RIG Katowice – relacja: Najlepszym sposobem na wyjście z kryzysu jest współdziałanie i rozważne inwestycje

Możliwość komentowania RIG Katowice – relacja: Najlepszym sposobem na wyjście z kryzysu jest współdziałanie i rozważne inwestycje została wyłączona Aktualności, Biznes

Ponad 200 osób – przedstawicieli świata biznesu, samorządu i nauki – wzięło udział w wydarzeniu podsumowującym minione dwanaście miesięcy w regionalnej gospodarce, które odbyło się 19 grudnia 2022 r. na Stadionie Śląskim. Regionalne Gospodarcze Zamknięcie Roku było połączone z otwartym spotkaniem Firm Członkowskich w świątecznym klimacie.

Regionalne Gospodarcze Zamknięcie Roku 2022 r. na Stadionie Śląskim. fot. RIG Katowice
Regionalne Gospodarcze Zamknięcie Roku 2022 r. na Stadionie Śląskim. fot. RIG Katowice

Wyposażać w wiedzę, budować relacje i tworzyć dobry klimat do prowadzenie biznesu – to główne elementy wydarzeń organizowanych przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach, która w mijającym roku ma na swoim koncie ponad 90 eventów o różnej skali i formule.

– Ciągle za mało takich spotkań. Dziękujemy za tak liczną obecność. Cieszymy się, że jako Izba swoją aktywnością uwiarygadniamy sens działań instytucji samorządu gospodarczego – mówił Tomasz Zjawiony Prezes RIG, witając zgromadzonych gości, którzy mieli okazję do podzielenia się z nami swoimi refleksjami na temat oceny i najważniejszych wydarzeń 2022, z puntu widzenia reprezentowanych przez siebie organizacji i instytucji.

Stan województwa śląskiego podsumował Marszałek Jakub Chełstowski. Dzięki najwyższemu w historii budżetowi regionu, prawie 3 mld zł na 2023 i największym w historii pieniądzom unijnym dla Śląskiego (2 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i niespełna 3 mld euro w ramach Polityki Spójności), jest szansa na wsparcie działań przedsiębiorców subregionów województwa śląskiego.

– Jako beneficjentowi, udało się nam przekonać Komisję Europejską, a także stronę rządową, by uzyskane pieniądze były zarządzane regionalnie, a nie centralnie. Przecież znamy puls potrzeb w regionie lepiej niż Warszawa. Poza tym, unijne dotacje będą zarządzane bezpiecznie i transparentnie. Jako strona samorządowa jesteśmy gotowi. Liczymy na kompromis i odpowiedzialność ze strony rządu za te kluczowe dla nas unijne wsparcie  – podkreślał Marszałek Województwa Śląskiego.

O tym, że najlepszym sposobem na wyjście z kryzysu jest inwestowanie przekonywał dr Janusz Michałek, Prezes Zarządu KSSE S.A.

– Generalnie znajdujemy się w regionie najlepszym do inwestowania. Tworzymy ekosystem – złoty trójkąt biznesu  – nauka, samorząd i biznes. Mamy wiele instrumentów pobudzających aktywność firm, zwłaszcza tych mikro i małych.  80 decyzji podpisanych w 2022 r. to dobry wynik, zwłaszcza, że to głównie nowatorskie inwestycje technologiczne. W kolejnych miesiącach może być ciężko, ale kryzys dotyczy całego świata, a my – jako Polacy i Ślązacy – damy sobie radę – zapewniał dr Janusz Michałek.

Jak ważnym regionem dla inwestorów jest województwo śląskie, mówiła 0też Prezes Grupy Veolia Term. Właśnie tutaj rozpoczęta została transformacja energetyczna – dekarbonizacja przez firmy Grupy Veolia. Dziś zatrudnia 4600 pracowników, jest obecna w 120 miastach, gdzie zarządza 60 systemami ciepłowniczymi.

– To był dla nas przełomowy rok, wiele projektów weszło w fazę inwestycji, które prowadzimy w kilkunastu miastach w Polsce. Mam nadzieję, zaprosić w 2023 r. na otwarcie inwestycji w Tarnowskich Górach, kończymy projekt kogeneracji gazowej, budowy kotła biomasowego, odzysku biogazu – to kolejne inwestycje w Sosnowcu, Porębie i w Łazach. Bez wsparcia i dobrej woli regionalnego samorządu i lokalnych włodarzy miast i gmin nie byłoby to możliwe – akcentowała Magdalena Bezulska, Prezes Grupy Veolia term S.A.

Dokonaniami śląskich przedsiębiorców należy się chwalić, pokazywać ich najlepsze praktyki jako przykład dla innych, komentował kolejny gość wydarzenia.

