Po raz pierwszy wybrano Promotorów Polski z Małopolski

Możliwość komentowania Po raz pierwszy wybrano Promotorów Polski z Małopolski została wyłączona Aktualności, Biznes, Nauka

 26 września br., w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa odbyło się uroczyste wręczenie statuetek „Promotor Polski”. Przez Fundację „Teraz Polska” uhonorowani zostali: Elżbieta Penderecka, prof. Jerzy Hausner, prof. Jacek Majchrowski, Ryszard Florek, dr Krzysztof Pawłowski.

Wręczenie statuetek „Promotor Polski”. Przez Fundację „Teraz Polska” uhonorowani zostali: Elżbieta Penderecka, prof. Jerzy Hausner, prof. Jacek Majchrowski, Ryszard Florek, dr Krzysztof Pawłowski.

promotor Kraków 2020 fot Kamil Broszko

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od 30 lat jest organizatorem Konkursu „Teraz Polska”, którego celem jest wskazywanie najlepszych produktów i usług, wyróżniających się swoimi walorami jakościowymi.

– Projekt „Promotor Polski” został zainaugurowany w 2017 roku. Od tego czasu Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego utrwaliła swoją obecność na regionalnych kongresach gospodarczych, m.in. w Katowicach, Białymstoku, Toruniu, Świnoujściu i Warszawie, a tytułem zostało uhonorowanych już ponad 30 osób. W tym roku po raz pierwszy w Krakowie wręczymy statuetki Promotorom z Małopolski. Fundacja nagradza ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Chcemy promować sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój kraju – mówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Po raz pierwszy w Krakowie

Prestiżowy tytuł Promotora Polski otrzymali: Elżbieta Penderecka, prezes Stowarzyszenia im. Beethovena, promotor polskiej kultury; dr Krzysztof Pawłowski, prezydent pierwszej w Polsce prywatnej Wyższej Szkoły Biznesu; Ryszard Florek, prezes FAKRO SA, światowego wicelidera produkcji okien dachowych; prof. Jerzy Hausner, ekonomista, organizator kongresu Open Eyes Economy Summit; prof. Jacek Majchrowski, wieloletni prezydent Krakowa. Statuetki wręczali: Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” oraz Wiesław Jopek, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

– Wizerunek Polski to nie tylko produkty, usługi i innowacje, ale także – a może przede wszystkim – ludzie. Warto wyróżniać tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju . Wśród dotychczas wyróżnionych Promotorów Polski są znamienite nazwiska z wielu dziedzin, jak prof. Marian Zembala, prof. Marek Harat, prof. Arkadiusz Mężyk, Joanna Wnuk –Nazarowa, Katarzyna Bonda, Rafał Blechacz czy Artur Rojek. – mówi Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

Profesor Jerzy Hausner z powodów osobistych nie mógł być obecny na uroczystości i odbierze statuetkę podczas Open Eyes Economy Summit w Krakowie.

PATRONAT MEDIALNY: TVP3 Kraków, Radio Kraków

Wypowiedzi Promotorów Polski 2020 z Małopolski

Elżbieta Penderecka

„Ze wzruszeniem przyjmuję to wyróżnienie, tak ważne, bo przyznane w moim rodzinnym mieście, które było tak drogie mojemu mężowi ś.p. Krzysztofowi Pendereckiemu. Mimo, że podróżowaliśmy po całym świecie, z racji zawodu i pozycji męża, to zawsze wracaliśmy do Krakowa. Krzysztof Penderecki uważał, że najważniejsze to znać miejsce, gdzie ma się swoje korzenie, również te artystyczne, a jego korzenie były w Krakowie. Moje również, bo tutaj się urodziłam, tutaj rozpoczęłam pracę społeczną w 1996 roku. Odbierając dzisiaj statuetkę w pięknej sali ratusza przypomniałam sobie jak stałam tutaj właśnie w 1996 roku prosząc radnych Krakowa, aby przyjęli pod swoje skrzydła Sinfoniettę Cracovia jako Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Dzisiaj jest to orkiestra z międzynarodowym dorobkiem, która służy nam wszystkim jako wspaniały promotor Krakowa i polskiej kultury na całym świecie. Walczyłam wówczas o tę młodą orkiestrę, bo zawsze starałam się promować polską kulturę poprzez młodych artystów, którzy wymagają wsparcia i pomocnej dłoni, szczególnie na początku swojej drogi zawodowej. Taka była też idea mojego męża, dzięki któremu powstało Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, uważane za jeden z największych ośrodków na świecie doskonalących i promujących młodych adeptów muzyki. Cała moja praca i praca mojego męża służyła promocji młodych, zdolnych artystów. Ciężko dziś jechać w świat i zaczynać karierę artystyczną wśród wielu konkurentów, którzy są na najwyższym poziomie, po najlepszych szkołach. Dlatego postanowiłam się poświęcić młodym, bo bez promocji młodzi artyści nie znajdą miejsca w świecie.”

