
Szeroko rozumiana innowacyjność wpływa korzystnie na wzrost PKB, efektywność i produktywność pracy, daję szansę rozwoju poszczególnych gospodarek oraz stanowi obecnie jeden z ważniejszych kierunków działań Unii Europejskiej. Od jakiegoś czasu staje się też strategicznym kierunkiem dla Polski. Analizując ww. raport dochodzimy do wniosku, że w naszym kraju nie jest jeszcze z tym dobrze, chociaż pojawiają się już pewne przesłanki w zakresie poprawy tej sytuacji. Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż pod względem potencjału intelektualnego jako kraj jesteśmy w absolutnej czołówce Europy, zaraz po Niemcach i Brytyjczykach.
Najważniejsze dane w kontekście Polski wg raportu World Economic Forum:
- główny wskaźnik – Networked Readiness Index – 42 miejsce (awans z 50 w 2015), jest to jednocześnie 22 miejsce w EU;
- warunki prawne w zakresie ICT – Laws relating to ICT’s – 27 miejsce w EU;
- ochrona praw intelektualnych – Intellectual property protection – 26 miejsce w EU;
- dostęp do kapitału – Venture capital availability – 22 miejsce w EU;
- czas na uruchomienie biznesu – Time required to strat a business – 28 miejsce w EU;
- waga technologii ICT dla wizji rozwoju państwa – Importnance of ICT’s to government vision of the future – 28 miejsce w EU.
Pełny raport dostępny jest pod adresem: http://reports.weforum.org/global-information-technology-report-2016/
Jak widać odpowiednie wykorzystanie tego potencjału dla dobra kraju, w dużej mierze jest związane z wytworzeniem przyjaznego i bezpiecznego środowiska wspierania i finansowania innowacyjności (w tym start-up’ów) oraz jednocześnie koniecznej zmiany myślenia rządu w zakresie wagi w zakresie tzw. cyfryzacji. Cyfryzacja to transformacja państwa, a nie zakup systemów i sprzętu. Dzięki nowoczesnym technologiom państwo może stać się również nowoczesne, przyjazne, efektywne i konkurencyjne.
Źródło:
Business Centre Club
Krzysztof Szubert