– Jako jednostka rządowa wspieramy polską transformację cyfrową, nie zrobimy tego bez pomocy Państwa, tzn. firm, które będą wdrażać technologię Przemysłu 4.0. Cieszę się, że dzięki zacieśnieniu współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach, mamy ku temu więcej sposobności – dodawał Robert Kłosowski, Prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.

W jakim stopniu nowe technologie zmieniają nas i otaczającą nas rzeczywistość, również gospodarczą, mówił gość specjalny spotkania – dr Maciej Kawecki, Prezes Instytutu Lema i Prorektor ds. Innowacji w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie. Prelegent podnosił wagę komunikacji i działań marketingowych, które sprawią, że nowinki technologiczne zostaną skomercjalizowane i wcielone w życie.

 Nigdy w świecie technologii nie przeżyliśmy takiej rewolucji. Postęp jest nieporównywalny do jakiegokolwiek okresu w historii. Niepowodzenia wielu firm i ich innowacji, rodzą się z tego, że nikt o nich nie wie! Twórcy często nie posiadają umiejętności dotarcia na zewnątrz z treścią technologiczną. Należy też pamiętać o tym, żeby wspierać start-upy, młodym ludziom, taka bezinteresowna pomoc przyniesie pozytywny skutek, a firm z dłuższym stażem na rynku pozwoli na nowe otwarcie – zachęcał dr Maciej Kawecki.

Na liście TOP 10 innowacji technologicznych 2022 roku, przedstawionych przez prelegenta dominowały wynalazki z sektora MedTech, który staje się najbardziej potrzebną i etyczną gałęzią przemysłu, łączącą najnowsze zdobycze medycyny, robotyki i cyfryzacji. Pierwszy polski produkt organu syntetycznego pozwalający na wydruk trzustki w technologii 3D, komputerowa gra terapeutyczna budująca wzorce zachowań, kapsułka endoskopowa wykonująca 60 tys. zdjęć układu pokarmowego człowieka. A także wynalazki odpowiadające na potrzeby kryzysu klimatycznego: pierwsza generacja szyb emitujących energię, recykling fusów z kawy, z których powstaje lignina kawowa, z niej kubki i znowu lignina – podręcznikowy przykład gospodarki cyrkularnej. Wiele z tych nowinek technologicznych made in Poland ma szansę stać się jednorożcem w biznesie, tzn. innowacyjną firmą typu start-up, wycenianą na ponad 1 mld dolarów!

Spotkanie podsumowujące rok było także okazją do uhonorowania wielu firm i osób aktywnie działających na rzecz rozwoju przedsiębiorczości – wręczono nagrody „Ambasador Marki Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej” oraz Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Perły w Koronie RP – specjalne Medale z okazji 30-lecia Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach otrzymali przedstawiciele samorządu terytorialnego, świata nauki, izb gospodarczych, firm i organizacji wspierających.

W imieniu nagrodzonych, Przyjaciół RIG, głos zabrał Prezydent Częstochowy.

– Po żeglarsku powiem, na pogodę nie mamy wpływu, ale mamy wpływ na załogę, na stan łajby, którą wypłyniemy. Jestem spokojny, jeśli mamy Marszałka, który dba o fundusze europejskie i rozwój, jeżeli mamy szefa Specjalnej Strefy, który dwoi się i troi, by być wśród najlepszych na świecie, jeżeli mamy tak prężnie działającą Regionalną Izbę Gospodarczą, którą najpierw prowadził Tadeusz Donocik i przekazał w dobre ręce Tomasza Zjawionego. Z okazji 30-lecia Izby, gratuluje i życzę, by wam się dalej chciało chcieć reprezentować przed samorządem, ministerstwami środowisko przedsiębiorców, którzy potrzebują kogoś kto rozumie ich potrzeby. Jesteście wiarygodnym partnerem. Nie zdejmujcie nogi z gazu! – zachęcał Prezydent Krzysztof  Matyjaszczyk.

W programie wydarzenia nie mogło zabraknąć powitania nowych Firm Członkowskich RIG, które niedawno dołączyły do Izby. Przedstawiciele kilkunastu przedsiębiorstw odebrali certyfikaty potwierdzające członkostwo w społeczności Izby z rąk Prezesa Tomasza Zjawionego i Wiceprezesa Janusza Dramskiego.

Na finał zagrała Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna z Charkowa i zgromadzeni mogli rozpocząć networking przy świątecznym poczęstunku.

Kolejne wydarzenie organizowane przez RIG – Regionalne Gospodarcze Otwarcie Roku – odbędzie się już 31 stycznia 2023.

Nowe Firmy Członkowskie RIG:

Agencja Optymalizacji Zatrudnienia ŁOWCY PRACY Sp. z o. o.

DT – ING Sp. z o. o.

JUST IN PHOTOS & MARKETING Justyna Kałuża

LPB GLOBAL EMPLOYMENT sp. z o.o

RTC GROUP Sp. z o.o.

źródło informacji: PIG