Ruszyła budowa Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości

Możliwość komentowania Ruszyła budowa Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości została wyłączona Aktualności, Inwestycje, It, Samorząd

2 lutego 2021 w sali Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej burmistrz Adam Ruciński i skarbnik Radosław Śliwa podpisali z właścicielami lokalnej firmy budowlanej KIZ s.c. Krzysztofem Staśko i Aleksandrem Staśko kontrakt na budowę Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości ze środków Unii Europejskiej.

Adam Ruciński burmistrz Środy Śląskiej i skarbnik Radosław Śliwa podpisali z właścicielami lokalnej firmy budowlanej KIZ s.c. Krzysztofem Staśko i Aleksandrem Staśko kontrakt na budowę Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości

Adam Ruciński burmistrz Środy Śląskiej i skarbnik Radosław Śliwa podpisali z właścicielami lokalnej firmy budowlanej KIZ s.c. Krzysztofem Staśko i Aleksandrem Staśko kontrakt na budowę Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości fot. mat. prasowe

Średzki Inkubator Przedsiębiorczości będzie zlokalizowany przy ulicy Spółdzielczej, na terenie poprzemysłowym, w podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Po wybudowaniu, wyposażeniu i uruchomieniu zapewni osobom rozpoczynającym i prowadzącym działalność gospodarczą kompleksowe wsparcie. Chodzi o preferencyjne warunki dostępu do lokali biurowych, laboratoryjnych oraz do specjalistycznych usług doradczych i szkoleniowych. W planach budynek średzkiego inkubatora będzie miejscem wydarzeń biznesowych, promujących lokalnych i subregionalnych przedsiębiorców, szczególnie młodych, w nowoczesnych branżach. Inkubator Przedsiębiorczości w Środzie Śląskiej będzie nowoczesnym, dwukondygnacyjnym biurowcem o powierzchni 760 m2. W obiekcie znajdzie się między innymi 11 biur, laboratorium IT, open space i sala konferencyjna z zapleczem technicznym. Budynek inkubatora będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wyposażony w sprzęt i oprogramowanie, z którego będą korzystać przedsiębiorcy. Projekt techniczny i zagospodarowania terenu umożliwia dalszą ew. rozbudowę budynku inkubatora i budowę w przyszłości budynku magazynowego i warsztatowego.

– Cieszę się, że generalnym wykonawcą tej inwestycji będzie miejscowa, sprawdzona firma i prawie 6 mln zł z tego kontraktu trafi na lokalny rynek, do miejscowych podwykonawców i pracowników. Do tego dążyliśmy i tak się stało bo oferta firmy KIZ była bardzo konkurencyjna i jednocześnie wiarygodna – podkreśla burmistrz Adam Ruciński.

Przedsiębiorstwo KIZ s.c. Krzysztof Staśko i Aleksander Staśko to lokalna firma ze Środy Śląskiej. Firma została wyłoniona w procedurze negocjacji z ogłoszeniem, która trwała od 23 września 2020. Początkowo zgłosiło się sześć firm, a oferty do ostatecznego etapu złożyły trzy firmy – z Wrocławia, Brzegu Dolnego i Środy Śląskiej.

– Jako wspólnik spółki cywilnej KIZ chciałbym podziękować za ten wybór dla nas bardzo korzystny. Jest pandemia, nie wiadomo jak ten rynek się będzie kształtował . Mamy pewien bufor bezpieczeństwa realizując tę inwestycję i jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni. Wróciliśmy na rynek lokalny, gminny, trochę nas nie było. Chciałbym ten obiekt zrealizować jak najlepiej, z należytą starannością, przy współpracy z panem burmistrzem oraz zarządem inwestycji gminnych – powiedział przed podpisaniem umowy Aleksander Staśko, wspólnik firmy KIZ s.c.

Całkowita wartość kontraktu na budowę Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości to 5,9 mln zł. Inwestycja jest dofinansowana w 85% ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych Gmina Środa Śląska złożyła 30 września 2019, zaś 30 kwietnia 2020 roku inwestycja uzyskała akceptację większości Rady Miejskiej. Umowę na dofinansowanie ze środków UE burmistrz Ruciński podpisał w dniu 27 sierpnia 2020. Zgodnie z kontraktem budowa Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości ma zakończyć się w I kw. 2022.

Wizualizacja Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości w wersji docelowej

Wizualizacja Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości w wersji docelowej

– Chciałbym podziękować Panu Burmistrzowi za ten bardzo dobry pomysł. Ja w Środzie Śląskiej mieszkam 60 lat. Pamiętam wszystkie, jakie były tutaj w naszej Gminie koleje przedsiębiorczości. Zaczynałem od izby rzemieślniczej na ul. Mostowej i skromnych prywatnych oczywiście wynajmów lokali, żeby tylko gdzieś się zahaczyć z lokum. Ten pomysł jest bardzo dobry. Dużo osób młodych będzie poszukiwało lokum, dużo firm elektronicznych, internetem się zajmujących. Bardzo dobrze też, że zostały tutaj wykorzystane pieniądze unijne, bo bądź co bądź jesteśmy krajem ciągle na dorobku i nie musi zawsze płacić Gmina, żeby takie pomysły powstawały. W pełni popieram chęć wykorzystania tych pieniędzy, bo trzeba wykorzystywać pieniądze unijne, które nam darują, które się nam należą – mówił na podpisaniu umowy Krzysztof Staśko, współwłaściciel firmy KIZ s.c.