Za nami pierwszy dzień Samorządowego Kongresu Trójmorza, który już po raz czwarty został zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie. Na wydarzenie zarejestrowało się ponad 900 uczestników z 20 krajów.
Kongres organizowany w Lublinie jest platformą służącą wypracowaniu rozwiązań na rzecz rozwoju regionów zlokalizowanych między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym. Forum odpowiada na bieżące działania, które dokonują się w obszarze społeczno-gospodarczym państw. Zgromadzonych gości powitał Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
– W Europie i świecie obserwujemy szybkie przeobrażenia – geopolityczne, ekonomiczne, społeczne i technologiczne. O części tych nowych wyzwań, które są ważne dla regionów Europy Środkowo-Wschodniej, będziemy dyskutować podczas paneli i spotkań zaplanowanych w ramach Kongresu. Dobre relacje i przyjazny klimat buduje się przecież nie tylko realizując wspólne cele w obszarze gospodarczym, ale również na płaszczyźnie uniwersalnego przesłania, jakie niesie bogactwo kultury krajów i regionów Trójmorza. Jestem przekonany, że harmonijne łączenie tych elementów może najpełniej wzmocnić integrację i prawdziwe partnerstwo narodów zamieszkujących naszą część Europy – powiedział Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Uroczyste wystąpienie wygłosili poseł na Sejm RP i Przewodniczący Zespołu ds. Trójmorza Sławomir Skwarek oraz Yurij Kamelczuk, poseł do Parlamentu Ukrainy i Przewodniczący Międzyfrakcyjnego Stowarzyszenia Parlamentarnego „Inicjatywa Trójmorza – Ukraina”.
Sesja otwarcia: Sztuczna inteligencja jako silnik innowacji
Celem panelu dyskusyjnego była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk przedstawicieli administracji publicznej oraz przedsiębiorstw w ramach krajowych programów na rzecz wdrażania i rozwijania sztucznej inteligencji. Zaproszeni goście przedstawili znaczenie AI oraz rozmawiali o wpływie technologii na procesy rozwojowe gospodarek w regionie Trójmorza. Ważnym elementem debaty była także identyfikacja kluczowych wyzwań oraz metod budowania długoterminowej współpracy pomiędzy przedstawicielami sektora publicznego oraz biznesu z regionów w celu pełnego wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji.
Kiedy powstanie pierwszy lokalny lider tej technologii przyszłości? Czy jesteśmy w stanie przyspieszyć rozwój sztucznej inteligencji na terenie krajów Trójmorza i przyciągnąć zagraniczne inwestycje? To tylko część z tematów poruszonych podczas panelu.
Uczestnikami sesji otwarcia byli: Michał Kanownik – Prezes Zarządu Związku Cyfrowa Polska; Katarzyna Chojecka – Dyrektor public Affairs firmy CISCO; dr hab. inż. Marcin Gąsior, prof. Politechniki Lubelskiej; dr Jakub Koper – Zastępca Dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych. Partnerem merytorycznym panelu był Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Następnie uczestnicy Kongresu mieli do wyboru panele w ramach trzech toczących się równolegle sesji: międzynarodowej, naukowej i Forum Gospodarczego.
SESJA MIĘDZYNARODOWA
W ramach sesji międzynarodowej odbyły się 4 panele:
- Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji i zagrożeń wynikających z sytuacji geopolitycznej w Regionie
- Lubelska Unia Cyfrowa – sztuczna inteligencja i rozwiązania cyfrowe w praktyce
- Inicjatywa Trójmorza – oryginalny projekt współpracy
- Debata o kulturze
Panel: Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji i zagrożeń wynikających z sytuacji geopolitycznej w Regionie
Podczas dyskusji omówione zostały cele strategiczne „Inicjatywy Trójmorza” w zakresie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Poruszona została też kwestia polityki klimatycznej UE i priorytetów Polityki Energetycznej Polski w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.
Omówione zostały fundamenty strategii zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju: paliwa lokalne, źródła odnawialne, energetyka jądrowa, efektywność energetyczna. Dyskusja dotyczyła także znaczenia bezpieczeństwa energetycznego na ścianie Wschodniej oraz technologii zapewniających niezależność energetyczną Polski. Omówiono również rolę samorządów w zapewnieniu niezależności i bezpieczeństwa energetycznego Polski, mówiono też o zdywersyfikowanych źródłach energii jako metodzie ograniczenia ryzyka ingerencji zewnętrznej w KSE.
Panel: Lubelska Unia Cyfrowa – sztuczna inteligencja i rozwiązania cyfrowe w praktyce
Uczestnicy panelu wymienili się doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji w naukach o zdrowiu, żywieniu i naukach technicznych ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań w zakresie poprawy kondycji i zdrowia społeczeństwa. Zaproszeni goście przedstawili znaczenie AI oraz jej wpływu na rozwój nauk medycznych. Prezentowali też korzyści płynące ze stosowania ich u pacjentów w procesie diagnozowania i leczenia. Ważnym elementem debaty było także omówienie kluczowych trendów związanych z zastosowaniem sztucznej inteligencji i rozwiązań cyfrowych oraz identyfikacja wyzwań wynikających z coraz szerszego jej wykorzystania.
