Przywracają do życia zabytki, budują rozproszone hotele

Możliwość komentowania Przywracają do życia zabytki, budują rozproszone hotele została wyłączona Aktualności, firma tygodnia

Z Władysławem Grochowskim, Prezesem Zarządu ARCHE S.A. rozmawia Ryszard Żabiński

Władysław Grochowski, Prezes Zarządu ARCHE S.A.
Władysław Grochowski, Prezes Zarządu ARCHE S.A.

O ARCHE mówi się, że jest firmą wolności i przedsiębiorstwem społecznym. Co to oznacza?

Działamy na rynku już od trzydziestu lat, nasz rodowód sięga więc czasów transformacji gospodarczej w Polsce. Na fali wolności powstawały nowe firmy i my byliśmy jedną z nich. Zawsze staraliśmy się, aby pracownicy też czuli się wolni, żeby nie bali się podejmować odważnych decyzji. Sprzyja temu struktura, nasza struktura organizacyjna, która mimo że jesteśmy dużym przedsiębiorstwem, nie jest zhierarchizowana, lecz spłaszczona. Każdy u nas może być liderem jakiegoś zespołu, odpowiadać za przedsięwzięcie, brać na siebie odpowiedzialność. Fakt że jesteśmy firmą rodzinną sprzyja tworzeniu takiej kultury organizacyjnej. Blisko jest więc nam do koncepcji tzw. firmy turkusowej, w której stopień świadomości zarządzania organizacją jest najbardziej zdecentralizowany i równy u wszystkich członków organizacji.

Staramy się też pomagać potrzebującym. W GRUPIE ARCHE mamy dwie organizacje pożytku publicznego. Stowarzyszenie Wspólnota Arche, która pomaga pracownikom i ich dzieciom rozwijać pasje, przeprowadza projekty społeczne, pomaga w sytuacjach losowych. Stowarzyszenie sfinansowało również budowę szkoły w Czadzie. Druga organizacja to Fundacja Leny Grochowskiej, która sprowadza repatriantów z Kazachstanu. Zapewnia im mieszkania i pracę. Fundacja zatrudnia też osoby niepełnosprawne intelektualnie i przygotowuje je do większej samodzielności.

Cukrownia Żnin
Cukrownia Żnin

Żeby jednak prowadzić tak szeroko zakrojoną działalność trzeba mieć na to odpowiednie fundusze i silną pozycję rynkową. W jaki sposób ARCHE stała się, działając już trzydzieści lat na rynku deweloperskim, liderem w obszarze rewitalizacji zabytków, przystosowywania ich do funkcji hotelowych, mieszkalnych?

Podczas tych trzydziestu lat wybudowaliśmy ponad 9 tysięcy mieszkań i domów. Pierwszą naszą inwestycją było Osiedle Królowej Marysieńki na warszawskim Wilanowie. Następnie powstawały inwestycje: przy ul. Idzikowskiego na Mokotowie, na Saskiej Kępie przy ul. Jakubowskiej oraz osiedla: przy ul. Zięby nad Jeziorkiem Imielińskim, Osiedle Woronicza, Osiedle przy ul. Spacerowej w Konstancinie, zespół domów w zabudowie szeregowej przy ul. Bekasów, Osiedle Albatrosów na Ursynowie.

Zaczęliśmy również budować hotele. W sumie, zrealizowaliśmy już 15 projektów. Część z nich działa w systemie Condo. Nasza kolekcja to m.in. hotel w Łochowie, Łodzi, Janowie Podlaskim, Warszawie, Górze Kalwarii, Częstochowie, Lublinie, Pile, Wrocławiu, Żninie. Wśród nich są rewitalizowane obiekty zabytkowe, w których tworzymy kompleksy wypoczynkowo-hotelowe, a sprzedajemy dobre samopoczucie.

Przykładem może być zamek w Janowie Podlaskim. W skład kompleksu o powierzchni 40 hektarów wchodzą: odrestaurowany zamek z dobudowanym korpusem głównym łączącym oficyny, nowo wybudowany budynek SPA w miejscu starej stajni, zrekonstruowane historyczne stawy i zalew zlokalizowany po zachodniej stronie kompleksu oraz podzamcze mieszkalne i parking. Budynki Zamku, SPA oraz podzamcze zostały połączone podziemnym korytarzem, zapewniającym wygodę podczas przemieszczania się po terenie kompleksu.

