Otwarcie VII Kongresu Energetycznego DISE we Wrocławiu

Możliwość komentowania Otwarcie VII Kongresu Energetycznego DISE we Wrocławiu została wyłączona Aktualności

Odbudowa gospodarki po kryzysie związanym z COVID, a także energetyka wiatrowa, jądrowa i szeroko pojęta transformacja energetyczna to najważniejsze zagadnienia zainaugurowanego dziś VII Kongresu Energetycznego. W uroczystości otwarcia uczestniczył wicemarszałek Grzegorz Macko.

VII Kongres Energetyczny, Grzegorz Macko fot. DISE
VII Kongres Energetyczny, Grzegorz Macko fot. DISE

– Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii takich jak wiatr, czy energia słoneczna jest jednym z istotnych założeń strategii rozwojów europejskich regionów, w tym Dolnego Śląska – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.

Wśród uczestników spotkania byli m.in. przedstawiciele administracji rządowej, samorządowcy reprezentanci największych firm branżowych oraz dyplomaci. Kongresy Energetyczne DISE to wydarzenia o zasięgu międzynarodowym, które na stałe wpisały się do kalendarza branży energetycznej. Co bardzo istotne corocznie odbywają się one na Dolnym Śląsku, który na ten czas staje się stolicą debaty o sektorze energetycznym. Co roku koncentrują się na kluczowych zagadnieniach dla sektora energii, a także klimatu, którego ochrona zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem stała się celem nadrzędnym państw członkowskich UE.

Debata kongresowa pozwoli na podsumowanie osiągnięć polskiej energetyki w minionym roku oraz identyfikację wyzwań, które powinniśmy podjąć, by stać się liczącym się graczem w światowym „wyścigu” race to zero. Podczas tegorocznej, VII już edycji Kongresu, dyskusje skupią się m.in. wokół sector coupling (integracji sektorów), czyli nowej unijnej strategii koordynacji planowania i eksploatacji systemu energetycznego. Realizacja tej koncepcji jest wielkim wyzwaniem w dążeniu do efektywnej i głębokiej dekarbonizacji europejskiej gospodarki.

mat. prasowe: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego