Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu po raz piąty został zaprezentowany Raport opracowany przez ekspertów i analityków SGH i Forum Ekonomicznego – jedna z najważniejszych i najbardziej obszernych publikacji na temat aktualnej sytuacji gospodarczej w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Prezentacja Raportu odbyła się we wtorek, 6.09, godz. 11:30.
Każda prezentacja i każda rozmowa międzynarodowa po 24 lutego 2022 roku musi uwzględniać kwestię agresji rosyjskiej na Ukrainę. Wojna przemeblowała zarówno architekturę europejskiego bezpieczeństwa, jak również gospodarkę, nie tylko europejską – powiedział na początku prezentacji V edycji Raportu SGH i Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego. Wszystkie konsekwencje z tym związane albo i wynikające z wojny to jeden z najważniejszych tematów, wokół którego w tym roku staramy się w raporcie koncentrować. Cieszę się, że w ten sposób możemy zainaugurować Forum. I jestem wdzięczny za stworzenie platformy do wymiany myśli, zwłaszcza o tym, co możemy wspólnie zrobić w tym wyjątkowym roku – dodał Zygmunt Berdychowski.
Jak podkreślił dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, V edycja Raportu SGH i Forum Ekonomicznego to próba wyznaczenia kierunku zmian i określenie, jakie wyzwania stoją przed Europą w 2022 roku. Raport ten powstał w zgodzie z wartościami Szkoły Głównej Handlowej, takimi jak rzetelność i uczciwość, profesjonalizm oraz współpraca. Eksperci przygotowujący publikację starali się na podstawie dogłębnej analizy wyznaczyć trendy, tendencje, ale i kierunki działania – co do tego, co nas czeka w przyszłości i co powinniśmy zrobić, by gospodarka się rozwijała mimo kryzysu związanego z pandemią Covid-19, wojną w Ukrainie, inflacją, brakiem lub ograniczeniem w dostępie do surowców i pogarszającymi się nastrojami społecznymi.
Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Teresa Czerwińska podkreśliła z kolei, że raport SGH i Forum Ekonomicznego stanowi znakomitą podstawę do podejmowania decyzji inwestycyjnych i biznesowych, na które, oczywiście, składa się również analiza wpływu wojny w Ukrainie. W tym kontekście zgadza się z wnioskami płynącymi z raportu, według których można niezwykle trafnie wypunktować ryzyka i dynamikę wzrostu gospodarczego, co jest niezwykle przydatne do podejmowania decyzji biznesowych i zarządzania chociażby dostępem do transformacji energetycznej.
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zachęcał do lektury Raportu przekonując, że znajduje się w nim próba omówienia tak ważnych spraw europejskich, jak elektromobilność, rynek mieszkaniowy i energetyczny, kwestie związane z pandemią Covid-19 oraz wojną i jej konsekwencjami: kryzysem uchodźczym, problemami na rynku żywności, rosnącymi kosztami czy wynikającą z tych wszystkich czynników inflacją.
Po wypowiedziach głównych prelegentów nastąpiła prezentacja poszczególnych części raportu prowadzona przez ekspertów odpowiedzialnych za swoje zespoły. Szczegółowe informacje co do zawartości można poznać podczas spotkań i paneli w Strefie SGH podczas XXXI Forum Ekonomicznego.
Raport jest dostępny w dwóch wersjach językowych- po polsku i po angielsku – i w dwóch formach: drukowanej i elektrocznicznej.
źródło mat. Forum Ekonomiczne w Karpaczu