Michał Kleiber, przewodniczący Kapituły Godła „Teraz Polska”, dotychczas w Konkursie wzięło udział 5 tys. polskich firm – reprezentujących wszystkie branże krajowej gospodarki – spośród których nagrodzono łącznie ponad 750. W rywalizacji startują zarówno wielkie firmy odnoszące międzynarodowe sukcesy, jak i małe, często rodzinne przedsiębiorstwa. Warto zapoznać się z historią rozwoju tegorocznych laureatów, którzy często zaczynali od tzw. garażowej produkcji, ale w stosunkowo krótkim czasie potrafili osiągnąć czołowe pozycje w swoich branżach na polskim rynku.

VII Kongres Rozwoju Transportu (Łódz, 29-30 czerwca) przebiegał pod hasłem „ Kolej w obliczu nowych wyzwań”. Rzeczywiście, te wyzwania mogą przyprawić o zawrót głowy – ograniczenie emisyjności, pobudzenie wielu innych branż gospodarki dzięki kolejowym inwestycjom. Jak stwierdził Marcin Horała pełnomocnik rządu ds. CPK, w rozmowie z „Kapitałem Polskim” – dzięki inwestycjom CPK, w latach 2020-2034, w ciągu najbliższych 15 lat wzrost produkcji sięgnie prawie bilion złotych. A jeśli chodzi o ochronę środowiska to: jeden pociąg cargo = 40 ciężarówek, co oznacza, że np. 2 tys. ciężarówek wyjeżdżających z towarem z Portu Gdańsk można zastąpić 50 pociągami – z korzyścią dla środowiska i przejezdności dróg. Czy warto?

W tym samym czasie, 29-30 czerwca odbywał się Lubelski Samorządowy Kongres Gospodarczy, II Forum Regionów Trójmorza. Trójmorze skupia obecnie 12 państw europejskich w obszarze trzech mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. Najważniejsze działania w tym obszarze, to wspólne inwestycje w zakresie transportu, energetyki i cyfryzacji.

Ważnym krokiem do realizacji tych celów jest podpisana – w czerwcu w Lublinie – Deklaracja Lubelska w sprawie utworzenia Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza. Podpisali ja przedstawiciele: Bułgarii, Litwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. Województwo Lubelskie jest inicjatorem powołania Sieci.

Każdy z nas ma świadomość, że za kilka lat to będzie inny świat, i że to jest ogromny krok naprzód, który będzie potężnym impulsem rozwojowym dla tej ziemi, a tym samym dla naszej części Europy – mówił o Trójmorzu Prezydent RP podczas oficjalnego otwarcia Samorządowego Kongresu Gospodarczego, II Forum Regionów Trójmorza. Wielkie wyzwania, ale też i wielka polityka w tle.

W dziale Samorządy piszemy o Trzebnicy w woj. dolnośląskim, która ma wielką szansę ponownie stać się… miastem uzdrowiskowym. Jak mówi Marek Długozima, burmistrz Trzebnicy dzięki dofinansowaniu w wysokości 17 mln 350 tys. zł, z rządowego programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, można z etapu projektu i koncepcji wejść w fazę realizacji, czyli rozpocząć poszukiwanie wód termalnych. Niedawno odczopowano również stary odwiert źródła termalnego z lat 70-tych, znajdujący się w trzebnickim Lesie Bukowym. Po jego renowacji, będzie można wydobywać wodę termalną o leczniczych właściwościach.

Zapraszamy do lektury Kapitału Polskiego!