Fundacja PGE przygotowała konkurs dla dzieci i młodzieży na najlepsze wykonanie powstańczej śląskiej pieśni. W ten sposób spółka upamiętni 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego.
W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie, które po dwóch poprzedzających zrywach zbrojnych ostatecznie przesądziło o przyłączeniu znaczącego obszaru Górnego Śląska do Polski. Dążenie mieszkańców Śląska do przyłączenia do odzyskującej niepodległość Polski, znalazło swoje odzwierciedlenie w pieśniach powstańczych, o których PGE chce dziś przypomnieć. Wśród śląskich pieśni o tematyce patriotycznej znajdują się utwory takie jak „Zachodzi czerwone słoneczko”, „Do bytomskich strzelców wojska zaciągają”, „Od Bytomia bita droga”, „Znam ja jeden śląski zamek” czy „Kajze mi się podzioł mój synecek miły”.
Następujące po sobie trzy Powstania Śląskie, a szczególnie bohaterstwo uczestników zwycięskiego III zrywu powstańczego, na zawsze przesądziły o tym, że duża cześć terenów plebiscytowych trafiła do Polski. PGE Polska Grupa Energetyczna dba o pamięć historyczną i upamiętnianie ważnych wydarzeń w historii polskiego narodu. Dlatego, aby pamięć o bohaterskich powstańcach walczących o Polskę była przekazywana młodemu pokoleniu, ogłosiliśmy konkurs pieśni z okresu powstań śląskich – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
PGE postanowiła uświetnić 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego organizacją muzycznego konkursu, skierowanego do dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 15 roku życia. Zadanie dla uczestników polega na wybraniu i zaśpiewaniu oryginalnej śląskiej pieśni powstańczej, a następnie nagraniu 60-90 sekundowego filmu z wykonaniem utworu i przesłaniu go w formie pliku mp4 poprzez formularz na stronie adres konkurs.gkpge.pl. Konkurs trwa od 30 kwietnia do 10 maja. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 19 maja.
PGE zaprasza wszystkie dzieci do śpiewania, nagrywania i przesyłania swoich interpretacji pieśni śpiewanych podczas Powstań Śląskich oraz zachęca rodziców do wspólnej zabawy i poznawania historii Polski. Zwycięzcy konkursu otrzymają atrakcyjne nagrody:
kategoria wiekowa od 3 do 7 lat – zestaw karaoke,
kategoria wiekowa od 8 do 15 lat – tablet,
10 wyróżnień (po 5 w każdej kategorii wiekowej) – smartwatche
Więcej informacji o konkursie na stronie Fundacji PGE: https://www.gkpge.pl/fundacja.