Politechnika Wrocławska wspiera swoich młodych naukowców. Powstaje elitarna Academia Iuvenum

Możliwość komentowania Politechnika Wrocławska wspiera swoich młodych naukowców. Powstaje elitarna Academia Iuvenum została wyłączona Aktualności, Inwestycje, Nauka

To kolejny z programów, które tworzą nowy system doskonałości na PWr. Academia Iuvenum ma być także platformą do interdyscyplinarnej wymiany intelektualnej.

Academia Iuvenum baner

Do członkostwa w Academii Iuvenum zaproszeni są naukowcy z różnych dyscyplin, którzy nie ukończyli 35 lat i są minimum rok po doktoracie. Gremium ma liczyć docelowo 48 osób. Co roku wybieranych będzie 24 nowych reprezentantów, na kadencję trwającą 2 lata akademickie. Kandydaci zostaną wyłonieni na podstawie oceny dorobku i planu naukowego na najbliższe lata.

– Okres między doktoratem a habilitacją jest dla młodych ludzi bardzo trudny z wielu względów. Mam na myśli takie kwestie jak wynagrodzenie, obciążenie zajęciami dydaktycznymi, pewna niesamodzielność naukowa czy trudność w mobilizacji do dalszego rozwoju zawodowego – przyznaje prof. Arkadiusz Wójs. – Wtedy też wielu młodych ludzi podejmuje kluczowe decyzje, czy w ogóle chce przyszłość wiązać z uczelnią. Nam bardzo zależy, żeby ci wybitni i ambitni chcieli z nami zostać, bo dobrze wiemy, nasz region jest niezwykle atrakcyjny dla dobrze wykształconych technicznie młodych ludzi – dodaje rektor.

Dzięki AI uczelnia chce wykształcić świetnych liderów na przyszłość, ale też uczynić pracę na uczelni atrakcyjniejszą, a co za tym idzie – przekonać młodych naukowców do kontynuowania kariery zawodowej właśnie na Politechnice.

Dlatego członkowie Akademii mogą liczyć na szereg korzyści, które mają im ułatwić skupienie się na pracy naukowej. Uzyskają dodatkowe 50% pensji adiunkta i pensum dydaktyczne będą mieli zredukowane do poziomu 120 godzin. Ponadto zostaną oni objęci programem specjalistycznych szkoleń oraz warsztatów z różnych zagadnień – m.in. skutecznego pozyskiwania grantów, wystąpień publicznych, kontaktów z mediami czy sztuką argumentowania.

– Chciałbym, żeby Akademia była też swego rodzaju głosem adiunktów na uczelni. Zależy mi na tym, aby młodzi doktorzy mieli swoją reprezentację na PWr i mogli opiniować pewne kwestie, zgłaszać swoje uwagi, mieć realny wpływ na teraźniejszość i przyszłość uczelni – mówi prof. Arkadiusz Wójs.

Obecnie trwa zgłaszanie kandydatów do pierwszego składu AI. Do 21 maja rady dyscyplin mają wyłonić swoich reprezentantów, a następnie Rektorska Komisja ds. Nagród Naukowych wybierze spośród nich członków Academii, których rektor powoła w czerwcu.

Swoją pierwszą kadencję Academia Iuvenum rozpocznie 1 października 2021 r.