Program Czyste Powietrze wznowiony – nabór wniosków

Możliwość komentowania Program Czyste Powietrze wznowiony – nabór wniosków została wyłączona Aktualności, Inwestycje

Wznowiony został nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Czyste Powietrze. O decyzji poinformowali Minister Środowiska Henryk Kowalczyk wraz z Prezesem Zarządu NFOŚiGW Kazimierzem Kujdą podczas konferencji prasowej. 

Wojewódzkie fundusze od poniedziałku (21 stycznia 2019 r.) wznowiły nabór wniosków o dofinansowanie po przeprowadzeniu niezbędnej aktualizacji programu priorytetowego Czyste Powietrze oraz po dostosowaniu systemów informatycznych do zmian w prawie powszechnie obowiązującym.

„Przerwa w naborze wniosków miała charakter przejściowy i wynikała z wejścia w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową oraz dostosowaniem systemu informatycznego. Była to swego rodzaju przerwa techniczna” – powiedział minister Henryk Kowalczyk.

„Trwają ostatnie testy informatyczne. Od najbliższego poniedziałku zachęcam wszystkich obywateli do składania wniosków. Naszym wspólnym celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce. Działamy z myślą o przyszłych pokoleniach” – dodał minister.

Do 31 grudnia 2018 r. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej łącznie w całym kraju przyjęły formalnie ponad 25 tysięcy wniosków, które podlegają obecnie weryfikacji przez WFOŚiGW. Pierwsze umowy są już podpisywane z beneficjentami.

„Największe zainteresowanie programem jest na Śląsku i Mazowszu, gdzie złożono odpowiednio – ponad 3,5 tys. oraz ponad 2,3 tys. wniosków. Do tej pory, czyli do 17 stycznia 2019 r., podpisano przeszło 100 umów na kwotę ponad 1 mln zł dofinansowania” – podkreślił  Prezes Zarządu NFOŚiGW Kazimierz Kujda.

O Programie Czyste Powietrze

Program będzie realizowany przez dziesięć lat, a łączne działania w jego ramach to kwota ponad 103 mld zł. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 mln domów jednorodzinnych. Celem programu jest m.in. zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, poprzez likwidację nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

O zmianach w programie Czyste Powietrze

Po zmianie – obecnie adresatami programu są właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego, lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą oraz osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego i budynek nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania.
Mogą oni wnioskować o dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją. W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie na pokrycie nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Program priorytetowy Czyste Powietrze i ulga termomodernizacyjna wprowadzona Ustawą z dnia
9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy
o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
(Dz. U. z 2018 r. poz. 2246) są dwoma instrumentami wsparcia finansowego, mającymi na celu poprawę
efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery.
Przy opracowywaniu zasad programu głównym założeniem było to, żeby największe dofinansowanie
otrzymali najubożsi. Dlatego wysokość wsparcia zależy od średnich miesięcznych dochodów na jedną
osobę w gospodarstwie domowym.

Komu przysługuje dofinansowanie po aktualizacji programu: Patrz TUTAJ

Źródło: NFOŚiGW