NASZ PATRONAT: VIII Kongres Energetyczny DISE we Wrocławiu

Możliwość komentowania NASZ PATRONAT: VIII Kongres Energetyczny DISE we Wrocławiu została wyłączona Aktualności

Na VIII Kongresie DISE będziemy dyskutować o bezpieczeństwie dostaw i roli nowych inwestycji infrastrukturalnych w transformacji energetycznej Polski.

VIII Kongres Enegetyczny fot. DISE
VIII Kongres Enegetyczny fot. DISE

VIII Kongres Energetyczny DISE, do udziału, w którym serdecznie Państwa zapraszamy, odbędzie się 28-29 września we Wrocławiu pod hasłem przewodnim Bezpieczeństwo dostaw energii w dobie transformacji. Kongres stanowi cenioną platformę dyskusji o najważniejszych zagadnieniach dla polskiej energetyki. W programie przewidziano dwa dni debat, w których będzie można poznać opinie wybitnych specjalistów sektora paliwowo-energetycznego, polityków, doświadczonych managerów i naukowców z polski i zza granicy. Patronat honorowy nad VIII Kongresem Energetycznym DISE objęli m.in.: Prezes Rady Ministrów, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Aktywów Państwowych i Urząd Regulacji Energetyki.

Tematem wiodącym Kongresu będzie bezpieczeństwo dostaw energii i wyzwania transformacji energetycznej Polski. To jednak nie wszystko, bo DISE przygotowało kilkanaście paneli poświęconych kluczowym zagadnieniom i inwestycjom energetycznym w perspektywie 2050 r.

W programie pojawi się panel dotyczący energetyki wiatrowej, w którym prelegenci dyskutować będą m.in. o likwidacji barier dla lokalizacji lądowych elektrowni wiatrowych i perspektywach dla rozwoju offshore. DISE zaprasza także do rozmowy na temat technologii wodorowych (w tym znaczenia współpracy dolin wodorowych i planowanych projektów wodorowych). Przed nami panel o energetyce jądrowej, w którym eksperci będą pytani o kamienie milowe realizacji programu polskiej energetyki jądrowej. Kluczowym punktem Kongresu będzie także dyskusja o przyszłej roli gazu ziemnego w Europie i perspektywach wdrożenia tzw. gazów zdekarbonizowanych. Paneliści będą rozmawiać o przyszłej strukturze miksu gazowego. W odpowiedzi na pilną potrzebę ograniczania emisji transportu, DISE otwiera dyskusję o inwestycjach w nisko- i zeroemisyjny transport (w tym rozwoju elektromobilności w Polsce i perspektywach wdrożenia paliw alternatywnych). Równie pilna jest potrzeba zwiększenia działań w zakresie transformacji ciepłownictwa. Walka o czyste powietrze, obniżenie temperatury w aglomeracjach miejskich, termomodernizacja budynków to wielkoskalowe wyzwania, które wymagają rzetelnego komentarza ekspertów.

2022 rok bez wątpienia będzie przełomowy dla budowania polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Uruchomienie interkonektora GIPL, a za chwilę Baltic Pipe, stanowi punkt zwrotny w dążeniu do niezależności energetycznej Polski. Kluczowa jest otwarta dyskusja, która będzie stanowiła swoistą mapę drogową działań zielonej transformacji. Gwarancją najwyższego poziomu merytorycznego debaty będzie udział wybitnych postaci świata energetyki (i nie tylko) z Polski i zza granicy.

Zapraszamy do Wrocławia już 28-29 września na VIII Kongres Energetyczny DISE!

Aleksandra Pinkas