Prof. Jacek Majchrowski

„Przyszło mi kierować Krakowem od 18 lat. Jest to miasto specyficzne, jedyne w swoim rodzaju poprzez swoją historię. W Krakowie już w czasach zaborów mieliśmy do czynienia z tzw. turystyką historyczną bo tutaj rodzice przywozili dzieci, aby zobaczyły Wawel i groby królów polskich. Trzydzieści lat temu przeprowadzono reformę samorządową uważaną za najbardziej udaną ze wszystkich reform jakie zostały przeprowadzone w tym czasie w naszym kraju. Stanowiła ona znaczący krok ku rozwojowi regionów i miast. Kraków rozwinął się w tym czasie pod każdym względem. Dziś jest miastem nie tylko nauki, kultury i turystyki, ale także ośrodkiem przemysłu outsourcingowego i nowych technologii. Jest najbardziej rozpoznawalnym miastem w Polsce. To miasto spotkań, do którego wszyscy chcą przyjeżdżać na kongresy i na koncerty.
Dziękuję Fundacji „Teraz Polska” za to ważne wyróżnienie. Choć na statuetce widnieje moje nazwisko, uważam, że jest to nagroda dla wszystkich moich współpracowników, nie tylko z urzędu, ale również z innych instytucji i organizacji pozarządowych, dzięki którym to miasto odgrywa tak znaczącą rolę.”

Ryszard Florek

„Dziękuję Kapitule Godła „Teraz Polska”, że dostrzegła jak ważna jest gospodarka w promocji naszego kraju. Chciałbym podkreślić, że przyjmuję wyróżnienie „Promotor Polski” jako dowód uznania nie tylko dla mojej osoby, ale dla całego zespołu Fakro.
Przy tej okazji chciałbym wyrazić podziękowanie klientom za wybór naszych produktów, dzięki czemu dali szanse na rozwój naszej firmy i eksport, co sprawiło, że marka Fakro jest znana na całym świecie. Jeżeli popatrzymy na wielkie globalne firmy to każda z nich zapoczątkowała rozwój w swoich rodzimych krajach. Tam uzyskiwały know-how i pozyskiwały kapitał, a mając mocną pozycję we własnym kraju rozwijały eksport, podbijały rynki zagraniczne a do kraju przywoziły pieniądze w postaci dywidend i zapłaty za produkty i usługi. Kraje, które mają dużo globalnych firm są bogate i stać je na wysokie wynagrodzenia. W ciągu ostatnich 10 lat kraje bogate osiągnęły przyrost bogactwa 3 razy większy niż Polska. To pokazuje, jak mamy dużo do zrobienia, aby wspólnie rozwijać gospodarkę. Największym promotorem kraju jest jego silna gospodarka. A silna gospodarka to nie tylko satysfakcja obywateli, ale przede wszystkim: lepsze wynagrodzenia, wyższy poziom życia, pewniejsza suwerenność i bezpieczeństwo.”

Dr Krzysztof Pawłowski

„Ze wzruszeniem przyjmuję statuetkę „Promotor Polski”. Uważam, że moją największą chlubą jest ponad 12 tys. absolwentów Wyższej Szkoły Biznesu, z których bardzo wielu pracuje w firmach międzynarodowych i wielu wyjechało w świat. Ale nawet jeśli pracują poza granicami naszego kraju – są dumni z tego, że są Polakami a ich ojczyzna prężnie się rozwija.”

