PKP Intercity prezentuje nowy design podczas TRAKO

Możliwość komentowania PKP Intercity prezentuje nowy design podczas TRAKO została wyłączona Aktualności

Podczas 15. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO PKP Intercity zaprezentowało makietę przedstawiającą przedział zaprojektowany w nowym designie. Innowacyjne podejście dotyczy zarówno kwestii wizualnych, jak i technicznych. Dzięki temu pociągi zyskają bardziej komfortowe, nowoczesne wnętrza, co wprowadzi nową jakość podróży.

Tomasz Gontarz, Wiceprezes Zarządu PKP Intercity fot. PKP Intercity
Tomasz Gontarz, Wiceprezes Zarządu PKP Intercity fot. PKP Intercity

Podczas jednych z największych targów kolejowych w Europie TRAKO, organizowanych w gdańskim AmberExpo, zaprezentowana została makieta przedziału w nowym designie. Uczestnicy targów mogli usiąść w nowo zaprojektowanych fotelach oraz wypróbować dodatkowe przestrzenie na bagaż, które już niedługo staną się standardem w pociągach narodowego przewoźnika.

Gratuluję całej załodze PKP Intercity rekordów przewozowych – 45 mln pasażerów do końca wakacji, 7,1 mln w sierpniu, a na koniec roku jestem pewien, że dojdziemy do 60 mln podróżnych. Dziękuję również pasażerom, że wybrali ofertę PKP Intercity. Jak państwo widzicie dokładamy wszelkich starań, żeby pasażerowie wybierali kolej nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że jest komfortowa, bezpieczna, punktualna, ekologiczna i niezawodna. Jesteśmy na dobrej drodze do spełnienia wszystkich tych warunków. Kolej w Polsce niesamowicie przyspieszyła i jest na poziomie europejskim, za co bardzo dziękuję – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki.

Makieta została zbudowana jako prototyp w skali 1:1, a wypracowany koncept będzie poddany testom użytkowników. Co ważne przedział w nowym designie został wykonany zgodnie z wizualizacjami przekazanymi producentom w dokumentacji przetargowej.

Jesteśmy w najlepszym momencie w ponad 20 letniej historii PKP Intercity. Z dużą nadwyżką nadrobiliśmy czas pandemii. W wakacje przekroczyliśmy nieosiągalną do tej pory barierę 7 mln pasażerów miesięcznie. Od stycznia do końca sierpnia przewieźliśmy 45 mln pasażerów. Jestem przekonany, że w tym roku znacznie przekroczymy 60 mln pasażerów, co będzie naszym rekordem. Ale żeby przewozić takie liczby podróżnych potrzebujemy nowoczesnego taboru. Dlatego mocno stawiamy na inwestycje. Efektem naszych prac jest odsłonięta makieta przedziału w nowym designie. Już wkrótce rozstrzygniemy przetarg na 300 nowych wagonów z opcją na kolejne 150, które zostaną wykonane zgodnie z zaprezentowanym modelem – powiedział Tomasz Gontarz, Wiceprezes Zarządu PKP Intercity.

Pierwszymi składami, które zostaną wyprodukowane zgodnie z nowym podejściem do designu będą wagony z największego, pod względem liczby zamówionych pojazdów, przetargu w historii PKP Intercity. W listopadzie ubiegłego roku PKP Intercity ogłosiło przetarg na 300 nowych wagonów, a prawo opcji umożliwi zakup dodatkowych 150 sztuk. W ramach postępowania wybrany wykonawca dostarczy aż siedem różnych kategorii wagonów. Wykonawca zostanie ogłoszony w IV kw. 2023 r.

Odsłonięcie makiety w nowym designie PKP Intercity fot. PKP Intercity
Odsłonięcie makiety w nowym designie PKP Intercity fot. PKP Intercity

Nowy wymiar estetyki i funkcjonalności w PKP Intercity

Przygotowany projekt jest pakietem rozwiązań stylistycznych i funkcjonalnych, który stanie się powtarzalnym, intuicyjnym i charakterystycznym standardem PKP Intercity oraz na nowo wytyczy standardy i innowacyjne kierunki projektowania taboru w Polsce. Nowe wagony przyniosą skok jakościowy pod względem zastosowanych materiałów, kolorystyki i organizacji przestrzeni. Pociągi zyskają bardziej przytulne i komfortowe wnętrza z nastrojowym oświetleniem. Zostaną także nowocześnie wyposażone. Pasażerowie podróżujący nowymi składami skorzystają m.in. z WiFi, systemu indywidualnego oświetlenia, gniazd elektrycznych i USB. Na komfort podróży wpłyną także klimatyzacja i system informacji pasażerskiej wyświetlany na tablicach świetlnych. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych zastosowano system wykrywania pożaru obejmujący całe wagony oraz monitoring wizyjny.

Z wielką dumą prezentujemy makietę wagonu PKP Intercity w nowym designie. To nowoczesny i nowatorski projekt, w którym staraliśmy się odpowiedzieć na wszystkie potrzeby współczesnego pasażera. To nie tylko odmieniona estetyka, ale również wiele udogodnień dla podróżnych. Podczas planowania zakupu nowych wagonów uwzględniliśmy potrzeby różnych grup pasażerów, w tym osób niepełnosprawnych i rodzin z dziećmi. Chcielibyśmy, aby pasażerowie czuli się w naszych nowych wagonach lepiej niż u siebie w domu– powiedział Jarosław Oniszczuk, Członek Zarządu PKP Intercity.

Innowacyjne podejście zastosowano także do kwestii organizacji wnętrza wagonu. W nowych wagonach znajdzie się przestrzeń przeznaczona dla rodziców podróżujących z dziećmi, która połączy część pasażerską z bezpieczną przestrzenią do zabaw, co znacząco umili maluchom i ich opiekunom podróż. Miejsca w pierwszej klasie natomiast zyskają nowy i spójny standard, który obejmie wagony z przedziałami i te bezprzedziałowe, a w środku, poza standardowymi udogodnieniami, znajdą się nowości takie jak ładowarki indukcyjne. Zmienią się również wagony restauracyjne, które zyskają bardziej kameralne i klimatyczne wnętrze.

źródło informacji: PKP Intercity