W obecnym roku 2023 odbędzie się autozapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Obejmuje on pracowników, którzy zrezygnowali z uczestnictwa w PPK. Termin autozapisu jest taki sam dla wszystkich podmiotów zatrudniających, niezależnie od tego, kiedy miało u nich miejsce wdrożenie PPK.
Oznacza to, że pracodawca co 4 lata jest zobowiązany:
- „zapisać” do programu wszystkie osoby, dla których wcześniej – w związku z tym, że złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywaniu wpłat do PPK – nie zawarł umowy o prowadzenie PPK; pracodawca ma obowiązek „zapisać” je do programu, a więc zawrzeć w ich imieniu i na ich rzecz umowę o prowadzenie PPK, a następnie naliczać, pobierać i dokonywać wpłat do PPK za te osoby;
- wznowić wpłaty do PPK za uczestników programu, którzy złożyli wcześniej deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, chyba, że osoba zatrudniona/uczestnik PPK ponownie zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK, składając podmiotowi zatrudniającemu deklarację o rezygnacji.
Zachęcamy do zapoznania się z nowym wydawnictwem PFR Portal PPK „PPK w praktyce: Autozapis”. W poradniku wyjaśniamy kogo obejmie ponowny autozapis, czy automatyczne zapisanie do PPK zależy od wieku osoby zatrudnionej, czy raz złożona deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK obowiązuje bezterminowo, jak wrócić do oszczędzania w PPK oraz jakie obowiązki związane z autozapisem ma pracodawca. W broszurze znajdują się także praktyczne przykłady, pozwalające na lepsze zrozumienie poruszanych zagadnień, wzory druków oraz terminarz, obowiązujący pracodawców.
Poradnik można znaleźć na stronie: https://www.mojeppk.pl/pliki/repozytorium-plikow/materialy-do-pobrania/pdf/PPK-w-praktyce-Autozapis.pdf.
Niebawem rozpoczną się także na szkolenia, dedykowane zagadnieniu autozapisu do PPK.
źródło informacji: PFRporta PPK Autor: Marta Damm-Świerkocka