 

Laureaci – biogramy

Elżbieta Penderecka

Promotorka polskiej i światowej kultury w kraju i poza jego granicami, inicjatorka festiwali muzycznych, członkini władz międzynarodowych fundacji muzycznych i instytucji kultury, promotorka młodych artystów.
Urodziła się w Krakowie. Choć studiowała fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie całe swoje życie poświęca muzyce. Od 1965 roku prowadziła sekretariat swojego męża, wielkiego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego. W latach 1996-2000 była Przewodniczącą Rady Programowej Festiwalu Kraków 2000 – Europejskie Miasto Kultury.
W 1997 roku zorganizowała pierwszy Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, który od tego czasu odbywa się rokrocznie, początkowo w Krakowie a następnie w Warszawie. W 1998 roku zainicjowała Festiwal Krzysztofa Pendereckiego, organizowany w cyklu pięcioletnim. W 2003 roku powołała do życia Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, które przejęło organizację obu wymienionych festiwali.
Elżbieta Penderecka jest laureatką wielu nagród i odznaczeń przyznanych przez instytucje krajowe i zagraniczne. W 2003 roku otrzymuje Złoty Medal Kraków 2000 w dowód uznania dla promocji Krakowa. W 2010 roku została odznaczona przez Ministra Spraw Zagranicznych Odznaką Honorową Bene Merito za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
W 2012 roku z rąk Prezydenta RP otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w propagowaniu i upowszechnianiu polskiej i światowej kultury. W tym samym roku otrzymała Krzyż Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Pod koniec 2018 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Cywilnej, przyznanym przez Jego Królewską Mość Króla Hiszpanii Filipa VI.

Prof. Jerzy Hausner

Profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, społeczny Pełnomocnik Rektora ds. Kultury i Sportu. Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. W latach 2003 – 2005 wicepremier i minister gospodarki, pracy i polityki społecznej. Koordynował wówczas prace nad Narodowym Planem Rozwoju na lata 2007-2013, zwanym „planem Hausnera”. Członek Rady Polityki Pieniężnej w latach 2010 – 2016. Członek Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN. Przewodniczący Rady Programowej międzynarodowego kongresu Open Eyes Economy Summit , który stanowi forum inspiracji dla gospodarki opartej na wartościach.
Laureat wielu nagród, między innymi nagrody Kisiela oraz nagrody im. Władysława Grabskiego.

Prof. Jacek Majchrowski

profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, prawnik i historyk doktryn politycznych i prawnych, były członek Trybunału Stanu. Jako wojewoda krakowski w latach 1996-1997 przyczynił się m.in. do powstania Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Krakowie i do podpisania wstępnej umowy o budowie centrum koncertowo-kongresowego. Uratował przed likwidacją Teatr STU. Od 2002 prezydent Krakowa – najdłużej urzędujący w historii miasta. Od marca 2011 r. wiceprezes Związku Miast Polskich. Od 2015 r. prezydent wykonawczy Rady Gmin i Regionów Europy, od 2019 r. prezydent Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa.
Doktor Honoris Causa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Uniwersytetu Bordeaux.
Znawca II Rzeczypospolitej, dokumentujący w licznych publikacjach jej historię, a szczególnie działalność ugrupowań prawicowych.

Ryszard Florek

współzałożyciel i prezes firmy FAKRO – światowego wicelidera w produkcji okien dachowych i schodów strychowych; społecznik i filantrop.
Absolwent Politechniki Krakowskiej. Jako aktywny działacz studencki Akademickiego Związku Sportowego, zainicjował i prowadził budowę obiektów sportowych na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej. W 1991 w Nowym Sączu został współzałożycielem firmy FAKRO, specjalizującej się w produkcji okien dachowych, świetlików, schodów strychowych i innych elementów zabudowy poddasza.
Założyciel Fundacji Pomyśl o Przyszłości, której celem jest rozwój programu edukacji ekonomicznej Polaków oraz podnoszenie świadomości konsumenckiej.
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu firmy FAKRO dwukrotnie odbierał Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP oraz Godło „Teraz Polska” .

Dr Krzysztof Pawłowski

fizyk, były senator RP. Obronił doktorat w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i jest autorem wielu publikacji naukowych. Założyciel , wieloletni rektor a później prezydent pierwszej w Polsce niepublicznej Wyższej Szkoły Biznesu – National Luis University w Nowym Sączu, będącej symbolem przemian ustrojowo-społecznych w Polsce. Inicjator powołania Klubu Inteligencji Katolickiej w Nowym Sączu. Działacz organizacji gospodarczych: Business Center Club i Krajowej Izby Gospodarczej. Dzięki jego licznym inicjatywom w Nowym Sączu bije serce polskiego biznesu.
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Laureat m. in. Nagrody Kisiela.