Rusza projekt Bez mikro nie ma makro, czyli bądźmy dumni z wrocławskich mikrofirm!

Możliwość komentowania Rusza projekt Bez mikro nie ma makro, czyli bądźmy dumni z wrocławskich mikrofirm! została wyłączona Aktualności, Biznes

Aż 97% wrocławskich firm to mikroprzedsiębiorstwa! Są one siłą napędzającą rozwój nie tylko lokalnej, ale też krajowej i europejskiej gospodarki. Często nie zdajemy sobie sprawy z roli, jaką one odgrywają, nie znamy ich osiągnięć i sukcesów. Przybliży je nam projekt Wrocławskiego Parku Technologicznego pod nazwą Bez mikro nie ma makro, który został zainagurowany 19 maja przez przedstawicieli miasta Wrocław, WPT i ambasadorów projektu.

Bez Mikro Nie Ma Makro - konferencja prasowa
Bez Mikro Nie Ma Makro – konferencja prasowa fot. WPT (1)

Mikroprzedsiębiorstwa, czyli najmniejsze, zatrudniające do 10 osób i mające najniższe w sektorze MŚP obroty i dochody, napędzają rozwój polskiej i europejskiej gospodarki. Dowody? Aż 96% wszystkich polskich firm to mikroprzedsiębiorstwa1. Pracuje w nich ponad 4 miliony Polaków. Generują one również co trzecią złotówkę polskiego PKB (30,2% PKB)2!

Wrocław to miasto ludzi aktywnych, kreatywnych, przedsiębiorczych. Działa u nas blisko 130 tysięcy przedsiębiorstw. W zdecydowanej większości to mikrofirmy, które sprawiają, że nasze miasto, nasz region może się dynamicznie rozwijać. Dzięki zaangażowaniu i pomysłowości naszych wrocławskich przedsiębiorców zyskujemy wszyscy, zyskuje Wrocław. Poprzez projekt Bez mikro nie ma makro, razem z Wrocławskim Parkiem Technologicznym chcemy pokazać wrocławiankom i wrocławianom, jak ogromne znaczenie mają dla naszego miasta mikrofirmy – komentuje Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

Mikro siłą Wrocławia

We wrocławskich mikrofirmach, które stanowią 97% przedsiębiorstw działających w naszym mieście, pracuje aż 33% wrocławian i wrocławianek zatrudnionych we wszystkich działających we Wrocławiu firmach. Wrocławskie mikrofirmy działają w różnych branżach, choć pod kątem ich liczby wyróżniają się obszary takie jak: handel i naprawa pojazdów (16% wszystkich mikrofirm), branże związane z działalnością profesjonalną, naukową i techniczną (np. działalność księgowa, doradcza, prawna, architektoniczna, inżynieryjna, badawczo-rozwojowa, a nawet weterynaryjna, w ramach której działa 16% wrocławskich mikroprzedsiębiorstw) oraz budownictwo i branże związane z informacją i komunikacją (stanowiące po 10% wrocławskich mikrofirm).

Mikrofirmy są wokół nas. Stykamy się z nimi codziennie robiąc zakupy w osiedlowym sklepie, zatrudniając fachowców z różnych dziedzin, czy też korzystając z usług firm znajdujących się po sąsiedzku z naszym miejscem pracy lub zamieszkania. Kreują one również innowacje! Choć są najmniejsze, to skala ich działalności sprawia, że to one napędzają rozwój naszego kraju, regionu i miasta! To właśnie dlatego nasz projekt nazwaliśmy Bez mikro nie ma makro. Chcemy oddać głos mikroprzedsiębiorstwom, pokazać ich sukcesy, pomysły, produkty i usługi. Chcemy zachęcić mieszkańców Wrocławia do ich poznania, docenienia i polecania. Dzięki temu wszyscy poznamy je lepiej! – opowiada Maciej Potocki, Prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.

W ramach projektu Bez mikro nie ma makro Wrocławski Park Technologiczny będzie promował wiedzę na temat mikroprzedsiębiorczości. Odbędzie się również konkurs #bezmikroniemamakro, w ramach którego WPT chce zachęcić mieszkańców Wrocławia do pokazania mikroprzedsiębiorstw, które lubią, znają i chcą wspierać. Będzie on początkiem budowy bazy mikrofirm, które tworzą Wrocław. WPT stworzyło również stronę internetową www.bezmikroniemamakro.pl, która będzie bazą wiedzy o wrocławskiej mikroprzedsiębiorczości. Sprawdzimy tam, dlaczego warto ją wspierać, jak można to zrobić oraz dlaczego warto być z niej dumnym – szczególnie lokalnie. Znajdą się na niej informacje o tym, dlaczego mikroprzedsiębiorczość jest ważna dla każdego z nas oraz jak wpływa na rozwój miasta, z którego wszyscy korzystamy. W planach jest również przedstawianie na niej sylwetek wrocławskich mikroprzedsiębiorców, którzy działają obok nas, oferują nam innowacje, tak te w codziennym wydaniu, jak i te mające potencjał do podbijania światowych rynków.

