Partnerów do biznesu znajdziesz w Saksonii

Możliwość komentowania Partnerów do biznesu znajdziesz w Saksonii została wyłączona Aktualności, Biznes

Sąsiadująca z Polską, prężna technologicznie Saksonia jest w skali europejskiej „silnym innowatorem”. Region wyróżnia się przede wszystkim poziomem inwestycji w badania i rozwój, liczbą małych i średnich przedsiębiorstw z samodzielnie opracowanymi innowacjami technologicznymi oraz dużą liczbą patentów europejskich.

Saksońsko - dolnośląskie warsztaty projektowe, Anna Sikorska, Przedstawiciel WFS w Polsce fot. mat. prasowe
Saksońsko – dolnośląskie warsztaty projektowe, Anna Sikorska, Przedstawiciel WFS w Polsce fot. mat. prasowe

Kooperacje i innowacje

Najważniejsze branże przemysłowe Saksonii to elektrotechnika, mikroelektronika, przemysł maszynowy, przemysł samochodowy, technologia ochrony środowiska i energetyczna, nauki o życiu. Polska jest dla Saksonii jednym z głównych partnerów handlowych. Szczególnie duży potencjał do kooperacji widzimy właśnie w zakresie innowacyjnych technologii.

Saksońska Agencja Wspierania Gospodarki (Wirtschaftsförderung Sachsen GmbH – WFS), jako przedsiębiorstwo administracji publicznej Saksonii, aktywnie wspiera współpracę międzynarodową. We współpracy z partnerami w Polsce, przede wszystkim z jednostkami samorządowymi, izbami i organizacjami gospodarczymi organizujemy wydarzenia kooperacyjne, takie jak fora gospodarcze, branżowe giełdy kooperacyjne, konferencje, czy misje gospodarcze, do udziału w których zapraszamy polskich i saksońskich przedsiębiorców.

Od ponad 15 lat WFS posiada swoje biuro w Polsce, z siedzibą we Wrocławiu. Biuro pośredniczy w nawiązywaniu kontaktów handlowych, udziela informacji gospodarczych i dynamicznie wspiera saksońsko-polską kooperację. Udziela saksońskim firmom bezpłatnych informacji na temat rynku polskiego, możliwości eksportowych, pomaga w znalezieniu partnerów biznesowych. Polscy przedsiębiorcy mogą uzyskać kontakty do potencjalnych partnerów w Saksonii, praktyczną pomoc w znalezieniu produktu, czy technologii. Potencjalni inwestorzy mogą liczyć na skuteczną pomoc w rozpoczęciu działalności w Saksonii.

Realizujemy również wspólne projekty transgraniczne. W ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020 WFS wraz z polskim partnerem realizowało projekt „EnergyTransPolSax – wspólne odkrywanie nowych trendów w gospodarce energetycznej”. Celem projektu była intensyfikacja współpracy na polsko-saksońskim pograniczu, w szczególności w zakresie wyzwań w gospodarce energetycznej.

Jest to już 3 wspólny projekt. W poprzednich tematami przewodnimi była innowacyjność w mśp oraz digitalizacja. Stworzony i udostępniony został atlas kompetencji gospodarczych polsko-niemiecko-czeskiego pogranicza: www.triborderatlas.eu. Do rejestracji w atlasie zapraszamy przedsiębiorców i jednostki badawczo-rozwojowe.

Ostatnie miesiące były bogate w wydarzenia. Podczas Międzynarodowego Forum Kooperacyjnego „Welcome to Saxony” organizowanego przez nas podczas trio targowego intec/Z/Grindtech (Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Technologii i Automatyzacji Produkcji, Z – Międzynarodowych Targów Poddostawców oraz GrindTech – Międzynarodowe Targi Szlifowania i Ostrzenia Narzędzi) w Lipsku w marcu 2023 gościliśmy w Saksonii liczne grono polskich przedsiębiorców, m.in. w ramach delegacji z Dolnego Śląska i woj. Opolskiego. W ramach sieci EEN odbyła się Międzynarodowa Giełda Kooperacji CONTACT Business Meetings. Udział w targach był doskonałą szansą na nawiązanie nowych kontaktów biznesowych w całej Europie.

Wraz z saksońskimi przedsiębiorcami uczestniczyliśmy również w interesujących wydarzeniach w Polsce. Między innymi zorganizowaliśmy w listopadzie 2022 misję gospodarczą firm z Saksonii na Dolny Śląsk, w ramach której w Centrum Technologii Energetycznych (CTE) w Świdnicy odbył się Polsko-Saksoński Dialog „Środowisko, energia i klimat”, odwiedziliśmy Zgorzelecki Klaster Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej.

Tematykę efektywności energetycznej, przede wszystkim w kontekście produkcji i przechowywania zielonego wodoru pragniemy pogłębić 2023 r. w ramach 15. Polsko – Saksońskiego Forum Gospodarczego (Drezno, 25 – 26.10.2023). Forum organizowane w ramach międzynarodowej konferencji Clean Hydrogen Convention pozwoli na podjęcie tej istotnej tematyki z partnerami z Polski.

Pod koniec ubiegłego roku razem z delegacją saksońskich przedsiębiorców wzięliśmy udział w targach Warsaw Industry Week oraz współorganizowaliśmy wraz z partnerami 4 Saksońsko-Polski Dzień Innowacji „Przyszłość produkcji europejskiej – elastyczna, cyfrowa i zrównoważona” we wrześniu 2022 we Wrocławiu. Kolejne 5 już Saksońsko -Polskie Dni Innowacji planujemy zorganizować w Saksonii (Drezno, wrzesień 2023).

Obserwując duże zainteresowanie ze strony saksońskiej nawiązaniem współpracy z branżą lotniczą i kosmiczną w Polce razem z Klastrem LRT e.V.- Kompetenzzentrum Luft- und Raumfahrttechnik Sachsen/Thüringen (Centrum Kompetencji Techniki Lotniczej i Kosmicznej) już w kwietniu br. zapraszamy polskie firmy i organizacje tej branży do Saksonii. Przygotowaliśmy ciekawy program, m.in. planowane są wizyty w firmach i wydarzenia networkingowe. Organizatorem ogólnopolskiej misji gospodarczej do Saksonii jest AHK Polsko -Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, a Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego organizuje wyjazd grupy firm z Dolnego Śląska.

To tylko kilka przykładów z wielu planowanych przez nas w tym roku wydarzeń kooperacyjnych.

Jak szybko znaleźć partnera do kooperacji w Saksonii?

Wystarczy odwiedzić stronę: https://business-saxony.com/en/info-center/databases.

WFS prowadzi bezpłatną bazę danych, która zawiera obecnie ponad 40.000 podmiotów, potencjalnych partnerów do kooperacji. Poszukiwanie możliwe jest wg. regionu, branży, technologii.

Zapraszamy do kooperacji.

Anna Sikorska, Przedstawiciel WFS w Polsce

Saksońska Agencja Wspierania Gospodarki