Recykling w sieci: Branża recyklingu ma swój podcast. „Simon Says Recycling” już dostępny w sieci.

Możliwość komentowania Recykling w sieci: Branża recyklingu ma swój podcast. „Simon Says Recycling” już dostępny w sieci. została wyłączona Aktualności, porady ekspertów

Najnowszy odcinek dotyczy systemu kaucyjnego w Polsce, a raczej jego braku. Premierowe odcinki podcastu, pojawiają się od grudnia 2022 roku, na YouTube i Spotify, co dwa tygodnie. Autorzy, zapowiadają rozszerzenie formuły o gości specjalnych i zamierzają rozwijać kanały.

Szymon Dziak-Czekan prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling” fot. mat. prasowe
Szymon Dziak-Czekan prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling” fot. mat. prasowe

„Simon Says Recycling”, pierwszy w Polsce podcast dotyczący recyklingu, wystartował pod koniec grudnia 2022 roku. Jego formuła zakłada lekkie i jasne dla odbiorcy, rozmowy Szymona Dziaka-Czekana i Bogny Komorowskiej-Jędrzejewskiej na tematy powszechnie uznawane za specjalistyczne, a w rzeczywistości przybliżające obszar odzyskiwania surowca z odpadów i gospodarki nimi, dla dobra środowiska naturalnego. Dziak-Czekan jest prezesem Stowarzyszenia „Polski Recykling”, przedsiębiorcą i recyklerem. Od lat walczy o rangę branży, angażując się w działalność społeczną, a także reprezentuje ją w procesach legislacyjnych ustawodawcy.

Komorowska-Jędrzejewska jest również przedsiębiorczynią, prezenterką radiową i lektorką, która prowadzi swoją agencję PR, interesuje się ekologią, motywacjami ludzkich decyzji oraz szansami rozwoju ludzkości.

Duet, w jasny i lekki dla odbiorcy sposób, porusza tematykę GOZ (Gospodarki Obiegu Zamkniętego), systemu kaucyjnego, zrównoważonego rozwoju, ROP (Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta) i innych ważnych obszarów. Szymon i Bogna, odpowiadają na pytania nurtujące Polaków i rozwiewają wątpliwości dotyczące odpadów, ich segregowania, składowania i przetwarzania.

– Recykling tworzyw sztucznych to ważna i jednocześnie niedoceniana część gospodarki. – mówi Szymon Dziak-Czekan – dostarczamy surowce do branży opakowaniowej, budowlanej, spożywczej, motoryzacyjnej, ogrodniczej i wielu innych. Odkupując od gmin posegregowane odpady zasilamy ich budżety. Od kondycji naszej branży zależy, kiedy w Polsce przejdziemy z linearnej gospodarki odpadami do Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Osobiście jestem wielkim zwolennikiem zrównoważonego rozwoju i bardzo mi zależy na budowaniu świadomości w tym obszarze. Stąd pomysł na podcast.

Dzięki przystępnej formule, z podcastu można dowiedzieć się jak wygląda recykling w innych krajach, dlaczego w Niemczech niemal 100% butelek PET trafia do recyklingu , a w Polsce tylko połowa, jakie miejsce na mapie zaawansowania GOZ, znajduje się Polska, i dlaczego tak ważny jest stały obieg surowca przy ograniczeniu wykorzystania plastiku pierwotnego. Dotąd premierę miało już 5 odcinków, a najnowszy, porusza temat systemu kaucyjnego w Polsce. Odcinek pt.: „I co z ta kaucją” można odtwarzać na YouTube:

oraz Spotify: https://open.spotify.com/episode/5xGKKgyXk5T1r3PKHldVrJ , podobnie jak i pozostałe.

Pierwsze, grudniowe nagrania, poświęcone były świątecznym odpadom w Polsce i za granicą. Poza samym segregowaniem, słuchacz mógł dowiedzieć się więcej o tym, jak być świadomym konsumentem i nie zanieczyszczać środowiska, a także, że recykling w Polsce istnieje i jest ważną gałęzią gospodarki.

Trzeci odcinek wyjaśnia tajemniczy skrót ROP – czyli czym jest Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta. Dzięki niemu słuchacze dowiadują się o odpowiedzialności finansowej za odpady i jak to działa w innych krajach.

W tym sezonie możemy spodziewać się jeszcze jednego odcinka, a w nim trochę więcej o plastiku, jego roli jako surowca i o tym jak go wykorzystują nasi sąsiedzi.

Pierwszy sezon podcastu ma charakter edukacyjny i jest wstępem do drugiego sezonu, który wraca w kwietniu 2023 roku, w nowej formule. Tym razem prowadzący będą rozmawiali na temat zrównoważonego rozwoju, recyklingu oraz GOZ, z zaproszonymi gośćmi.

Podcast Simon Says Recycling ma swój profil na Instagramie (https://instagram.com/simonsaysrecycling?igshid=YmMyMTA2M2Y=) oraz Facebooku (https://www.facebook.com/simonsaysrecycling), gdzie znajdują się aktualności dotyczące poruszanych tematów oraz premier poszczególnych odcinków.

źródło informacji: Stowarzyszenie „Polski Recykling”