Partnerstwo dla zdrowia. Ministerstwo Zdrowia honorowym patronem Klubów Pacjenta. Jakie efekty przynosi edukacja zdrowotna?

Możliwość komentowania Partnerstwo dla zdrowia. Ministerstwo Zdrowia honorowym patronem Klubów Pacjenta. Jakie efekty przynosi edukacja zdrowotna? została wyłączona Aktualności, Zdrowie

Kluby Pacjenta to bezpłatne, otwarte spotkania edukacyjno-zdrowotne skierowane do osób w każdym wieku. Są jednym ze sposobów, w jaki Fundacja „Z sercem do Pacjenta” Grupy American Heart of Poland przyczynia się do poprawy świadomości zdrowotnej ludzi. Organizowane są one cyklicznie – od stycznia br. do tej pory odbyło się ponad 20 Klubów, m.in. w Katowicach, Poznaniu, Bielsku-Białej, Gnieźnie, Pile, Kędzierzynie-Koźlu, Chrzanowie.

Klub Pacjenta Zdjęcie WhatsApp 2023-03-23 o j fot. mat. prasowe AHOP
Klub Pacjenta Zdjęcie WhatsApp 2023-03-23 o j fot. mat. prasowe AHOP

– Niewłaściwy styl życia zwiększa ryzyko zachorowania na schorzenia cywilizacyjne, do których należą choroby układu krążenia i oddechowego, cukrzyca, otyłość oraz nowotwory. Specjaliści medyczni podczas Klubów Pacjenta promują zdrowe nawyki, zachęcając do ich wprowadzenia – wpływa to na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Kluby Pacjenta to doskonałe narzędzie edukacyjne. W celu zachęcenie społeczności do uczestniczenia w KP, zwracamy również uwagę na dobór tematów, oferujemy możliwość wykonania bezpłatnych badań oraz przeprowadzenia rozmów ze specjalistami – wyjaśnia Katarzyna Kucia-Garncarczyk, prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta”.

Kluby Pacjenta odbywają się niemal w całej Polsce – w każdym ze spotkań uczestniczy około 150 słuchaczy.

– W celu zwiększenia skali działań pozyskaliśmy Patronat Honorowy Ministerstwa Zdrowia. Rząd kładzie nacisk na edukację i profilaktykę, które są kluczowe dla zapobiegania chorobom i poprawy zdrowia społeczeństwa – o czym pisał Adam Niedzielski, Minister Zdrowia w specjalnie przygotowanym liście dla uczestników pilskiego Klubu Pacjenta. Współpraca fundacji z Ministerstwem Zdrowia przyniesie korzyści zarówno dla społeczności, jak i organizacji biorących udział w spotkaniach. Kluby Pacjenta realizujemy z udziałem NFZ, współpracujemy z różnymi instytucjami medycznymi, organizacjami pacjenckimi oraz samorządami – wyjaśnia.

Klub Pacjenta Zdjęcie WhatsApp 2023-03-23 o 12.29.07 fot. mat. prasowe AHOP
Klub Pacjenta Zdjęcie WhatsApp 2023-03-23 o 12.29.07 fot. mat. prasowe AHOP

Edukacja zdrowotna jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala zdobyć wiedzę potrzebną do utrzymania zdrowia i zapobiegania chorobom.

– Gdy lepiej rozumiemy swoje potrzeby zdrowotne, podejmujemy bardziej świadome decyzje. Idealnym przykładem jest historia uczestniczki gnieźnieńskiego Klubu Pacjenta. Po wysłuchaniu wykładu o objawach chorób układu krążenia zaniepokoiła się, ponieważ opisane symptomy towarzyszyły jej na co dzień. Skonsultowała swój stan zdrowia z kardiologiem i okazało się, że ma chorobę wieńcową. Uczestniczka miała dużo szczęścia, szybka reakcja i diagnoza były bardzo ważne i uchroniły ją przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi – mówi prezes Katarzyna Kucia-Garncarczyk.

Spotkania są pozytywnie oceniane przez uczestników.

– Warto wziąć udział w takim spotkaniu, ponieważ może to pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia i przyczynić się do zapobiegania chorobom – mówi jedna z uczestniczek Klubu Pacjenta w Poznaniu.

– Dobrze, że są takie inicjatywy, ponieważ mogłem zapytać doktora o moje nadciśnienie – dodaje słuchacz Klubu w Kędzierzynie-Koźlu.

– Rozmawialiśmy m.in. o Internetowym Koncie Pacjenta, profilaktyce i leczeniu miażdżycy. To było bardzo miłe spotkanie, które dało nam wiele wiadomości. Już teraz czekamy na kolejne wykłady! – mówi jedna z uczestniczek, studentka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie.

Pierwszy Klub Pacjenta pod honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia odbędzie się 9 maja w Rzeszowie.

źródło informacji: AHOP

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca