Powiat świecki: Wyjść naprzeciw oczekiwaniom turystów

Możliwość komentowania Powiat świecki: Wyjść naprzeciw oczekiwaniom turystów została wyłączona Samorząd

Rozmowa z Franciszkiem Koszowskim, starostą powiatu.

Powiat świecki regularnie utrzymuje się w czołówce Rankingu Powiatów od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców, prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich. Co decyduje o tak dobrych wynikach?

Utrzymujemy miejsce w czołówce dzięki wielopłaszczyznowej współpracy wszystkich jednostek organizacyjnych. Na dobre wyniki powiatu świeckiego wpływają działania proinwestycyjne i prorozwojowe, a wśród nich ilość pozyskanych środków finansowych zewnętrznych i krajowych. Powiat aktywnie włącza się również w inicjatywy związane z ochroną zdrowia i pomocą społeczną oraz z zakresu edukacji, kultury i sportu. Ważną kwestią jest dla nas rozwój społeczeństwa informacyjnego oraz obywatelskiego. W zeszłym roku udało się nam nawiązać współpracę partnerską z powiatem jarosławskim oraz wstąpić do Organizacji Turystycznej „Kociewie”, dzięki czemu w Rankingu otrzymaliśmy dodatkowe punkty. Na nasz dobry wynik wpłynęły również działania promocyjne, wspieranie inicjatyw mieszkańców, zarówno tych kulturalnych, jak i sportowych oraz działań pomagających zachować specyfikę naszego regionu.

Jak ocenia Pan zasadność reformy samorządowej, którą chce przeprowadzić rząd Prawa i Sprawiedliwości? Jaki wpływ mogą mieć proponowane zmiany na powiat świecki?

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem planowanej przez rząd PiS „reformy” samorządowej. Moim zdaniem wyraża ona dążenie do ponownej centralizacji państwa i zaprzecza budowanej od lat idei samorządności. Sprzeciwiam się działaniu prawa wstecz i pozbawianiu doświadczonych samorządowców biernego prawa wyborczego. Apeluję o przestrzeganie Konstytucji, zasad współdziałania władz i dialogu społecznego. Zmiany ordynacji wyborczej muszą być traktowane z najwyższą powagą i powinny być konsultowane ze społeczeństwem. W interesie państwa i obywateli leży, by władze centralne wróciły do partnerskich relacji z samorządami. Gdyby planowane zmiany weszły w życie w 9 z 11 gmin powiatu świeckiego, nastąpiłaby wymuszona zmiana gospodarzy. Są to ludzie z wieloletnim doświadczeniem i zasługami na rzecz swoich środowisk, cieszący się ogromnym poparciem mieszkańców.

W jaki sposób powiat stara się przyciągać turystów i inwestorów? Jakie inicjatywy są podejmowane w tym zakresie?

Niewątpliwym autem powiatu jest jego położenie. Przebiegają tędy dogodne połączenia komunikacyjne, takie jak drogi krajowe nr 5 i nr 91 czy magistrala kolejowa Północ-Południe. Szansą na ciągły rozwój gospodarczy jest autostrada A1 i w niedługim czasie droga ekspresowa S5. Mamy także 553 km dobrze utrzymanych dróg powiatowych. Inwestorom możemy zaproponować atrakcyjne tereny inwestycyjne i przyjazną administrację. Różnorodność przyrodnicza chroniona jest w dwóch parkach krajobrazowych i 13 rezerwatach przyrody. 1/3 powierzchni powiatu to lasy, w tym Bory Tucholskie. Mamy też 90 urokliwych jezior, rzeki – Wisła, Wda i Mątawa oraz malownicze, nadwiślańskie klify. Wszystko to sprzyja uprawianiu wielu form turystyki. Powiat świecki stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom turystów. Coraz więcej z nich szuka miejsca oddalonego od metropolii, spokojnego, wręcz „schowanego”. Właśnie to ma do zaoferowania nasz region. A jeśli dodamy do tego możliwość posmakowania tradycyjnej kuchni kociewskiej, serów, miodów czy win, które produkuje się na terenie powiatu, otrzymamy miejsce, które zadowoli każdego. Powiat świecki podejmuje szereg działań mających na celu wspieranie rodzimych producentów żywności oraz organizatorów imprez – zapraszamy ich do wzięcia udziału w targach, organizujemy szkolenia oraz dofinansowujemy ich inicjatywy.