Z Anną Sikorską, przedstawicielem Saxony Trade & Invest w Polsce, rozmawia Radosław Nosek
Jakie są główne cele działania Saksońskiej Agencji Wspierania Gospodarki?
Współpraca gospodarcza z Polską, szczególnie z Dolnym Śląskiem jest dla sąsiadującej z Polską Saksonią bardzo istotna. Saksońska Agencja Wspierania Gospodarki/ Wirtschaftsfoerderung Sachsen GmbH/ Saxony Trade & Invest już ponad 20 lat posiada swoje biuro w Polsce z siedzibą we Wrocławiu. Jesteśmy organizacją non profit, spółką Wolnego Państwa Saksonii.
Wraz z partnerami w Polsce, przede wszystkim z jednostkami samorządowymi, izbami i instytucjami wsparcia biznesu organizujemy wydarzenia kooperacyjne takie jak fora gospodarcze, branżowe giełdy kooperacyjne, spotkania networkingowe, misje gospodarcze do Polski i Saksonii, do udziału w których zapraszamy polskich i saksońskich przedsiębiorców.
Kilka przykładów naszej działalności:
Mieliśmy 15 edycji Polsko-Saksońskiego Forum Gospodarczego. Początkowo forum odbywało się corocznie, obecnie co dwa lata. Fora, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim organizowane są naprzemiennie w Saksonii i na Dolnym Śląsku. Kolejne 16-te Forum zorganizujemy w 2025 roku w Polsce. Tematyka jest różna, wspólnie wybierana, podejmująca tematy aktualnie interesujące obie strony. Ostatnie 15. Forum odbyło się w Dreźnie, wiodącym tematem był „Wodór – paliwem przyszłości“.
Współorganizujemy Polsko Saksoński Dzień Innowacji. Odbyło się już 5 edycji tych wydarzeń. W tym roku 6-ta edycja odbędzie się we Wrocławiu na Politechnice Wrocławskiej, a wybrany temat to „Sztuczna inteligencja dla globalnych wyzwań”.
Jak wspomniałam organizujemy liczne misje gospodarcze do Saksonii i do Polski w różnych tematach istotnych dla współpracy polsko-niemieckiej. Ostatnio ważna i stwarzająca możliwości kooperacyjne staje się branża lotnicza i kosmiczna. W 2023 r. zapraszaliśmy firmy z Polski do Saksonii, w 2024 odbyła się rewizyta firm saksońskich do Polski, na Dolny Śląsk, do Gliwic oraz Doliny Lotniczej w Rzeszowie.
Co roku odbywają się spotkania networkingowe oraz prezentacje projektów polsko-saksońskich. Ostatnio we Wrocławiu zorganizowaliśmy prezentację Niemieckiego Centrum Astrofizyki (DZA), które powstaje tuż przy granicy Polski w Görlitz. W trakcie spotkania mieliśmy okazję poznać szeroki zakres działalności DZA oraz jego potencjał do współpracy z Polską. Uczestnikom z Saksonii zaprezentowała się też Polska Agencja Kosmiczna POLSA. Liczne dyskusje, wymiana myśli pozwoli nam uważniej spojrzeć na tematykę branży kosmicznej i lotniczej, otworzyć nowe horyzonty i nawiązać polsko-saksońską kooperację.
W jakich branżach współpraca pomiędzy firmami z Saksonii i Dolnego Śląska jest najbardziej rozwinięta? Gdzie jest największy potencjał do rozwoju kooperacji pomiędzy firmami z obydwu regionów?
Ostatnio bardzo istotne tematy współpracy to zastosowanie sztucznej inteligencji, produkcja, magazynowanie i wykorzystanie wodoru, branża lotnicza i kosmiczna oraz kolejowa, przemysł metalowy i maszynowy, czysta energia oraz przemysł kreatywny. Organizujemy liczne wydarzenia gospodarcze związane z tymi tematami, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem firm polskich i saksońskich.
