Nawet 200 tys. na inwestycje służące ochronie środowiska

Możliwość komentowania Nawet 200 tys. na inwestycje służące ochronie środowiska została wyłączona Aktualności

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła program wsparcia umożliwiający rolnikom zainwestowanie w nowoczesne technologie i rozwiązania, w tym drony, które nie tylko poprawią rentowność gospodarstw, ale także pozwolą na lepsze zarządzanie zasobami wodnymi, zmniejszenie zużycia środków chemicznych oraz poprawę efektywności energetycznej. Nabór wniosków na „Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu” trwa do 20 listopada 2024 r.

ARiMR logo
fot. mat. prasowe ARiMR
fot. mat. prasowe ARiMR

Program realizowany jest w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 i choć jest to jego pierwsza edycja, już cieszy się dużym zainteresowaniem. Jego celem jest finansowa pomoc rolnikom w podejmowaniu działań, które minimalizują negatywny wpływ rolnictwa na środowisko. Przyczyniają się m.in. do ochrony gleb, wód, bioróżnorodności, redukcji emisji gazów cieplarnianych, służą poprawie gospodarowania wodą, przystosowaniu się do zmian klimatu, jak i ograniczeniu odziaływania niekorzystnych warunków pogodowych na prowadzoną produkcję rolniczą.

Kto może wnioskować o to wsparcie?

O dofinansowanie mogą się ubiegać indywidualni rolnicy oraz ich grupy. Grupę może stworzyć co najmniej trzech rolników, będących osobami fizycznymi, którzy planują inwestycję zbiorową na rzecz swoich gospodarstw. Zawarta przez nich umowa nie może dotyczyć okresu krótszego niż 7 lat od złożenia wniosku o przyznanie tego wsparcia. Co istotne, przyszły beneficjent musi mieć za sobą specjalistyczne szkolenie, które prowadzą Ośrodki Doradztwa Rolniczego, lub zobowiązać się do jego ukończenia. Pomoc adresowana jest do rolników, którzy użytkują nie więcej niż 300 ha. Zarówno tych, którzy zajmują się produkcją zwierzęcą, jak i roślinną. Ważne, by nie prowadzili działalności wyłącznie w celach naukowo-badawczych.

Na jakie inwestycje można przeznaczyć pomoc?

Katalog inwestycji, na które można otrzymać wsparcie, jest szeroki i obejmuje m.in.:

  • budowę lub przebudowę budowli wykorzystywanych do produkcji rolniczej, tj.:

– płyt do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych;

– zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych;

  • budowę lub zakup zbiorników i urządzeń do poprawy gospodarowania wodą;
  • zakup programów komputerowych, aplikacji, urządzeń wspierających i optymalizujących proces podejmowania decyzji produkcyjnych;
  • zakup maszyn i urządzeń rolniczych:

– do stosowania nawozów mineralnych;

– do stosowania nawozów naturalnych, kompostu, produktów pofermentacyjnych;

– do ochrony roślin;

– do uprawy gleby i siewu;

– do uprawy, pielęgnacji i zbioru biomasy z trwałych użytków zielonych.

W przypadku grupy rolników wsparcie może być przyznane wyłącznie na zakup maszyn lub urządzeń rolniczych albo na inwestycje niematerialne, np. nabycie licencji.

W jakiej formie rolnicy otrzymują dofinasowanie?

W przypadku budowy nowych zbiorników czy płyt do przechowywania nawozów naturalnych dofinansowanie ma charakter ryczałtu, a jeśli chodzi o pozostałe inwestycje, mamy do czynienia z refundacją wydatków. Indywidualni rolnicy mogą liczyć na pokrycie do 65 proc. kosztów kwalifikowanych, a gdy mowa o grupach – do 80 proc. Kwota pomocy, o którą może się ubiegać pojedynczy rolnik, wynosi maksymalnie 200 tys. zł. Minimalna suma kosztów operacji to z kolei 20 tys. zł. Jeśli chodzi o grupę rolników, każdemu z jej członków przyznawana jest pomoc finansowa w wysokości uzasadnionej zakresem wykonywanych przez niego prac. Na etapie składania wniosku można się ubiegać o przyznanie 50-procentowej zaliczki.

Jak złożyć wniosek?

Jak w przypadku każdej z interwencji z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wnioski są przyjmowane wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór potrwa do 20 listopada 2024 r.

Więcej informacji o programach wsparcia oferowanych przez ARiMR na stronie www.arimr.gov.pl, pod numerem bezpłatnej infolinii – tel. 800-38-00-84 oraz w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych Agencji.