Panel: Inicjatywa Trójmorza: oryginalny projekt współpracy w Europie Środkowej. Na czym opiera się wewnątrzunijna koncepcja rozbudowy infrastruktury od Estonii po Grecję?
Inicjatywa Trójmorza jest ambitnym projektem o znaczeniu strategicznym, stała się impulsem rozwoju dla Europy Środkowej. Aktualnie ta współpraca rozwija się głównie na płaszczyźnie politycznej i ekonomicznej. Wspierany jest rozwój współpracy międzynarodowej między podmiotami badawczymi i podmiotami działającymi w sferze społeczno-gospodarczej w regionie Trójmorza. W ramach panelu dyskusyjnego paneliści opowiedzieli, dokąd zmierza Inicjatywa Trójmorza, mając na uwadze dynamiczną sytuację geopolityczną.
Panel: Debata o kulturze
Podczas panelu mówiono o kulturze jako przestrzeni do współpracy międzynarodowej, nie zważając na różnice narodowe, językowe, religijne czy światopoglądowe. Uczestnicy spojrzeli na kulturę jak na narzędzie rozwoju regionalnego i gospodarczego, szczególnie zwrócili uwagę na turystykę i współpracę biznesową. Na końcu mówiono o kulturze jako instrumencie promocji tradycji narodowych wśród innych społeczności.
SESJA NAUKOWA
Uroczystego otwarcia sesji dokonał Ks. Rektor KUL, Prof. Mirosław Kalinowski. Następnie do Sieci Uniwersytetów Trójmorza przyjęto 5 nowych członków:
- Metropolitan University Prague
- Pazmany Peter Catholic University
- Georgian American University
- University of Presov
- American Catholic University
W ramach sesji naukowej odbyło się 6 paneli:
- Cyfryzacja nauki – szansa czy zagrożenie?
- Bezpieczeństwo w czasach społeczeństwa 5.0
- Dyplomacja w erze cyfryzacji
- Sztuczna inteligencja i jej znaczenie dla poprawy ludzkiego życia
- Innowacje w sektorze nauki i szkolnictwa wyższego a tradycyjne formy kształcenia
- Sieciowość i wirtualizacja relacji – w stronę społeczeństwa sieci
FORUM GOSPODARCZE
Ważnym elementem Kongresu są spotkania przedsiębiorców w ramach Forum Gospodarczego. W ramach Forum odbyły się 3 seminaria:
- panel otwarcia: Kobiece Lubelskie
- seminarium II: żywność wysokiej jakości
- seminarium III: zielona gospodarka
Sesja otwarcia: Kobiece Lubelskie
Podczas panelu mieliśmy możliwość wysłuchać kobiet, które odnoszą zawodowe zwycięstwo. Województwo Lubelskie to region o dużym potencjale gospodarczym, co daje ogromne możliwości rozwoju dla kobiet przedsiębiorczych. Kobiety regionu są filarem sukcesu i rozwoju oraz ambasadorkami szeroko rozumianej przedsiębiorczości. Na zaproszenie do udziału w panelu odpowiedziały: Elżbieta Fijołek – Prezes Zarządu Klub Odpowiedzialnego Biznesu; Kamila Lendzion – Dyrektor Opery Lubelskiej; Agnieszka Tokarz-Iwanek – Właścicielka marki TOKARZ DESIGN POLSKA; Juliana Farbotka – Właścicielka firmy Farbotka; Monika Matysik – Specjalista ds. promocji i marketingu, Motor Lublin SA.
Seminarium II: żywność wysokiej jakości
Panel był poświęcony innowacjom w kształtowaniu i ocenie jakości żywności pochodzenia zwierzęcego, roślinnego czy żywności ekologicznej. Paneliści podjęli dyskusję na temat trendów w obszarze zrównoważonego wykorzystania energii oraz zarządzania procesami produkcyjnymi i logistycznymi. Uczestnicy dowiedzieli się, w jakich obszarach można spodziewać się zmian legislacyjnych, które odniosą wpływ na prowadzenie biznesu, oraz jakie nowe rozwiązania technologiczne i naukowe pozwolą osiągać wskaźniki efektywności właściwe dla danej branży.
Seminarium III: Zielona gospodarka
Paneliści skupili się wokół tematu: Czysta energia z lokalnych źródeł OZE gwarancją rozwoju Województwa Lubelskiego – rola samorządów, oczekiwania biznesu, akceptacja społeczna.
Od pierwszej edycji co roku wydarzenie obejmuje Patronat Honorowy prezydenta RP Andrzeja Dudy. Łącznie od 2021 roku w Kongresie wzięło udział 3300 uczestników. Wystąpiło 389 prelegentów w 74 panelach dyskusyjnych, przyjechało 39 oficjalnych delegacji zagranicznych.
Tylko w ubiegłym roku w Kongresie uczestniczyło ponad 1500 osób z 25 krajów oraz 240 wybitnych prelegentów, którzy dzielili się swoimi wizjami i strategiami na przyszłość w 40 panelach dyskusyjnych. Najważniejszymi punktami III edycji było podpisanie umowy o Sieci Regionów Trójmorza oraz umowy o Sieci Uniwersytetów Trójmorza. Równolegle odbywały się sesja międzynarodowa, naukowa, Forum Gospodarcze oraz Wschodni Kongres Młodych Liderów. Podczas uroczystej Gali Kongresu Trójmorza wręczyliśmy statuetki „Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza”.