Pomorska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa: Odpowiadamy na potrzeby naszych członków

Możliwość komentowania Pomorska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa: Odpowiadamy na potrzeby naszych członków została wyłączona Aktualności

Rozmowa z Franciszkiem Rogowiczem, przewodniczącym Rady Izby.

Samorząd zawodowy Inżynierów budownictwa działa już 15 lat. Jakie są najważniejsze osiągnięcia tego zawodu w tym czasie na terenie działania Rady Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa?

Pomorska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa powołana została 15 czerwca 2002 roku jako jedna z szesnastu okręgowych izb. W pracę na rzecz samorządu zaangażowany jestem od samego początku, najpierw jako przewodniczący Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego, a od 2014 roku mam zaszczyt być przewodniczącym Rady Pomorskiej OIIB. Pomorski samorząd zrzesza blisko 8 tysięcy czynnych zawodowo inżynierów budownictwa. Jesteśmy szóstą pod względem ilości członków izbą w kraju. Należy pamiętać, że zawód inżyniera budownictwa, zgodnie z Konstytucją, jest zawodem zaufania publicznego. Zasady naszej działalności reguluje Ustawa i Statut. Dwa razy w roku przeprowadzamy egzaminy na uprawnienia budowlane, umożliwiamy naszym członkom podnoszenie kwalifikacji zawodowych organizując szkolenia, dofinansowując udział w konferencjach i seminariach branżowych, zapewniamy porady prawne, sprawujemy nadzór, promujemy profesjonalizm i wartości etyczne wśród naszych członków. Ponadto prowadzimy działalność integracyjną. Należy podkreślić, że Gdańsk na mapie inwestycyjnej Polski posiada czołową pozycję, a stanowi o tym ilość i wielkość zrealizowanych w Trójmieście i całym regionie inwestycji. To zasługa skutecznie wykorzystywanych środków z Unii Europejskiej. Gdańsk w latach 2007-2013 uzyskał 2.6 mld zł. dofinasowania. To drugie miejsce po Warszawie. Minione dziesięciolecie to bum inwestycyjny. Tylko na terenie Gdańska możemy poszczycić się miedzy innymi stadionem piłkarskim Energa Gdańsk, nowoczesnym terminalem lotniczym im. Lecha Wałęsy, nowymi trasami komunikacyjnymi Sucharskiego i Słowackiego, Obwodnicą Południową Gdańska, Tunelem pod Martwą Wisłą oraz obiektami takimi jak Teatr Szekspirowski, Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej. Należy wymienić też Zintegrowany System Zarządzania Ruchem TRISTAR, który usprawnia w Trójmieście ruch pojazdów i umożliwia stały monitoring ruchu oraz stanowi bieżący system informacji dla kierowców. Tak liczne, ambitne i pionierskie na skalę kraju projekty pozwoliły naszym kadrom inżynierskim na pozyskanie wysokich kwalifikacji zawodowych, zapoznanie się z wysoką techniką i technologią realizacji. Dzięki wiedzy i determinacji naszych inżynierów oraz odwadze władz samorządowych, region w ostatnim dziesięcioleciu zmienił się nie do poznania. Praca członków Pomorskiej OIIB sprawiła, że podniósł się komfort życia mieszkańców Metropolii Gdańska i całego Województwa Pomorskiego. Wymienione obiekty budzą dziś podziw tysięcy odwiedzających nas turystów, a rankingi demograficzne i ekonomiczne systematycznie rosną.

Jakie będą najważniejsze wydarzenia organizowane przez Pomorską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa?

Ważnym dla nas wydarzeniem jest corocznie organizowany na przełomie września i października Dzień Budowlanych. Do udziału we wspólnym świętowaniu zapraszamy wszystkich inżynierów, zrzeszonych w pomorskiej izbie. Na nasze zaproszenie odpowiada każdego roku blisko tysiąc osób. To okazja do spotkania, wspólnego spędzenia czasu, ale też sposobność do nagrodzenia zasłużonych członków naszego samorządu. Zapraszamy do udziału w uroczystości władze państwowe, samorządowe oraz przedstawicieli świata nauki i biznesu. W ciągu roku organizujemy szereg imprez o charakterze integracyjnym, jak Zawody w wędkarstwie morskim czy Spływ Kajakowy, mamy też swoją drużynę piłkarską, organizujemy wycieczki techniczne na ciekawe z punktu inżynierskiego budowy. W ramach współpracy z Politechniką Gdańska, po raz trzeci ogłosiliśmy również konkurs na najlepsze prace dyplomowe inżynierskie i magisterskie, obronione na Wydziałach: Inżynierii Lądowej i Środowiska (WILiŚ), Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (ETI) oraz Elektrotechniki i Automatyki (EiA) Politechniki Gdańskiej. Współpracujemy także ze Stowarzyszeniem Absolwentów PG, wspieramy kadrę oraz młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku. Trudno wymienić wszystkie obszary naszej działalności. Pochwalić możemy się organizowaną dwa razy do roku akcją krwiodawstwa wśród inżynierów budownictwa czy udziałem w akcji charytatywnej, organizowanej przez Miasto Gdańsk oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, pod hasłem „Każdy może pomóc”. Z dobrowolnej zbiórki pieniędzy fundujemy prezenty świąteczne dla dzieci z ubogich rodzin.

Ważnym obszarem działania Izby są szkolenia. Jakie główne obszary tematyczne są podczas nich poruszane? Jakie jest w tym zakresie zapotrzebowanie ze strony inżynierów budownictwa?

Szkolenia są naszą mocną stroną. Odpowiadamy na potrzeby naszych członków. Poruszamy tematy ogólnobudowlane, a także ściśle branżowe. Największym powodzeniem cieszą się szkolenia z zakresu Ustawy prawo budowlane. Korzysta z nich jednorazowo kilkaset osób. Mogę wymienić takie tematy jak szkolenie w zakresie budowy i zastosowania podzielników ciepła, dotyczące specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych, zakresu ochrony przeciwpożarowej, zarzadzania zespołem w procesie inwestycyjnym, a w ostatnim czasie także technologii BIM, która w ciągu kilku lat zapewne stanie się standardem w Polsce. Organizujemy też spotkania, które stanowią pole do dyskusji z przedstawicielami Wydziału Geodezji Urzędu Miejskiego w Gdańsku czy Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Budowlanego. W każdym półroczu działalności organizujemy kilkanaście spotkań szkoleniowych.

Jakie są najważniejsze problemy środowiska zawodowego inżynierów budowlanych i jak Izba pomaga w ich przezwyciężaniu?

Najważniejszym i największym problemem jest zmieniające się wciąż prawo. Zmian w Ustawie prawo budowlane było blisko sto! Czy na lepsze? Mam duże wątpliwości. Obecnie czekamy na nowy Kodeks Budowlany. Na etapie konsultowania mieliśmy mnóstwo uwag. Czy zostaną uwzględnione i na ile? To dopiero przed nami. Niezależnie od tego, co się wydarzy, będziemy robić swoje. Pozostaje mi życzyć nam wszystkim kolejnych ambitnych realizacji, które przysporzą inżynierom budownictwa wiele satysfakcji zawodowej, a mieszkańcom naszych miast stworzą wspaniałe przestrzenie do życia, odpoczynku i rozwoju.