Bardzo chętnie przywracamy do życia takie obiekty. Są one ważne dla lokalnych społeczności. Ludzie mają pracę, w całym kompleksie zatrudniamy około 100 osób, takie obiekty przyciągają turystów, inwestorów, spełniają funkcje kulturalne.

Interesują nas też zabytki industrialne. Idealnym przykładem jest Cukrownia Żnin. Często takie obiekty znajdują się w bardzo złym stanie. Trzeba dużo odwagi i determinacji, aby podejmować próbę przywracania ich do życia. Ale udało się. Teraz ARCHE Cukrownia Żnin jest prawdziwym miastem w mieście. Postindustrialne wnętrza przenoszą nas w klimat dawnej fabryki cukru. Z drugiej strony, zastosowanie nowoczesnych rozwiązań architektonicznych pozwoliło na tchnięcie nowego życia w ten zabytkowy obiekt. Udało się nam stworzyć tam niezwykłą, w skali kraju, przestrzeń konferencyjną składającą się z 11 sal, z których największa ma powierzchnię 1360 mkw. Charakterystycznym elementem tej przestrzeni są wiszące na ścianach oryginalne, dawne worki cukru. W części hotelowej jest ponad 300 pokoi, apartamentów, Centrum SPA, strefa Wellness z basenem, brodzikiem i zjeżdżalniami. Na terenie obiektu można spędzić czas oglądając seans w kinie, zagrać w kręgle lub popływać w jeziorze, ponieważ bezpośrednio z Cukrowni wychodzi się na plażę i przystań jeziora Dużego Żnińskiego.

Cukrownia Żnin
Cukrownia Żnin

Do czasów pandemii firma błyskawicznie się rozwijała rosnąc w tempie około 30 procent rocznie, a w 2019 roku trafiła na listę „Rzeczpospolitej” 500 największych przedsiębiorstw w Polsce. A jak jest teraz, w czasie pandemii? Czy firma, jako że działa w branży hotelarskiej i zatrudnia kilkaset osób, otrzymała wsparcie, w ramach tarczy finansowej?

W naszym portfolio jest duża sieć hoteli, ale też jesteśmy deweloperem, więc wsparcie nam się nie należy. Mimo że mocno odczuliśmy skutki pandemii i żadne wsparcie nam nie przysługuje, wychodzimy z tego trudnego okresu wzmocnieni. Ratują nas dotychczasowe osiągnięcia, pomysłowość i innowacyjność. Rozwinęliśmy np. system condo Arche Hotele. Każdy może zainwestować w zakup pokoi hotelowych. Oferujemy inwestorom minimalną stopę zwrotu z inwestycji na poziomie minimum 5% przez 10 lat. Pokoje są z aneksami kuchennymi, z księgą wieczystą. W sprzedaży mamy projekty w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi, Lublinie, Pile, Żninie, Łochowie, Mielnie i Wrocławiu. Inwestor kupuje pokój w hotelu, w którym jest bardzo dobre zaplecze gastronomiczne, sale konferencyjne, SPA. To są całe kompleksy wypoczynkowo-hotelowe ze wszelkimi udogodnieniami dla turystów. A inwestor czerpie zyski ze wszystkich funkcji hotelu, nie tylko z noclegów.

Tego rodzaju inwestycje cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów, również w czasie pandemii. Są bardzo dobrą lokatą kapitału.

Cukrownia Żnin
Cukrownia Żnin

Firma przymierza się również do budowy hoteli rozproszonych. Co to takiego?

Uruchamiamy linię produkcyjną do hoteli rozproszonych budowanych z kontenerów morskich, całkowicie z recyklingu. Taka jednostka mieszkalna będzie miała powierzchnię 20-30 mkw, a pomieści 4-6 osób. Będziemy je stawiać w najbardziej urokliwych miejscach w Polsce m.in. na Podlasiu. W przyszłości planujemy zasilanie takich jednostek całkowicie zieloną energią z wykorzystaniem fotowoltaiki, turbin powietrznych itp. Myślę, że jest to dobre rozwiązanie dla osób chcących korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań, ceniących sobie piękno przyrody i chcących odpoczywać niekoniecznie w najbardziej zatłoczonych kurortach.

Cukrownia Żnin
Cukrownia Żnin