Pandemia nie zatrzymała infrastrukturalnych inwestycji

Możliwość komentowania Pandemia nie zatrzymała infrastrukturalnych inwestycji została wyłączona Aktualności, Inwestycje

Rok 2020 był wyjątkowo trudny. Wybory prezydenckie, reorganizacja rządu, odczuwalna przez wszystkich pandemia koronawirusa. Wiele ważnych wydarzeń gospodarczych, z udziałem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy zostało odwołanych, albo zorganizowano je w nowej dostosowanej do pandemii formie. Chcemy przypomnieć dwa wydarzenia w których uczestniczył Prezydent RP i które jako „Kapitał Polski” szczegółowo opisywaliśmy.

Andrzej Duda, Prezydent RP

Prezydent RP, Andrzej Duda fot. mat. prasowe

Pierwszym z nich był II Kongres Kolejowy (29 stycznia, Warszawa PGE Narodowy). Po 1989 roku, przypomniał Prezydent, kolej znajdowała się w regresie, potem jednak, niczym pociąg, nabierała prędkości i teraz już ma taki impet, że bardzo trudno byłoby go wyhamować. To stwierdzenie mówcy spotkało się z  oklaskami na sali. Na kolej można patrzeć z różnych punktów widzenia, np. z  perspektywy zwykłego klienta korzystającego z  jej usług. Patrząc natomiast na kolej z punktu widzenia polityki widzimy, że jest to strategiczna gałąź gospodarki, przyczyniająca się do jej rozwoju, mająca również znaczenie militarne. Jest też ważnym elementem projektu Trójmorza – mówił Prezydent.

Prezydent przypomniał, jak 5 lat temu powstawała ta inicjatywa. Dyskutowano, na czym ma polegać rozwój Trójmorza? Prezydenci krajów Europy Środkowo Wschodniej byli zgodni co do tego, że najważniejsze jest szybkie dotarcie do krajów Trójmorza, a  więc rozwój komunikacji. Wiadomo, że połączenia komunikacyjne wschód – zachód w  Europie są dobrze rozbudowane, znacznie gorzej jest na linii północ – południe. Ważny jest rozwój komunikacji kolejowej, samochodowej, telekomunikacyjnej, przesyłanie energii.

Elementem Trójmorza, powiedział prezydent jest również rozbudowa polskich portów morskich, w tym w Gdańsku i Gdyni. Chcemy być komunikacyjnym hubem, aby towary trafiające z  całego świata do polskich portów morskich mogły być rozprowadzane po całej Europie Środkowo- -Wschodniej, ale także i  Europie Zachodniej.

Prezydent RP Andrzej Duda przypomniał też, że trzeba wreszcie skończyć z  wykluczeniem komunikacyjnym w Polsce. Kolej jest najpewniejszym, najbardziej niezawodnym środkiem transportu. Autobus może nie dojechać, ale czy zdarzyło się kiedyś, że pociąg nie dojechał? Może nie dojechał na czas, ale żeby w ogóle nie dojechał?

Chcemy doprowadzić nie tylko do tego, aby miasta odzyskały połączenia kolejowe, które kiedyś miały, ale również planujemy budowę nowych połączeń kolejowych. Jeżeli mówimy o  zrównoważonym rozwoju, powiedział prezydent, to nie mamy na myśli tylko przyrody, ale również rozwój gospodarki. Dlatego będzie wsparcie centralne, w  tym spółek kolejowych, aby komunikacja zbiorowa była wszędzie. Nawet opłaca się wspierać finansowo niektóre rejony, aby tylko ta komunikacja zbiorowa była, bo to się, w ogólnym rozrachunku, po prostu opłaca.

Andrzej Duda przypomniał również, że kolej znajduje się w  awangardzie elektromobilności. Odejście od parowozów nastąpiło już dawno, teraz pociągi są napędzane elektrycznością, powstaje jednak pytanie skąd ta energia się bierze, z  jakich źródeł pochodzi. I właśnie kolej nowoczesna, oparta na proekologicznych źródłach energii jest awangardą elektromobilności. Unowcześnianie polskiej kolei jest również widoczne dla zwykłego obywatela. Widoczne jest w  nowoczesnych, czystych pociągach, odrestaurowanych dworcach kolejowych. To wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy było przed wybuchem pandemii. Patrzymy więc na nie z  trochę innej perspektywy. Pocieszające jest, że zawirowania gospodarcze 2020 roku nie spowodowały zahamowania infrastrukturalnych inwestycji. Wręcz przeciwnie, wydają się one być pomocne w walce z dekoniunkturą.

Bez przeszkód, mimo że już w czasie pandemii, odbyła się Jubileuszowa 30. edycja Konkursu „Teraz Polska”. Podczas finałowej gali, 9 czerwca 2020 r. w Pałacu Prezydenckim w  Warszawie nagrodzono 14 produktów, 9 usług i jedną innowację.

– Jubileusz trzydziestej edycji Konkursu to szczególna okazja, aby z  satysfakcją podsumować znakomity dorobek polskiej przedsiębiorczości i spojrzeć ku wyzwaniom jutra – zwrócił się do zebranych na gali finałowej Prezydent RP Andrzej Duda, Patron Honorowy Konkursu „Teraz Polska.”

– Z serdecznymi gratulacjami zwracam się do Laureatów i  Wyróżnionych. Państwa osiągnięcia stanowią wspaniały wzór do naśladowania. To właśnie ludziom takim jak Państwo, reprezentowanym przez Państwa firmom i  tworzonym przez Państwa dziełom zawdzięcza nasza Ojczyzna podziwiany przez wszystkich sukces ekonomiczny. Państwa umiejętności, doświadczenie i śmiałe ambicje składają się na gwarancję, że hasło „Teraz Polska” pozostanie stale aktualne. Dają Państwo piękny przykład patriotyzmu gospodarczego. Życzę wszelkiej pomyślności na biznesowych drogach – dodał Prezydent.

Na uroczystości obecna była również Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda, która nawiązała do pięknej tradycji tego Konkursu.

– W  imieniu mojego męża oraz własnym chciałam skierować słowa uznania dla organizatorów Konkursu i złożyć najserdeczniejsze gratulacje wszystkim laureatom. Przez 3 dekady Konkursu „Teraz Polska” nagrodą zostało uhonorowanych ponad 700 laureatów. To państwa dokonania i  państwa sukcesy bezsprzecznie przyczyniają się do prężnego rozwoju naszej gospodarki, co jest naszą wspólną radością i wspólną dumą – powiedziała podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.