Kluby Pacjenta to bezpłatne, otwarte spotkania edukacyjno-zdrowotne skierowane do osób w każdym wieku. Są jednym ze sposobów, w jaki Fundacja „Z sercem do Pacjenta” Grupy American Heart of Poland przyczynia się do poprawy świadomości zdrowotnej ludzi. Organizowane są one cyklicznie – od stycznia br. do tej pory odbyło się ponad 20 Klubów, m.in. w Katowicach, Poznaniu, Bielsku-Białej, Gnieźnie, Pile, Kędzierzynie-Koźlu, Chrzanowie.
– Niewłaściwy styl życia zwiększa ryzyko zachorowania na schorzenia cywilizacyjne, do których należą choroby układu krążenia i oddechowego, cukrzyca, otyłość oraz nowotwory. Specjaliści medyczni podczas Klubów Pacjenta promują zdrowe nawyki, zachęcając do ich wprowadzenia – wpływa to na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Kluby Pacjenta to doskonałe narzędzie edukacyjne. W celu zachęcenie społeczności do uczestniczenia w KP, zwracamy również uwagę na dobór tematów, oferujemy możliwość wykonania bezpłatnych badań oraz przeprowadzenia rozmów ze specjalistami – wyjaśnia Katarzyna Kucia-Garncarczyk, prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta”.
Kluby Pacjenta odbywają się niemal w całej Polsce – w każdym ze spotkań uczestniczy około 150 słuchaczy.
– W celu zwiększenia skali działań pozyskaliśmy Patronat Honorowy Ministerstwa Zdrowia. Rząd kładzie nacisk na edukację i profilaktykę, które są kluczowe dla zapobiegania chorobom i poprawy zdrowia społeczeństwa – o czym pisał Adam Niedzielski, Minister Zdrowia w specjalnie przygotowanym liście dla uczestników pilskiego Klubu Pacjenta. Współpraca fundacji z Ministerstwem Zdrowia przyniesie korzyści zarówno dla społeczności, jak i organizacji biorących udział w spotkaniach. Kluby Pacjenta realizujemy z udziałem NFZ, współpracujemy z różnymi instytucjami medycznymi, organizacjami pacjenckimi oraz samorządami – wyjaśnia.
Edukacja zdrowotna jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala zdobyć wiedzę potrzebną do utrzymania zdrowia i zapobiegania chorobom.
– Gdy lepiej rozumiemy swoje potrzeby zdrowotne, podejmujemy bardziej świadome decyzje. Idealnym przykładem jest historia uczestniczki gnieźnieńskiego Klubu Pacjenta. Po wysłuchaniu wykładu o objawach chorób układu krążenia zaniepokoiła się, ponieważ opisane symptomy towarzyszyły jej na co dzień. Skonsultowała swój stan zdrowia z kardiologiem i okazało się, że ma chorobę wieńcową. Uczestniczka miała dużo szczęścia, szybka reakcja i diagnoza były bardzo ważne i uchroniły ją przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi – mówi prezes Katarzyna Kucia-Garncarczyk.
Spotkania są pozytywnie oceniane przez uczestników.
– Warto wziąć udział w takim spotkaniu, ponieważ może to pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia i przyczynić się do zapobiegania chorobom – mówi jedna z uczestniczek Klubu Pacjenta w Poznaniu.
– Dobrze, że są takie inicjatywy, ponieważ mogłem zapytać doktora o moje nadciśnienie – dodaje słuchacz Klubu w Kędzierzynie-Koźlu.
– Rozmawialiśmy m.in. o Internetowym Koncie Pacjenta, profilaktyce i leczeniu miażdżycy. To było bardzo miłe spotkanie, które dało nam wiele wiadomości. Już teraz czekamy na kolejne wykłady! – mówi jedna z uczestniczek, studentka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie.
Pierwszy Klub Pacjenta pod honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia odbędzie się 9 maja w Rzeszowie.
źródło informacji: AHOP