Przedsiębiorcy chętnie inwestują w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości

Możliwość komentowania Przedsiębiorcy chętnie inwestują w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości została wyłączona Aktualności

Lata 2020 i 2021, to ze względu na pandemię okres bardzo trudny dla gospodarki. Jednak w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości S.A. ten czas był bardzo dobry pod względem zarówno liczby wydanych decyzji o wsparciu jak i kondycji finansowej.

Fabryka wełny mineralnej TECHNONICOL - Gmina Nowogrodziec
Fabryka wełny mineralnej TECHNONICOL – Gmina Nowogrodziec fot. mat. prasowe SSEMP

W 2020 roku, Strefa wydała 11 decyzji o wsparciu dla inwestorów. Przedsiębiorcy zadeklarowali poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości ponad 711 mln złotych oraz zatrudnienie 105 pracowników. Według stanu na 15 września br., Kamiennogórska SSEMP wydała w sumie 39 decyzji o wsparciu; w samym tylko roku 2021 r. było ich już 12.

Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości S.A. w Kamiennej Górze działa na terenie 63 gmin, w tym na terenie 33 miast województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego. Obszar ten obejmuje ok. 800 tys. ha, co stanowi około 2,5% powierzchni całego kraju i jest zamieszkały przez ponad 800 tys. mieszkańców. Obszar KSSEMP to południowo-zachodnia część Polski w pobliżu granicy z Republiką Federalną Niemiec i Republiką Czeską.

Tereny inwestycyjne Kamiennogórskiej SSEMP zlokalizowane są wzdłuż drogi ekspresowej S3 (obecnie trwają intensywne prace budowlane zarówno na odcinku Kamienna Góra – Lubawka/ Granica Państwa jak i Kamienna Góra – Bolków). Finalizacja budowy drogi ekspresowej S3 znacznie wzmacnia potencjał infrastrukturalny regionu i uatrakcyjnia tereny inwestycyjne Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości w samej Kamiennej Górze jak i pobliżu.

Dodatkowym atutem, który z pewnością uatrakcyjnia inwestowanie na obszarze Strefy jest obfite bogactwo naturalne i dziedzictwo kulturowe regionu. Tereny inwestycyjne w pobliżu Karkonoszy, czy też Doliny Baryczy dają możliwość relaksu w otoczeniu przepięknej natury.

Dotychczasowa współpraca Strefy z inwestorami układa się nadzwyczaj pomyślnie. Przedsiębiorcy, zarówno krajowi jak i zagraniczni, są bardzo zadowoleni z jakości oferowanych przez Strefę usług.

Przedsiębiorca inwestujący w KSSEMP odnosi bardzo wiele korzyści.

Największa to zwolnienie z podatku dochodowego. Wysokość tej pomocy publicznej zależy od wielkości firmy i deklarowanych nakładów inwestycyjnych przez okres od 10-15 lat. Dla przykładu, mała firma, deklarująca nakłady w wysokości 1 mln zł, skorzysta na podstawie wydanej przez Strefę decyzji ze zwolnienia z podatku w wysokości 45% tj. 450 tys. złotych.

Przy większych nakładach inwestycyjnych ta pomoc jest adekwatnie dużo większa. Dzisiaj inwestor nie musi czekać na włączenie terenu do obszaru strefy, co wcześniej mogło trwać nawet do 2 lat. Inwestycja po wprowadzeniu nowych przepisów, (tj. Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji) może być realizowana w dowolnie wybranej przez przedsiębiorcę lokalizacji, również w dotychczasowym miejscu prowadzenia działalności gospodarczej – „cała Polska strefą”.

Dobra informacja dla przedsiębiorców to okres wydawania decyzji o wsparciu. W KSSEMP wynosi on od 3-4 tygodni. W załatwianiu wszelkich formalności inwestorzy są wspierani przez Strefę bezpłatnie.

Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości wspiera również wiele działań służących rozwojowi Dolnego Śląska. 9 września 2021 r. w trakcie XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu podpisany został list intencyjny powołujący Dolnośląską Dolinę Wodorową. Dolnośląska Dolina Wodorowa zmienia oblicze Dolnego Śląska poprzez potencjał 25 sygnatariuszy. Są nimi m.in.: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, #KGHM, Grupa Azoty, Toyota – fabryka w Wałbrzychu, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu ,, ZKlaster,  #KamiennogórskaSpecjalnaStrefaEkonomicznaMałejPrzedsiębiorczości, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.