NASZ PATRONAT: „Zrównoważone Budownictwo” – relacja z debaty

Możliwość komentowania NASZ PATRONAT: „Zrównoważone Budownictwo” – relacja z debaty została wyłączona Aktualności, galeria

2 grudnia 2021 roku w hotelu Regent w Warszawie odbyła się organizowana przez Executive Club debata poświęcona tematyce zrównoważonego budownictwa. Celem spotkania była merytoryczna dyskusja na temat odpowiedzialności względem użytkowników i środowiska naturalnego w sektorze budownictwa. Transmisję z wydarzenia można znaleźć na naszym kanale w serwisie Youtube.

„Zrównoważone Budownictwo” - debata 2 grudnia 2021 roku w hotelu Regent w Warszawie
„Zrównoważone Budownictwo” – debata 2 grudnia 2021 roku w hotelu Regent w Warszawie fot. Executive Club

Wydarzenie otworzyło wystąpienie gościa specjalnego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Pana Piotra Uścińskiego. Mówił on o dużym znaczeniu rozwiązań ekologicznych we współczesnym budownictwie. Podkreślił, że rząd stara się wspierać takie inicjatywy.

Po wystąpieniu nadszedł czas na prezentacje. Pan Robert Jacek Moritz, Prezes Zarządu ALTA S.A. mówił o potrzebie szerszego spojrzenia na temat zrównoważonego budownictwa oraz o rozważnym podchodzeniu do panujących trendów. Podkreślił, że zrównoważone inwestycje muszą być dostępne dla wszystkich niezależnie od sytuacji materialnej. To nie może być jedynie elitarne rozwiązanie.

Kolejną prezentację poprowadził Pan Adam Ambrozik, Dyrektor ds. Korporacyjnych firmy VELUX Polska, który przedstawił uczestnikom debaty raport „Barometr Zdrowych Domów”. Zwrócił uwagę jak bardzo pandemia wpłynęła na podejście ludzi do ich sytuacji mieszkaniowej. W swojej prezentacji zaznaczył ,że Polacy są świadomi ekologicznie. Należy zastanowić się, jak tą świadomość przełożyć na praktykę.

Po prezentacji rozpoczął się panel dyskusyjny, który poprowadził Wiktor Piwkowski, Prezes Zarządu Fundacji Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. W dyskusji udział wzięli: Adam Ambrozik, Dyrektor ds. Korporacyjnych w VELUX Polska, Nicolas Depret, Prezes Zarządu w Eurovia Polska, Robert Jacek Moritz, Prezes Zarządu, ALTA S.A., Adam Targowski, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w spółce biurowej Skanska w regionie CEE, Bartosz Tokarski, Lider Praktyki Finansowej, EIB SA. Na początku poruszono kwestię zeroemisyjności oraz omówiono trendy w ekologicznym budownictwie. Prelegenci zastanawiali się czy circular economy zaadaptuje się w branży budowlanej. W dalszej części spotkania prelegenci zadali sobie pytanie, czy przy zastosowaniu „ zielonych” materiałów budowlanych można wciąż utrzymać przewagę konkurencyjną. Prelegenci zgodnie stwierdzili, że przekonanie iż ekologiczne rozwiązania są droższe jest krótkowzroczne. Często w dłuższej perspektywie takie rozwiązania okazują się bardziej opłacalne. W dalszej części spotkania uczestnicy zastanawiali się, jak minimalizować negatywny wpływ inwestycji na środowisko naturalne podczas wszystkich etapów projektu budowlanego. Ostatnim poruszonym tematem było postrzeganie ekologicznych inwestycji przez rynek ubezpieczeniowy.

ZDJĘCIA Z DEBATY – ZAPRASZAMY

Patronami tegorocznej edycji byli:

PATRONI HONOROWI:

IFMA Polska

Polska Izba Inżynierów Budownictwa

Polski Związek Pracodawców Budownictwa

PARTNER STRATEGICZNY:

Velux Polska

PARTNER GŁÓWNY:

Eurovia Polska S.A.

PARTNERZY:

ALTA S.A.

Budimex S.A.

EIB S.A.

Górażdże Cement S.A.

Kajima Poland

MAAT4