Polacy ostrożnie otwierają własne biznesy

Możliwość komentowania Polacy ostrożnie otwierają własne biznesy została wyłączona Aktualności, Biznes

W I kwartale br. odnotowano 87 250 rejestracji przedsiębiorstw, tj. o 5,2% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku oraz 100 upadłości, czyli bez zmian wobec I kwartału 2024 roku – podał GUS.

Komentarz Mariusza Zielonki grafika Konfederacja Lewiatan
Komentarz Mariusza Zielonki grafika Konfederacja Lewiatan

W I kwartale 2025 roku w Polsce zarejestrowano w REGON 87 250 nowych przedsiębiorstw, co oznacza spadek o ponad 5% względem analogicznego okresu  ubiegłego roku (92 031). Może to świadczyć o ostrożniejszym podejściu Polaków do zakładania firm po relatywnie nadal trudnym 2024 roku, w którym inflacja, niepewność geopolityczna i wysokie stopy procentowe mocno uderzyły w sektor mikro i małych przedsiębiorstw.

Choć spadek liczby rejestracji może niepokoić, warto zauważyć, że nadal utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie, zwłaszcza w porównaniu do ostatniego kwartału 2024 roku, kiedy zarejestrowano zaledwie 82 029 firm.

W tym samym okresie upadłość ogłosiło 100 przedsiębiorstw, czyli tyle samo co w I kwartale 2024 roku. Liczba ta jest relatywnie niska i sugeruje, że firmy lepiej radzą sobie z wyzwaniami rynkowymi niż rok wcześniej. Większość upadłości dotyczyła branż wrażliwych na zmiany kosztów operacyjnych – głównie handlu, transportu i przetwórstwa przemysłowego.

Warto jednak dodać, że oficjalna liczba upadłości firm nie odzwierciedla pełnej skali wycofywania się z rynku – wiele jednoosobowych działalności gospodarczych po prostu zostaje zawieszonych lub wykreślonych bez formalnego postępowania upadłościowego.

Obserwowana lekka poprawa liczby rejestracji względem końcówki 2024 roku może sugerować ostrożny optymizm wśród przedsiębiorców – jednak nadal widać oznaki hamowania dynamiki przedsiębiorczości, a struktura branżowa nowych rejestracji wskazuje na przewagę działalności o niskiej barierze wejścia i ograniczonym potencjale innowacyjnym oraz inwestycyjnym.

Kolejne kwartały pokażą, czy mamy do czynienia ze stabilizacją, czy początkiem spowolnienia aktywności gospodarczej w sektorze MŚP.

Więcej komentarzy ekonomicznych w serwisie społecznościowym X, na profilu naszego eksperta Mariusza Zielonki,  https://x.com/MariuszZielon11

źródło informacji: Konfederacja Lewiatan