Laureatem nagrody Samorządowiec Roku został Adam Struzik, wieloletni marszałek województwa mazowieckiego. Zbigniew Tur, wójt gminy Kłodzko otrzymał Nagrodę Specjalną Europejskiego Kongresu Samorządów. Nagrodami „Mieszkańcy w zasięgu” przyznanymi przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji zostali wyróżnieni Jacek Pawluk, wójt gminy Tereszpol, Tomasz Klimczak, wójt gminy Pacyna i Daniel Szpręga, wójt gminy miejsko-wiejskiej Czersk.

Galę pierwszego dnia jubileuszowego X Europejskiego Kongresu Samorządów otworzył Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego – Głównego Partnera wydarzenia:
Spotykamy się w Mikołajkach, które jest centrum Mazurskiej Krainy Jezior a przez te dwa dni także centrum polskiej samorządności – witał zgromadzonych gości Marszałek i kontynuował:
Mierzymy się z wieloma wyzwaniami w dynamicznie zmieniającym się świecie. Dlatego motto tej edycji Europejskiego Kongresu Samorządów, czyli „Globalne wyzwania, lokalne rozwiązania” nabiera nowego sensu. Jesteśmy tu, by prowadzić dialog samorządu z rządem, by dzielić się doświadczeniem i wiedzą, by nawiązywać relacje.
Następnie głos zabrał Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek – Miasta Gospodarza Kongresu:
Jesteśmy zaszczyceni, że jesteśmy współgospodarzem najważniejszego wydarzenia samorządowego w Polsce. Dziękujemy, że przyjęli Państwo zaproszenie. Życzymy miłego pobytu w Mikołajkach i uczestnictwa w X Europejskim Kongresie Samorządów.
Pierwszymi nagrodami wręczonymi podczas gali były wyróżnienia „Mieszkańcy w zasięgu” przyznane przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji. Prezes Andrzej Dulka przedstawił laureatów i uzasadnił, że wykazali się zaangażowaniem, determinacją i inicjatywą na rzecz rozwoju i dostępności infrastruktury telekomunikacyjnej.
Infrastruktura teleinformatyczna zapewnia nam komunikację, rozrywkę, pracę, ale też bezpieczeństwo. Musimy dbać o to, by najnowocześniejsze usługi w tym zakresie były dla nas powszechnie dostępne – konkludował Dulka.
Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji nagrodziła Jacka Pawluka, wójta gminy Tereszpol, Tomasza Klimczaka, wójta gminy Pacyna i Daniela Szpręgę, wójta gminy miejsko-wiejskiej Czersk, którzy nie tylko odnieśli sukcesy w rozwoju infrastruktury teleinformatycznej, ale też wzmacniali lokalne więzi i poczucie wspólnotowości przez otwartość na dialog i nastawienie na poprawę życia mieszkańców.
Ideę i laureata Nagrody specjalnej Europejskiego Kongresu Samorządów przedstawił Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego. Wspominał on trudne doświadczenie zeszłorocznej powodzi, która boleśnie dotknęła jego i sąsiednie województwa oraz wyraził wdzięczność za wsparcie udzielone przez obecnego na gali wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz podziękował samorządowcom i służbom mundurowym. Nagrodę otrzymał Zbigniew Tur, wójt gminy wiejskiej Kłodzko, a wręczył mu ją prof. Jerzy Buzek. Nie stałbym tu, gdyby nie ogromny zryw solidarnościowy osób poszkodowanych w powodzi – powiedział laureat.
Laudację dla laureata nagrody Samorządowiec roku wygłosił prof. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej:
Chcę opowiedzieć wam o społeczniku, polityku i samorządowcu z krwi i kości. Pełni swoja funkcję od 2001. Umie współpracować z ludźmi. Jest prawdziwym orędownikiem samorządności – zawsze stawia na pierwszym miejscu współpracę i partnerstwo. Dobro wspólne powinno zawsze brać górę nad podziałami i tego możemy się od tej osoby uczyć – mówił prof. Wachowiak o nagrodzonym Adamie Struziku, marszałku województwa mazowieckiego.
Nagrodę wręczył mu wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, który w emocjonalnym tonie wypowiedział się o laureacie:
To moment szczególny, kiedy mogę wręczyć nagrodę mojemu nauczycielowi. Znam marszałka Struzika odkąd byłem dzieckiem i jest znany w każdej miejscowości. Jego postawa to demokracja bezpośrednia w najlepszej praktyce. Ludzie mu ufają. Wiele rzeczy się zmienia i jedna jest stała – to Adam Struzik.
Z kolei sam marszałek Struzik dodał:
Całe moje życie to samorząd – nowoczesne państwo musi się na nim opierać. Przez 35 ostatnich lat zmieniliśmy Polskę. Olbrzymią rolę odegrały w tym odrodzone samorządy. Bo ludzie wzięli odpowiedzialność za swoje wspólnoty, kierując się zasadą solidarności i pomocniczości. To nie nagroda indywidualna, to wyraz wdzięczności dla wszystkich instytucji, z którymi współpracuję – zakończył.
Galę pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Samorządów poprowadzili Bogusław Chrabota i Adrianna Machalica a zgromadzonym towarzyszyła też Orkiestra Akademicka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, która pod batutą Rafała Krauze wykonała klasyczne utwory w wyjątkowych, autorskich aranżacjach.
źródło informacji: Fundacja Instytut Studiów Wschodnich