Październikowy Kapitał Polski już online!

Możliwość komentowania Październikowy Kapitał Polski już online! została wyłączona Aktualności

We wrześniu skumulowały nam się wielkie wydarzenia gospodarcze. Pandemia zmieniła roczny kalendarz, a czasem nawet i miejsce tych spotkań. Forum Ekonomiczne odbyło się nie w Krynicy, ale w Karpaczu.

 

Kapitał Polski online TUTAJ: 

W sumie, ta ostatnia zmiana nie była taka zła – Hotel Gołębiewski w Karpaczu, gdzie odbyła się konferencja dysponuje o wiele lepszymi warunkami niż Krynica do przeprowadzenia tego rodzaju wydarzeń. Gwiazdą Forum Ekonomicznego w Karpaczu była Swiatłana Cichanouska. Liderka Białoruskiej Opozycji uczestniczyła w sesji plenarnej „Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota”. Tradycją już jest, że na Forum Ekonomicznym wybiera się Człowieka Roku. Wydarzenie takie zawsze przyciąga uwagę mediów. Trudno się dziwić, bo nagrody z reguły zdobywali politycy z najwyższej półki.

Tym razem jednak Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego wybrano Daniela Obajtka, Prezesa PKN Orlen. Prezes Obajtek zawsze powtarzał, że jego najważniejszym celem misją jest budowa koncernu multienergetycznego o zdywersyfikowanych źródłach przychodów i zysków. I ten wielki plan jest właśnie realizowany. Dwa lata temu rozpoczął się proces przejmowania innej spółki paliwowej LOTOS, jak również największej polskiej gazowej spółki PGNiG.

We wrześniu odbyła się również już XII edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W tym roku gościliśmy unijnych komisarzy, polityków, ekspertów, przedstawicieli firm z Polski i Europy. Uczestnicy Kongresu bardzo pracowicie spędzili czas. Tylko w ciągu trzech dni (2-4 września) zaplanowano aż 86 sesji tematycznych! Kongres rozpoczął się od sesji pt. „Europa przyszłości”. Jest to obecnie najbardziej aktualny problem – jakie są cele i narzędzia kompleksowej odbudowy europejskiej gospodarki w czasie pandemii? Tegoroczne wydarzenie miało również szerszy wymiar – stacjonarne sesje Kongresu transmitowane były online.

Na 21-23 października w Jasionce k. Rzeszowa, zaplanowano Kongres 590, jedno z najważniejszych, cyklicznych wydarzeń ekonomicznych w Polsce. Ze względu na pandemię koronawirusa, Kongres 590 odbędzie się w formule hybrydowej, która połączy formę stacjonarną z autorskim narzędziem online. Dzięki temu, uczestnicy wydarzenia uzyskają dostęp do paneli, prelekcji, strefy expo, wystaw, stoisk, networkingu również przez Internet – zarówno z poziomu wydarzenia stacjonarnego, jak i wyłącznie online. – Podczas tegorocznej edycji Kongresu 590 będziemy skupiać się na tym, co będzie kształtowało rzeczywistość w Polsce i na świecie przez kolejne 10 lat. – powiedział Remigiusz Kopoczek, prezes Kongresu 590.

W „Kapitale Polskim” dużo piszemy również o portach morskich, które w ostatnich latach przeżywają prawdziwy boom inwestycyjny.

Świetne wyniki portów, jeśli chodzi o przeładunki i coroczne rekordy to najlepszy dowód na coraz lepszą pozycję polskich terminali na Bałtyku i w Europie. Wiąże się to z niespotykaną dotąd skalą inwestycji. Obecnie w trzech największych portach morskich trwają inwestycje morskie, których wartość sięga niemal 10 miliardów złotych.

W sytuacji pandemii i towarzyszącego jej spowolnienia gospodarczego, a nawet groźby globalnego kryzysu gospodarczego, menedżerowie mają do wyboru: albo dalej szybko się rozwijać i dużo inwestować, albo mniej tracić, czyli grać na przeczekanie. W „Kapitale Polskim” pokazujemy ludzi, którzy hołdują tej pierwszej zasadzie. Inna sprawa, że niekażdy może sobie pozwolić na takie podejście.

Zapraszam do lektury Kapitału Polskiego!

Redaktor Naczelny Ryszard Żabiński