Nowości w rekrutacji PWr. Informatyka nie tylko dla przemysłu

Możliwość komentowania Nowości w rekrutacji PWr. Informatyka nie tylko dla przemysłu została wyłączona Aktualności

Za niespełna dwa tygodnie rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Wrocławską. Jednym z czterech nowych kierunków w naszej ofercie są informatyczne systemy automatyki. To studia dla osób, które chcą projektować nowoczesne rozwiązania informatyczne m.in. dla przemysłu.

Nowy kierunek PWr Informatyczne systemy automatyki fot. PWR
Nowy kierunek PWr Informatyczne systemy automatyki fot. PWR

Dlaczego w ogóle warto studiować informatykę?

Ponieważ technologie informatyczne są dziś obecne w każdej dziedzinie życia i ich dalszego rozwoju nie da się już zatrzymać. Warto więc dobrze poznać cyfrowy świat i zdobytą wiedzę wykorzystać w przyszłości np. na stanowisku lidera zespołów programistycznych, szefa zespołu planowania i monitorowania jakości produkcji czy specjalisty optymalizacji procesów Przemysłu 4.0. Taką właśnie szansę dają studia na kierunku informatyczne systemy automatyki. Został on utworzony w odpowiedzi na ciągle rosnące zapotrzebowanie w przemyśle na specjalistów od nowych technologii informatycznych i ich zastosowań w automatyce.

– Będziemy kształcić informatyków specjalizujących się w zakresie użytkowania, projektowania i programowania cyfrowych systemów automatyki, sieci komputerowych i telematyki przemysłowej, systemów optymalizacji i sterowania z wykorzystaniem sterowników mikroprocesorowych, sztucznej inteligencji, sieci neuronowych oraz metod przetwarzania i rozpoznawania obrazów – mówi prof. Ewaryst Rafajłowicz, przewodniczący komisji programowej kierunku.

Podczas studiów przyszli absolwenci będą mogli wybrać jedną z czterech specjalności, które określą ścieżki ich dalszego rozwoju. Specjalności pokrywają bardzo szeroki zakres technologii informacyjnych i ich zastosowań w automatyce – od systemów pozyskiwania informacji, przetwarzania jej w decyzje, aż po przechowywanie informacji w specjalizowanych bazach danych i obrazów.

– Nasz absolwent będzie przygotowany do pracy jako informatyk o szerokich kompetencjach, zwłaszcza w zakresie projektowania i obsługi warstwy informatycznej procesów produkcyjnych – podkreśla prof. Ewaryst Rafajłowicz.

– Pozwoli mu to nie tylko na pracę w firmach informatycznych i integratorskich, w tym typu start-up, lecz także na prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji menedżera systemów informatycznych w firmach produkcyjnych i logistycznych czy projektanta systemów i kierownika projektów – dodaje.

O tym, jak wygląda taka praca, studenci będą się mogli przekonać jeszcze w trakcie nauki, a wszystko dzięki programom stażowym. Do najważniejszych firm, z którymi współpracujemy w zakresie organizacji praktyk studenckich, należą Microsoft, Siemens, Neurosoft, Comarch, PGS Software, Tieto, Volvo czy Toyota.

Więcej informacji o kierunku na: https://wroclaw.tech/informatyka-nie-tylko-dla-przemyslu.

Rekrutacja na Politechnikę Wrocławską rozpocznie się 15 maja. W ofercie na rok akademicki 2021/2022 mamy jeszcze trzy nowe kierunki: inteligentną elektronikę, elektromobilność oraz geoinformatykę.