Park w Nowym Bytomiu zyskał nowe oblicze

Możliwość komentowania Park w Nowym Bytomiu zyskał nowe oblicze została wyłączona Aktualności, Inwestycje, Samorząd

Park przy ul. Hallera w Nowym Bytomiu jest już po metamorfozie. Nadano mu całkowicie nowy kształt, zmodernizowane zostały alejki, zainstalowano oświetlenie, a w centralnym jego punkcie powstał ogród sensoryczny z wieloma roślinami, z kolei od strony ulicy siłownia i plac zabaw.

Rewitalizacja parku w Nowym Bytomiu fot. Urząd Miasta Ruda Śląska
Rewitalizacja parku w Nowym Bytomiu fot. Urząd Miasta Ruda Śląska

Rewitalizacja parku to kolejny etap budowanego w mieście Traktu Rudzkiego. Koszt zagospodarowania przestrzeni przy ul. Hallera to ponad 4,6 mln zł, z czego przeszło 1,8 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych.

W ramach rewitalizacji parku przy ul. Hallera, która rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku, zainstalowane zostały elementy małej architektury, takie jak: ławki, stoły piknikowe, kosze, stojaki rowerowe oraz oświetlenie parkowe – wymienia Jacek Morek, pełniący obowiązki prezydenta miasta. – Odnowiono również bryłę zaniedbanej fontanny, która po odrestaurowaniu pełni funkcję dekoracyjną. Co istotne, park został połączony blisko 700-metrową oświetloną ścieżką pieszo-rowerową z ul. Czarnoleśną, gdzie zaczyna się kolejny odcinek Traktu Rudzkiego. Aby to połączenie dopełnić, przy wspomnianej ulicy powstanie także nowe przejście dla pieszych i rowerzystów – dodaje.

Warto dodać, że w kwietniu br. zakończyła się rewitalizacja Parku Dworskiego w Nowym Bytomiu, która również wiązała się z rozbudową Traktu Rudzkiego. Koszt zagospodarowania obu parków wyniósł ponad 7,3 mln zł. Natomiast całość budowy Traktu Rudzkiego wraz z wcześniejszymi już zrealizowanymi odcinkami wyniesie ostatecznie niespełna 19 mln zł. Inwestycje, podobnie jak wcześniejsze odcinki Traktu Rudzkiego, objęte są dofinansowaniem unijnym. Na realizację projektu miasto pozyskało ponad 8 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W trakcie realizacji jest też rewitalizacja Parku Młodzieży oraz plant znajdujących się pomiędzy ul. kard. Hlonda a Burloch Areną w Orzegowie. Przedsięwzięcie zakłada zagospodarowanie ponad 6,2 ha przestrzeni parkowych. W przypadku obu lokalizacji prace polegać będą głównie na nowych nasadzeniach. Łącznie będzie to blisko 90 tys. różnego rodzaju roślin. Przy okazji odnowiona zostanie część alejek, pojawią się nowe ławki oraz oświetlenie. Całkowity koszt tej inwestycji wyniesie ok. 2,6 mln zł. Zadanie to jest ostatnią częścią realizacji Traktu Rudzkiego, którego poszczególne etapy powstawały w mieście od 2018 r.

Przypomnijmy, Trakt Rudzki to ścieżka pieszo-rowerowa, która ma docelowo połączyć obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią Nowego Bytomia i Wirku. Trakt po zakończeniu dwóch najnowszych inwestycji przebiega od ul. Nowary przez podnóże hałdy do ul. Katowickiej. Dalej ulicami Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte do hałdy przy ul. 1 Maja. Następnie przez tereny hałdy do ul. Czarnoleśnej. Dalej trasa przebiega przez park przy ul. Hallera, a następnie pobiegnie tą ulicą w kierunku parku Dworskiego.

źródło informacji: Urząd Miasta Ruda Śląska