Robert Fertała: W oparach niemożliwej rzeczywistości

Możliwość komentowania Robert Fertała: W oparach niemożliwej rzeczywistości została wyłączona Aktualności, porady ekspertów

Czy jest jakiś uniwersalny klucz do świetnej współpracy, dobrych relacji i  zawodowych osiągnięć? Niestety. W  biznesie i  w  kontaktach z  ludźmi nic nie jest uniwersalne, bo ludzie różnią się od siebie. Czasem różnią się wszystkim. Znam jednak kilka niezawodnych sposobów na budowanie życia pełnego pozytywnych emocji i wielopoziomowej satysfakcji. Gotowy?

Robert Fertała dyrektor oddziału Freedom nieruchomości w Częstochowie
Robert Fertała dyrektor oddziału Freedom nieruchomości w Częstochowie fot. mat. prasowe Freedom nieruchomości

Prawie każdy myśli o  jakichś zmianach. Tylko kiedy jest odpowiedni czas na wprowadzenie zmian w życiu? Zacznij najlepiej dzisiaj i nie myśl o czymś takim jak jutro. Szkoda czasu. Moment, aby rozpocząć coś nowego, stać się odważnym, trochę szalonym, niesamowitym i  niemożliwym, jest TERAZ. Czyż to nie fascynujące móc odkrywać kosmos na co dzień? Zaryzykować. Zdecydować, że od zaraz będziesz już myślał wyłącznie pozytywnie.

BĄDŹ NIEMOŻLIWY OD TERAZ

Pamiętaj… niezależnie od tego, czy coś zrobisz, czy czegoś nie zrobisz, czas i tak upłynie. Jeśli poczekasz do jutra, stracisz 24 godziny. Bezpowrotnie. Moja filozofia to nieczekanie i nieodkładanie niczego na później. To życie tu i teraz, bo zdaje się, że jest później, niż nam się wydaje. Z  moją filozofią zapoznaję innych. I wiesz co? Podoba im się. Bo okazuje się, że doskonale wiedzą o tym, że odkładanie siebie na później to strata czasu, strata szans i znacznie mniej przyjemności.

Top Tip ode mnie: Nie czekaj, aż coś się zmieni. Zmieniaj!

BĄDŹ NA TAK!

Nawet jeśli wokół słyszysz NIE, Ty zawsze bądź na TAK. Dlaczego? Bo gdy jesteś na TAK, otwierasz się na to, co mówią i proponują inni, a dzięki temu nawiązujesz szczere relacje. Wchodzisz na wyższy poziom komunikacji i zaczynasz nadawać na częstotliwości, którą odbierają dokładnie ci, których powinieneś poznać.

Bo gdy jesteś na TAK, podejmujesz decyzje szybciej, nie czekasz na wskazówki, które tak naprawdę nie są Ci do niczego potrzebne. Przechodzisz z fazy gdybania do działania.

Bo gdy jesteś na TAK, słuchasz uważniej i łatwiej oceniasz sytuację. Myślisz klarowniej. Odkrywasz, że NIE jest tylko pozornie bezpieczniejsze, bo nie prowadzi do żadnej pozytywnej zmiany. Tylko TAK zabierze Cię z miejsca, w którym nie chcesz być.

Bo gdy jesteś na TAK, zmieniasz się jako człowiek – zapominasz o nieśmiałości i zamieniasz ją w  pozytywną i  przyciągającą zuchwałość.

Top Tip ode mnie: Zamieniaj ściany na drzwi, wyzwania w rozwiązania, a „dlaczego?” w „dlaczego nie?”.

BĄDŹ INNY

Ludzie ignorują wszystko, co nudne, powtarzalne i podobne do wszystkiego innego. Nie pozwól, aby Twoje najlepsze pomysły umierały tylko dlatego, że nie potrafisz ich właściwie zaprezentować, uzasadnić lub o nie zawalczyć.

Niech nigdy nie powstrzymuje Cię brak odwagi w wyrażaniu poglądów. Nie musisz iść za tłumem. Większość nie zawsze ma rację. Ba! Bardzo często się myli. Coś, co jest inne, czasem ludzi odstrasza, bawi lub wywołuje kpinę. Inność zmusza do myślenia i refleksji, na co nie każdy znajduje czas, otwartość i odwagę

Top Tip ode mnie: Nie myl prawdy z opinią większości.

BĄDŹ WŚRÓD LUDZI

Cholernie nie lubię słowa POŚREDNIK. Chyba dlatego, że dla wielu osób to określenie ma pejoratywne zabarwienie, a sam zawód pośrednika nieruchomości, kojarzy im się wyłącznie z nadwyrężeniem ich konta bankowego. Ja to widzę zupełnie inaczej i z przyjemnością wyjaśniam to innym pośrednikom i klientom. Dla mnie POŚREDNIK to ktoś, kto znajduje się pośrodku!

Ta koncepcja podoba mi się znacznie bardziej! Uwielbiam być wśród ludzi. Wciąż odczuwam deficyt poznawania nowych osób i  odkrywania nowych osobowości. Ze spotkania wynoszę czasem tylko TO JEDNO zdanie, które potrafi wiele zmienić. Aby takie zdanie usłyszeć, bywam wśród ludzi tak często, jak to tylko możliwe i zachęcam do tego wszystkich, z którymi współpracuję. Spotkania ładują akumulatory wciąż na nowo.

Top Tip ode mnie: Tylko nowe spotkania odkrywają nowe perspektywy.

BĄDŹ SOBĄ I ZAPRASZAJ DO TEGO ŚWIATA INNYCH

Podejmując decyzję o otwarciu najlepszego biura nieruchomości w  Polsce, wiedziałem, że nie będę robił tego sam. I nigdy nie będę przypisywał zasług wyłącznie sobie. Od początku wokół mnie są ludzie, którzy w mniejszym lub większym stopniu wpływają na bieg wydarzeń i rozwój biura. Jedni zostają na dłużej, inni pojawiają się chwilę, ale wszyscy są ważni, bo wywołują zmiany, inspirują, zmieniają perspektywę. Rozwój to ludzie, a ludzie to rozwój. Moje drzwi są zawsze otwarte. Zajrzyj, rozejrzyj się, po – wieś płaszcz, rozgość się. Zostań na dłużej. Wypij kawę w oparach niemożliwej rzeczywistości i improwizacji. Nie oceniaj, zanim nie poznasz. Zrozumiesz, gdy poczujesz, że jesteś na TAK.

Top Tip ode mnie: Powiedz wyraźnie: JESTEM! I bądź! Na 100%.