Przemyślane działania, nakierowane na potrzeby mieszkańców

Możliwość komentowania Przemyślane działania, nakierowane na potrzeby mieszkańców została wyłączona Samorząd

Rozmowa z Lesławem Blachą, wójtem gminy Gołcza.

Gmina Gołcza po raz kolejny została laureatem prestiżowego Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej. Zajęła 15 miejsce wśród gmin wiejskich, awansując aż o jedenaście pozycji w porównaniu z poprzednim rokiem. Co zdecydowało o tym sukcesie?

Muszę przyznać, że jesteśmy dumni z tego, że mała, nie podmiejska gmina, mogła znaleźć się na tak wysokim miejscu w tym rankingu. Złożyło się na to wiele czynników. Zapewne jednym z nich jest profesjonalna, dobrze dobrana i zaangażowana kadra urzędnicza, gdyż to oni w największym stopniu zapracowali na sukces gminy. Awans był możliwy, gdyż wykorzystujemy doświadczenie zdobyte w poprzednich kadencjach przy realizacji wielu projektów. Pomaga również prowadzenie mądrej polityki finansowej, która powoduje, że nie mamy problemów z pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych, dla których zawsze potrzebny jest udział własny. Staramy się inwestować w jak najszerszym zakresie, aby spełniać potrzeby naszych mieszańców. Krótko mówiąc, długofalowe, przemyślane działania, nakierowane na potrzeby obywateli, przynoszą zadowolenie mieszkańców oraz wysokie miejsca w rankingach.

Jak wygląda sytuacja finansowa gminy? Czy jej szybki rozwój nie odbił się ujemnie na budżecie samorządu?

Sytuacja finansowa gminy jest bardzo stabilna. Staramy się w taki sposób podejmować działania inwestycyjne, aby przy jak najmniejszym obciążeniu budżetu uzyskać najlepsze efekty. Jest to możliwe przy pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych i wsłuchiwaniu się w potrzeby mieszkańców. Prawie 90% naszych inwestycji realizowanych jest przy współfinansowaniu ze środków UE, budżetu państwa czy innych instytucji.

Czy gmina jest atrakcyjna dla inwestorów? Jaką ofertę ma dla nich samorząd?

Chcąc zrobić kolejny krok w rozwoju gminy, podejmujemy działania ukierunkowane na pozyskiwanie nowych inwestorów. Dysponujemy uzbrojonymi terenami inwestycyjnymi, o łącznej powierzchni ponad 12 ha. Cały teren gminy pokryty jest aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego. Oferujemy wszelaką pomoc dla inwestorów poprzez ulgi podatkowe, pomoc administracyjną oraz szybką i miłą obsługę.

Jakie są osiągnięcia gminy w obszarze edukacji, kultury i sportu? Czy dzięki działaniom w tym zakresie poprawiła się jakość życia mieszkańców?

Warunki życia na wsi są coraz bardziej podobne do miejskich. Mieszkańcy tego oczekują, a my staramy się to realizować. Inwestując w edukację, udało nam się stworzyć bardzo dobre warunki do nauki naszym najmłodszym mieszkańcom. Mamy zmodernizowane i zadbane obiekty oświatowe oraz dobrą kadrę pedagogiczną, co przekłada się na wyniki egzaminów i sprawdzianów zewnętrznych. Staramy się zapewniać organizację czasu wolnego młodzieży i rozwój ich zainteresowań. Powołaliśmy młodzieżowy zespół folklorystyczny „Gołczawianie”, w Ośrodku Kultury prowadzimy naukę gry na instrumentach muzycznych. Od kilku lat funkcjonuje Akademia Piłkarska Gołcza, do której uczęszcza ponad 100 chłopców. Odnoszą oni sukcesy nie tylko na szczeblu wojewódzkim, ale również w skali kraju. W 2015 roku AP Gołcza w grupie młodzików wygrała Ogólnopolski turniej „ Mała piłkarska kadra czeka”. Posiadamy dobra bazę sportową: cztery boiska piłkarskie, pełnowymiarową halę sportową, orlika i wielofunkcyjne boisko ze sztuczną nawierzchnią.

Co znaczy zrównoważony rozwój gminy? Czy w gminie Gołcza udało się osiągnąć taki rozwój?

Mówiąc trochę żartobliwie, zrównoważony rozwój gminy jest wtedy, kiedy każdy dostaje to, czego oczekuje i potrzebuje. Dlatego staramy się działać tak, aby beneficjantami naszych akcji były wszystkie grupy mieszkańców. Dla dzieci i młodzieży inwestujemy w edukację, kulturę czy rozwój zainteresowań. Dla wszystkich mieszkańców ważne są drogi, zarówno te dojazdowe do pól, jak i te główne. Inwestujemy w kanalizację, odnawialne źródła energii, świetlice wiejskie czy miejsca spotkań mieszkańców (altany). Wspieramy różne organizacje społeczne, działające na wsi, takie jak: OSP czy KGW. Dbamy o zdrowie mieszkańców, inwestując w nowoczesne, dobrze wyposażone ośrodki zdrowia, w których świadczone są usługi nie tylko prze lekarzy podstawowej opieki, ale również specjalistów. Sądząc po satysfakcji naszych mieszkańców myślę, że jesteśmy blisko osiągnięcia tego celu.