Nowa Komisja Europejska stawia na gospodarkę

Możliwość komentowania Nowa Komisja Europejska stawia na gospodarkę została wyłączona Aktualności

Zapowiedziany przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen Kompas konkurencyjności, oparty na wnioskach z raportu Mario Draghiego, ma stać się drogowskazem dla przyszłych działań UE. To ważny sygnał, że nowa Komisja Europejska zamierza skoncentrować się na sprawach gospodarczych. Biznes apelował o to przez ostatnie pięć lat – podkreśla Konfederacja Lewiatan.

Kinga Grafa infografika Konfederacja Lewiatan
Kinga Grafa infografika Konfederacja Lewiatan

Priorytety takie jak innowacyjność, dekarbonizacja i niezależność strategiczna są nie tylko odpowiedzią na globalne wyzwania, ale również fundamentem budowania silniejszego, bardziej konkurencyjnego przemysłu europejskiego.

Z dużą niecierpliwością biznes oczekuje szczegółów Clean Industrial Deal, inicjatywy, która ma zostać przedstawiona pod koniec lutego i która ma dopomóc w pogodzeniu ambitnych celów klimatycznych z potrzebami przemysłu. Jak zapowiedział Stéphane Séjourné, wiceprzewodniczący wykonawczy KE ds. dobrobytu i strategii przemysłowej, ta inicjatywa obejmie plan awaryjny i strategiczny dla niektórych sektorów znajdujących się w trudnej sytuacji.

– Europejskie przedsiębiorstwa pilnie potrzebują wsparcia w zakresie transformacji energetycznej, które pozwoli obniżyć koszty energii, zwiększyć efektywność energetyczną i umożliwić inwestycje w odnawialne źródła energii, niezbędne do zachowania konkurencyjności na globalnym rynku. Niezwykle istotne będzie jednak, aby wprowadzane rozwiązania uwzględniały sytuację małych i średnich przedsiębiorstw. To one stanowią fundament europejskiej gospodarki, a nadmierne obciążenia regulacyjne czy koszty mogą zahamować ich rozwój. Nowe przepisy powinny być narzędziem wsparcia, a nie kolejną barierą utrudniającą funkcjonowanie firm  – mówi Kinga Grafa, zastępczyni dyrektorki generalnej ds. europejskich Konfederacji Lewiatan.

Jednocześnie kluczowym elementem strategii Komisji powinna być rewitalizacja jednolitego rynku – naszego największego atutu. Dziś jednolity rynek boryka się z wieloma wyzwaniami, w tym niespójnością przepisów, barierami i różnorodnym podejściem poszczególnych państw członkowskich. Unia Europejska powinna skupić się na uproszczeniu i harmonizacji zasad, a także na ich konsekwentnym egzekwowaniu. Firmy działające na rynku europejskim potrzebują prostych, przewidywalnych i jednolitych regulacji, które zapewnią im stabilność i ułatwią funkcjonowanie. Bez dobrze działającego jednolitego rynku trudno mówić o wzmacnianiu konkurencyjności, przyciąganiu inwestycji czy rozwoju innowacji.

– Dlatego z nadzieją patrzymy na plany Komisji dotyczące strategii jednolitego rynku, która mogłaby na nowo wzmocnić ten filar gospodarki europejskiej. Mamy ją poznać podczas polskiej prezydencji i liczymy na dobrą współpracę w tym zakresie, zarówno na szczeblu krajowym jak i unijnym. Cieszy również zapowiedź inicjatywy, której celem ma być ułatwienie wymogów regulacyjnych oraz zmniejszenie o połowę ilości danych, które muszą dostarczać firmy, jak również uproszczenie procedur dostępu do funduszy UE oraz programów InvestEU – mówi Luana Żak, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

źródło informacji: Konfederacja Lewiatan