W tym roku obchodzimy 25-lecie partnerstwa Dolnego Śląska z Saksonią. W ostatnich dniach gościł z tej okazji we Wrocławiu Premier Wolnego Państwa Saksonii Michael Kretschmer. Chciałabym przytoczyć jego słowa:
„Współpraca europejska jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. 25 lat regionalnego partnerstwa między Saksonią a Dolnym Śląskiem to czas udanych projektów w nauce, biznesie, kulturze i ćwierć wieku europejskiej przyjaźni. Nasze bliskie powiązania pozwalają nam kształtować region za pomocą projektów transgranicznych i jednoczyć ludzi po obu stronach Odry i Nysy. Chcemy jeszcze bardziej zacieśnić tę relację. Tylko razem możemy pokonać przyszłe wyzwania, takie jak zmiany strukturalne, bezpieczeństwo czy transformacja gospodarcza. Cieszę się, że mamy na Dolnym Śląsku tak dobrego i rzetelnego partnera.”
W jaki sposób Saksońska Agencja Wspierania Gospodarki pomaga polskim przedsiębiorcom szukającym partnerów gospodarczych do kooperacji w Saksonii?
Polscy przedsiębiorcy mogą uzyskać kontakty do potencjalnych partnerów w Saksonii, praktyczną pomoc w znalezieniu produktu czy technologii.
Potencjalni inwestorzy mogą liczyć na szybką, bardzo praktyczną i skuteczną pomoc w rozpoczęciu działalności w Saksonii. W biurze WFS we Wrocławiu dostępne są publikacje, foldery, magazyny branżowe związane z saksońską gospodarką.
WFS prowadzi techniczną i redakcyjną obsługę portalu internetowego prezentującego wszystkie, istotne z gospodarczego punktu widzenia, doniesienia z Saksonii: www.business-saxony.com. Można tam znaleźć opracowania kluczowych branż oraz bezpłatną bazę danych firm saksońskich, zawierającą dane ponad 45 tys. firm, które można przeszukiwać pod kątem branży, słowa kluczowego, technologii.
Jakie cele stawia sobie Saksońska Agencja Wspierania Gospodarki na najbliższe miesiące i w jaki sposób będą one realizowane?
Naszym głównym celem jest współpraca gospodarcza, inicjowanie kontaktów przedsiębiorstw i organizacji gospodarczych saksońskich i polskich.
W tym roku w związku z rosnącym zainteresowaniem współpracą Polska Izba Kolei, Saksoński Klaster Kolejowy Rail.S oraz Saksońska Agencja Wspierania Gospodarki organizuje misję gospodarczą i warsztaty branży kolejowej do Polski (27-29.8.2024, Poznań, Bydgoszcz).
Wspomniany już Saksońsko-Polski Dzień Innowacji we współpracy z TU Dresden, Politechniką Wrocławską, Urzędem Miasta Wrocławia, Coventry University Wrocław czeka na nas 20-21.09.2024 we Wrocławiu.
16.11.2024 w Karkonoszach odbędzie się Polsko-Niemiecko-Czeskie Forum Kooperacji Firm. Głównym organizatorem jest KARR.
Planujemy w tym roku misję gospodarczą do Chemnitz, które będzie Europejską Stolicą Kultury w 2025 roku. Kreatywni z Dolnego Śląska chcą się spotkać z kreatywnymi w Saksonii. W 2025 roku planujemy dla branży kreatywnej rewizytę na Dolnym Śląsku.
W 2025 roku zapraszamy również polskie firmy do udziału w targach Z, intec, GrinTec, interesujących dla firm z branży technologii i automatyzacji produkcji, poddostawców branży metalowej i maszynowej (11-14.03.2025, Lipsk) . Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego planuje tam polskie stoisko. Poprzednio organizowaliśmy misje gospodarcze , które cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Planujemy też w 2025 roku razem z Urzędem Marszałkowski Dolnego Śląska kolejne Polsko- Saksońskie Forum Gospodarcze.