To jednak nie wszystko. W drugim etapie projektu, jesienią 2021 roku, planujemy organizację wydarzeń poświęconych mikroprzedsiębiorczości, wydanie poświęconego jej raportu oraz współpracę z organizacjami, które skupiają tego typu firmy. Wszystko po to, by wspierać tych, dzięki którym rozwija się nasza gospodarka i nasze miasto! – podsumowuje Maciej Potocki, Prezes WPT.

Bez mikro nie ma makro to projekt, który skupi wokół siebie wrocławskie organizacje i instytucje związane ze wspieraniem mikroprzedsiębiorczości. Już dziś ambasadorami projektu są: Dolnośląska Izba Rzemieślnicza, Dolnośląska Izba Gospodarcza, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu i Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia. Więcej informacji o projekcie Bez mikro nie ma makro i konkursie bezmikroniemamakro można znaleźć na www.bezmikroniemamakro.pl

WPT infografika
WPT infografika

– Przedsiębiorcy są niezwykle istotni dla rozwoju naszego miasta. We Wrocławiu aż 97 procent wszystkich firm to mikroprzedsiębiorstwa. Szczególnie teraz, w czasie pandemii, ich sytuacja nie była łatwa. Projekt Bez mikro nie ma makro pomoże mikroprzedsiębiorcom w prezentacji swoich pomysłów i produktów na szeroką skalę – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. – Miasto pomaga przedsiębiorcom również w ramach Wrocławskiego Pakietu Pomocowego, który uruchomiliśmy
w zeszłym roku, na początku pierwszej fali zachorowań. Łączna pomoc miasta dla przedsiębiorców wynosi już ok. 30 milionów złotych. To między innymi zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz ulgi w czynszach i opłatach za ogródki gastronomiczne.

Nowością jest również nowy, miejski portal Wrocławski Rzemieślnik. Znajdziemy w nim namiary na lokalnych szewców, krawców, zegarmistrzów, cukierników czy mechaników.
W bazie jest już ponad 120 mikrofirm, zaznaczonych na interaktywnej mapie Wrocławia. Dzięki stronie, mieszkańcy Wrocławia mogą bez problemu trafić do lokalnych zakładów rzemieślniczych oraz zapoznać się z ich ofertą. Wiele z nich nigdzie się nie reklamuje, nie posiada stron internetowych ani profili w mediach społecznościowych. Dla rzemieślników jest to więc wyjątkowa okazja, aby się wypromować – wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.wroclaw.pl/wroclawski-rzemieslnik/

Dla różnych form przedsiębiorczości

Wrocławski Park Technologiczny wspiera różne formy przedsiębiorczości od tej w wydaniu studenckim i akademickim, przez tą związaną z sektorem mikro, małych i średnich firm, po tą związaną z rozwojem innowacji. W ostatnim czasie WPT uruchomiło Giełdę Pracy WPT, na której można znaleźć oferty pracy i staży od wrocławskiego biznesu – również mikrofirm! Wrocławski Park Technologiczny współtworzył również wyszukiwarkę wrocławskich rzemieślników. Wystartował też cykl podcastów WPT „Od studenckiego notesu do dużego biznesu”, opowiadający historię przedsiębiorstw, które zostały założone przez studentów, doktorantów lub pracowników wrocławskich uczelni wyższych. Wiele z nich swoją biznesową drogę zaczynało właśnie od działalności w skali mikro. Wszystkie te działania Wrocławski Park Technologiczny prowadzi w ramach kampanii pod hasłem Przyszłość trzeba zaprojektować. Zróbmy to razem., która ma zachęcić wrocławian do bycia przedsiębiorczym w różnych dziedzinach życia.

1Opracowanie własne na podstawie danych GUS | dane z dnia 31.03.2021

2 Źródło: 2020 Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa 2020

3Opracowanie własne na podstawie danych GUS | dane z dnia 31.03.2021]